Najnowsza atrakcja Bydgoszczy - zobacz co to jest!
Rzeźba "Wioślarz" została zamontowana we wtorek, w samym sercu Bydgoszczy, nad Młynówką. Instalacji nowej rzeźby w miejskiej przestrzeni przyglądały się tłumy bydgoszczan oraz turystów.
To już kolejna lewitująca rzeźba w Bydgoszczy
Prace Jerzego Kędziory znane są w Bydgoszczy od lat. w 2004 roku artysta stworzył rzeźbę "Przechodzącego przez rzekę" uświetniającą przystąpienie Polski wraz z Bydgoszczą do Unii Europejskiej. To już trzecia rzeźba tego artysty w przestrzeni miejskiej.
- Bydgoszczanie bardzo polubili moje prace - mówi Jerzy Kędziora.
Rzeźba "Wioślarza" była montowana przez ponad 2 godziny. Zawieszenie nad wodą rzeźby jest nie lada wyzwaniem. Moment zawieszenia obserwowaliśmy wraz z turystami i mieszkańcami Bydgoszczy. Rzeźba zawisła nad Młynówką, na Wyspie Młyńskiej.
Na mocy umowy zawartej z Jerzym Kędziorą, do kolekcji balansujących rzeźb w Bydgoszczy już wkrótce dołączy kolejna, tym razem przedstawiająca kobiecą postać.
- To symboliczny gest upamiętniający kobiety, które odegrały istotną rolę w historii naszego miasta. Muzeum Okręgowe zabiega o to, by rzeźba stanęła przy głównym gmachu, przy ul. Gdańskiej 4, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Praw Kobiet - zapowiada dr Monika Kosteczko-Grajek z Działu Sztuk Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Mistrz balansującej formy
Jerzy Kędziora to urodzony w 1947 roku w Częstochowie wybitny polski rzeźbiarz, medalier oraz projektant przestrzeni. Absolwent gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP). Prawdziwą popularność przyniosły mu jednak autorskie rzeźby balansujące – unikalne w skali światowej instalacje, które łączą klasyczną rzeźbę figuralną z iluzją ruchu i zjawiskiem równowagi.