Connect with us

Wiadomości

Leśnicy apelują o ostrożność

Published

on

Od początku roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile odnotowano 14 pożarów lasu o łącznej powierzchni spalonej 4,85 ha.

Przed leśnikami i służbami pożarniczymi stoją wyjątkowo trudne zadania. Wysokie temperatury i brak opadów sprzyjają powstawaniu pożarów. Przez najbliższe miesiące leśnicy, będą badać wilgotność ściółki i zmieniające się warunki pogodowe, określając stopień zagrożenia pożarowego lasu.

Przyczynami powstawania pożarów w lesie w przeważającej ilości jest nieostrożność ludzi oraz podpalenia. Niestety cały czas zdarzają się pożary będące wynikiem przerzutów ognia z wypalanych łąk. Wypalenie traw stanowi bardzo poważne zagrożenie. Nie prawdą jest stwierdzenie, że wypalanie traw poprawia żyzność gleby. Podczas wypalania traw niszczone są systemy korzeniowe roślin, kultury bakteryjne oraz wiele gatunków organizmów, które wpływają na poprawę struktury gleby. Pożary te są groźne dla ptaków, płazów, ssaków i owadów. Niszczone są ich schronienia. Warto przypomnieć, że podpalania są nielegalne i karalne.

Wielkopolscy leśnicy systematycznie doskonalą system wczesnego wykrywania pożarów w celu szybszej interwencji, a tym samym zmniejszenia wielkości pożaru lasu.

Najbardziej katastrofalny w skutkach był rok 1992, w którym wybuchły dwa największe w historii pożary: w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, Kędzierzyn i Rudziniec gdzie spłonęło ponad 9 000 ha lasu, w akcji gaśniczej zginęło dwóch strażaków oraz w Nadleśnictwie Potrzebowice gdzie spłonęło ponad 5 500 ha lasu.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Od soboty prawdziwy atak zimy – śnieżyce i siarczyste mrozy

Published

on

By

fot. PAP

Niż Brygida niesie śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 cm, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni. Atak zimy rozpocznie się w sobotę.

“Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu” – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

 

Natomiast w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce. “Śniegu będzie na prawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm” – prognozuje.

 

Advertisement

W niedzielę śnieg jeszcze przybędzie. “Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10–15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm” – zapowiada Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich.

 

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

 

Advertisement

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st. Celsjusza, a w obszarach górskich aż minus 18-20, w centrum -8. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5.(PAP)

Continue Reading

Fotorelacje

Piła przystrojona na Święta

Published

on

By

Piła już czeka na Święta Bożego Narodzenia. Teren wokół pl. Konstytucji 3 Maja został oświetlony, podobnie jak skwer między barem Miś a Urzędem Miasta w Pile. Stanęły już świetlne ozdoby, a w najbliższy weekend odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Obejrzyjmy jak Piła została przyozdobiona na tegoroczne Święta.

https://www.youtube.com/shorts/ih9HP037q4I

Continue Reading
Advertisement