Connect with us

Ludzie

W środę dyskusja w UM Piła na temat likwidacji parkingu

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Już w najbliższą środę o godz. 13.00 w Urzędzie Miasta w Pile odbędzie się debata publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami m.in. w sprawie likwidacji parkingu u zbiegu ul. Bydgoskiej/Okólnej i Ludowej.

Przypomnijmy, że Urząd Miasta i radni chcą uchwalić miejscowy plan zagospodarowania tego terenu, który uwzględnia możliwość likwidacji osiedlowego parkingu i wybudowania w tym miejscu 5-piętrowego budynku mieszkalno-usługowego. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

-Jak przyjadę o takiej godzinie, o której ludzie z pracy wracają to nie ma gdzie postawić samochodu. Ludzie parkują na trawniku czy na drodze. Dzisiaj do mnie przyjechał syn i pyta: “Ojciec, gdzie mam zaparkować?” Ja mu powiedziałem :”No co mam Ci powiedzieć. Szukaj gdzieś”… To na prawdę duży problem – mówi Piotr Kubiś, mieszkaniec bloku przy ul. Bydgoskiej.

 

-Jestem zaskoczony planami. Jestem członkiem tej spółdzielni mieszkaniowej i prezes Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej. Jestem zbulwersowany tym pomysłem. Uważam, że czas najwyższy wymienić tego pana prezesa – dodaje Andrzej Auer.

-Już teraz nie ma gdzie postawić samochodu. Druga sprawa, że jak postawią ten blok to każdy będzie sobie zaglądał w okna. My nawet wtedy świata nie zobaczymy – mówi Katarzyna Baraniecka.

Advertisement

W obronę mieszkańców zaangażowała się radna Rady Miasta z ramienia Porozumienia Samorządowego.

-Będę broniła mieszkańców przed tymi planami prezydenta i postaram się namówić innych do głosowania przeciwko – mówi Emilia Piechocka, radna z bezpartyjnego Porozumienia Samorządowego.

Jest jeszcze szansa by ukrócić zamiary prezydenta Piły oraz prezesa PSML-W. Mieszkańcy muszą pojawić się na dyskusji publicznej w najbliższą środę o godz. 13.00 w pokoju 229b na II piętrze Urzędu Miejskiego w Pile i wyrazić swój głos na ten temat.

Do sprawy będziemy wracać.

 

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement