Connect with us

Ludzie

Leśnicy zapraszają na sadzenie drzew

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Wraz z przyjściem wiosny przyroda budzi się do życia, a w lesie zaczynają się intensywne prace odnowieniowe, które mają na celu wyhodowanie nowego pokolenia lasu. Takie odnowienia planowane są też na terenie działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Aby przybliżyć prace w lesie, leśnicy zapraszają na udział w akcji pod nazwą Posadź razem z nami, która odbędzie się 8 kwietna o godzinie 11:00 w leśnictwie Jeziora, w Nadleśnictwie Jastrowie.

W akcji może wziąć udział każdy. Organizatorzy zapraszają pojedyncze osoby, całe rodziny, ale także większe grupy uczestników. Jak podkreślają leśnicy, wspólne sadzenie lasu to budowanie odpowiedzialności za przyszłość lasów i zwrócenie uwagi na ciągłość procesów przyrodniczych zachodzących w przyrodzie. To również doskonały sposób na aktywne i rodzinne spędzanie wolnego czasu. Na miejscu będą czekać specjaliści, którzy opowiedzą o lesie, odpowiedzą na pytania, a także pomogą, w razie potrzeby posadzić drzewko.

-W tym dniu posadzimy sadzonki m.in. brzozy, lipy, klona oraz gatunki biocenotyczne. Sadzonki zostały wyhodowane w Szkółce Leśnej Hajda – mówi Maria Bajserowicz – rzecznik prasowy RDLP w Pile-Kalinie.

Zbiórka dla osób zainteresowanych udziałem w wydarzeniu wyznaczona została przy ulicy Wojska Polskiego w Jastrowie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pilski Okrąglak zmieni swoje przeznaczenie

Published

on

By

Budynek przy ulicy Okólnej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Kiedyś mieściło się tu przedszkole, później budynek służył osobom bezdomnych, a teraz w tzw. Okrąglaku powstanie Pilski Instytut Integracji i Edukacji. Będzie to miejsce przyjazne seniorom, osobom z niepełnosprawnościami oraz całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Koszt przebudowy, wyposażenia i prowadzenia działalności to ponad 3 miliony złotych.

Pilski Instytut Integracji i Edukacji stworzy doskonałą przestrzeń, która służyć będzie wzmocnieniu integracji społeczności miejskiej oraz rozwijaniu i aktywizowaniu grup zagrożonych wykluczeniem. Organizowane w instytucie wydarzenia integracyjne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne będą budować relacje międzypokoleniowe,
świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.

Koszt projektu to około 2 701 000 złotych na przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych celów, zmiany terenów wokół budynku oraz wyposażenie obiektu. Kolejne ponad 670 tys. zostanie przeznaczona na działalność, która będzie tu prowadzona.

W obszarze społecznym w ramach działalności Centrum Aktywizacji Seniorów zaplanowano m.in. innowacyjne zajęcia poprawiające funkcje terapeutyczne, edukacyjne i pomagające osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej, zawodowej oraz życiu codziennym.

W ramach aktywizacji gospodarczej przewidziano m.in. organizację wydarzeń w zakresie edukacji zawodowej, co pozwoli dostosować młodzież do wyzwań zawodowych związanych z Nową Ścieżką Rozwoju (m.in. pod nazwą Piła na Start, Pilska Akademia Umiejętności), zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju
zawodowego, co ma tym samym poprawić relatywnie złą sytuację finansową mieszkańców i niedobory na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych). Partnerami Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji są uczelnie wyższe i samorządy gospodarcze.

Advertisement

Projekt jest realizowany w ramach projektu “Miasto Piła z nową energią!” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Continue Reading

Ludzie

Wystartowała Senioriada Powiatu Pilskiego

Published

on

By

Na Stadionie Powiatowym przy ul. Okrzei w Pile wystartowała pierwsza Senioriada Powiatu Pilskiego. To wielkie święto seniorów z całego powiatu pilskiego.

Przez najbliższe godziny odbędą się występu kabaretów, kiermasz rękodzieła, występy zespołów podopiecznych WTZ i DPS, występ grupy Seniority. Będą także pokazy ratownictwa, samoobrony, fryzjerskie oraz zumby. Seniorzy mogą też skorzystać ze stoisk Sanepidu, gdzie dowiedzą się wszystkiego m.in. o kleszczach.

Oprawę muzyczną zapewnia Krzysztof Belak.

Relacja VIDEO już niebawem na naszym kanale na Youtube. Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału.

Organizatorem pikniku jest Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile i Odział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement