Connect with us

Ludzie

W środę dyskusja w UM Piła na temat likwidacji parkingu

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Już w najbliższą środę o godz. 13.00 w Urzędzie Miasta w Pile odbędzie się debata publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami m.in. w sprawie likwidacji parkingu u zbiegu ul. Bydgoskiej/Okólnej i Ludowej.

Przypomnijmy, że Urząd Miasta i radni chcą uchwalić miejscowy plan zagospodarowania tego terenu, który uwzględnia możliwość likwidacji osiedlowego parkingu i wybudowania w tym miejscu 5-piętrowego budynku mieszkalno-usługowego. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

-Jak przyjadę o takiej godzinie, o której ludzie z pracy wracają to nie ma gdzie postawić samochodu. Ludzie parkują na trawniku czy na drodze. Dzisiaj do mnie przyjechał syn i pyta: “Ojciec, gdzie mam zaparkować?” Ja mu powiedziałem :”No co mam Ci powiedzieć. Szukaj gdzieś”… To na prawdę duży problem – mówi Piotr Kubiś, mieszkaniec bloku przy ul. Bydgoskiej.

 

-Jestem zaskoczony planami. Jestem członkiem tej spółdzielni mieszkaniowej i prezes Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej. Jestem zbulwersowany tym pomysłem. Uważam, że czas najwyższy wymienić tego pana prezesa – dodaje Andrzej Auer.

-Już teraz nie ma gdzie postawić samochodu. Druga sprawa, że jak postawią ten blok to każdy będzie sobie zaglądał w okna. My nawet wtedy świata nie zobaczymy – mówi Katarzyna Baraniecka.

W obronę mieszkańców zaangażowała się radna Rady Miasta z ramienia Porozumienia Samorządowego.

Advertisement

-Będę broniła mieszkańców przed tymi planami prezydenta i postaram się namówić innych do głosowania przeciwko – mówi Emilia Piechocka, radna z bezpartyjnego Porozumienia Samorządowego.

Jest jeszcze szansa by ukrócić zamiary prezydenta Piły oraz prezesa PSML-W. Mieszkańcy muszą pojawić się na dyskusji publicznej w najbliższą środę o godz. 13.00 w pokoju 229b na II piętrze Urzędu Miejskiego w Pile i wyrazić swój głos na ten temat.

Do sprawy będziemy wracać.

 

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją

Published

on

By

fot. PAP

Budowanie zasobów poznawczych, na które składają się m.in. wiedza i aktywność społeczna, zmniejsza ryzyko rozwoju demencji – czytamy w piśmie „Neurology”.

Naukowcy z Brighton and Sussex Medical School postanowili sprawdzić, dlaczego u części osób posiadających w mózgu blaszki amyloidowe (marker choroby Alzheimera) występują zaburzenia poznawcze (głównie problemy z pamięcią), podczas gdy inni ludzie, posiadający taki sam poziom blaszek amyloidowych, nie przejawiają żadnych objawów pogorszenia sprawności umysłowej.

 

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 1184 osób urodzonych w Wielkiej Brytanii w 1946 roku. Uczestnicy przechodzili szereg testów zdolności poznawczych, gdy mieli osiem lat, a następnie w wieku 69 lat.

 

Advertisement

Pod uwagę wzięto także zasoby (rezerwy) poznawcze: wykształcenie zdobyte do 26. roku życia, ścieżkę zawodową do 53. roku życia oraz zaangażowanie w życie społeczne do 43. roku życia.

 

Osoby z większymi zasobami poznawczymi i lepszą umiejętnością czytania w dzieciństwie miały lepsze wyniki podczas testów w wieku 69 lat. Maksymalny wynik wynosił 100 punktów. Średni wynik badanej grupy to 92 punkty (najniższy 53, a najwyższy 100).

 

Uczestnicy z wykształceniem wyższym mieli średnio o 1,22 punktu lepsze wyniki niż osoby bez wyższego wykształcenia. Posiadanie kwalifikacji zawodowych związane było z wynikiem wyższym średnio o 1,5 punktu, a większe zaangażowanie w życie towarzyskie (m.in. branie udziału w rożnego rodzaju aktywnościach, członkostwo w klubach czy wolontariat) – o 1,53 punktu.

Advertisement

 

Wcześniejsze prace wskazywały, że osoby z niższymi wynikami testów zdolności poznawczych doświadczają silniejszych ubytków funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Te badania sugerują, że trening mózgu i budowanie rezerwy poznawczej poprzez uczenie się pomaga chronić mózg, a co za tym idzie może zniwelować to ryzyko.

 

„Te wyniki wskazują, że nasze zdolności poznawcze są kształtowane przez wiele różnych czynników na przestrzeni całego życia, a aktywność intelektualna, społeczna i fizyczna może pomóc dłużej zachować dobrą sprawność umysłu oraz opóźnić rozwój demencji” – komentuje dr Dorina Cadar, autorka badań.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Trzcianka na rondo WOŚP

Published

on

By

fot. UM Trzcianka

W sobotę, 30 lipca br., przy rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce happening, w którym prócz mieszkańców Trzcianki, wziął udział Jurek Owsiak.

30 lat temu pojawił się „Pan z ideą”, z ideą pomagania tym najbardziej potrzebującym. Festiwal muzyczny Jarocin ’92 i hasło: „tam gdzie jest przyjaźń, miłość i muzyka – tam ludzi łatwo zjednoczyć ku dobremu”. I tak się też stało, to był początek, tak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą każdy z nas bardzo dobrze zna.
Po 30 latach od jej utworzenia, właśnie w drodze na kolejną edycję Pol’and’Rock festiwal, do  Trzcianki przyjechał Jurek Owsiak założyciel, prowadzący, inicjator, społecznik – po prostu Człowiek – Orkiestra.
Jurek Owsiak przyjechał, by wspólnie odsłonić namalowane serce na rondzie imienia WOŚP, którego autorem jest  Janusz Kufel. Były pamiątkowe zdjęcia, kilka słów ze sztabu WOŚP Trzcianka oraz zastępcy burmistrza Witolda Putyrskiego.
Wydarzeniu towarzyszyły występy zespołu, specjalnie skrojonego na tę okazję. Utwory „Wtorek” i „Sam na sam” wykonali trzcianeccy muzycy: Piotr Gmur (Zmaza), Sylwester Szade (Zmaza) oraz Krzysztof Zacharski (Kwatera C2).
Największe poruszenie jednak wywarły słowa gościa.
Jurek Owsiak z hasłami „ No War”, „Troszczmy się o nasz piękny kraj” i “Pomaganie jest ponad podziałami” trafił do serc mieszkańców Trzcianki.

Continue Reading
Advertisement