Connect with us

Wiadomości

Jak dbać o swojego pupila w upały?

Published

on

Pies i upał to niebezpieczne połączenie. Szczególnie gdy nasz psiak jest już seniorem albo choruje. Przed nami upalne wakacyjne dni. Co zrobić, by wysokie temperatury nie były uciążliwe dla naszego czworonoga? Jak mu ulżyć, gdy z nieba leje się żar? Podpowiadają pracownicy schroniska dla zwierząt Miluszków w Pile, którzy w każdy upalny dzień starają się ulżyć swoim podopiecznym. Warto posłuchać tych rad.

Bezwzględnie należy pilnować, aby pies miał zawsze dostęp do wody. Szczególnie gdy wszyscy domownicy wychodzą na kilka godzin, należy dopilnować, żeby miska miała odpowiednią pojemność, by w czasie nieobecności pupilowi nie zabrakło wody.

-W czasie upałów ludzie często piją wodę z lodówki lub dorzucają do szklanki kostki lodu, żeby szybciej się schłodzić. Ale pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu lodowatej wody. To może się skończyć zapaleniem gardła u naszego pupila – ostrzega Alicja Dorsch, szefowa pilskiego schroniska Miluszków.

W czasie naszej nieobecności pies nie może przebywać w nasłonecznionym miejscu. Nie możemy go więc zamknąć na balkonie. Jeżeli pies przebywa w kojcu na podwórku, kojec powinien być ustawiony w cieniu drzew.

-Jeżeli pies ma budę, powinna ona stać w przewiewnym i zacienionym miejscu, ponieważ buda szybko się nagrzewa – mówi Alicja Dorsch.

Podczas podróży samochodem, nie wolno ani na chwilę zostawiać psa zamkniętego w aucie. Pojazd bardzo szybko się nagrzewa i temperatura wewnątrz może sięgnąć nawet 70 stopni Celsjusza. Dla czworonoga uwięzionego w samochodzie oznacza to śmierć w męczarniach.

Advertisement

Zamykania psa w aucie nie usprawiedliwia nawet to, że wyszliśmy tylko na chwilkę, by coś załatwić. Tak robić nie wolno. Osoby, które widzą zamkniętego w pojeździe czworonoga, powinny błyskawicznie zareagować. W upalne dni warto ograniczyć aktywność fizyczną. Gdy sami nie mamy ochoty na wysiłek, gdy żar leje się z nieba, nie wymagajmy tego od psa. Lepiej wybrać się na kilka krótszych spacerów, jeżeli mamy taką możliwość, to wybierajmy polne drogi, bo rozgrzany asfalt może parzyć łapy czworonoga. I zabierajmy ze sobą butelkę z wodą dla pupila.

Pamiętajmy, że psy źle znoszą upały i bardziej niż człowiek narażone są na ryzyko przegrzania. Pies nie poci się tak jak człowiek, więc chłodzenie ciała jest ograniczone tylko do dyszenia – przypomina szefowa pilskiego schroniska.
A co zrobić, gdy już dojdzie do przegrzania? Przede wszystkim należy zapewnić psu wodę, można powoli schłodzić jego ciało, na przykład przykładając mokry ręcznik, a przede wszystkim należy jak najszybciej pojechać do kliniki weterynaryjnej.

Jeśli chcieliby Państwo wesprzeć naszych podopiecznych, jest możliwość przekazania darowizny. Każdy grosz zostanie wykorzystany dla Miluszkowiaków, bo one są głównymi beneficjentami jej działań.

Fundacja Miluszków
Santander Bank Polska S.A.
34 1090 2590 0000 0001 4286 3507
IBAN: PL34109025900000000142863507
SWIFT: WBKPPLPP
„Darowizna dla podopiecznych Miluszkowa”

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Harcerze i Zuchy z Powiatu Pilskiego na obozie w Próchnówku

Published

on

By

Ponad 40-osobowa grupa zuchów i harcerzy z gmin powiatu pilskiego wypoczywa na obozie w Stanicy harcerskiej w Próchnówku (gmina Tuczno, powiat wałecki).

Organizatorem obozu jest IV Szczep Zawiszacy, działający przy Szkole Podstawowej nr 4 w Pile. Komendantką obozu jest założycielka tego szczepu oraz komendantka Hufca ZHP Piła, Bożena Wojciechowska.

Wizyta Ważnych Gości

9 lipca harcerzy odwiedzili Rafał Zdzierela, starosta pilski, oraz Beata Dudzińska, prezydent Piły. Starosta Zdzierela wyraził wdzięczność instruktorom i opiekunom za ich wkład w przekazywanie harcerskiej wiedzy, umiejętności i wartości młodemu pokoleniu.

  • “Dziękuję instruktorom i opiekunom za przekazywanie młodemu pokoleniu, w warunkach obozowych, harcerskiej wiedzy, umiejętności i wartości, natomiast wszystkim życzę wspaniałych wrażeń” – powiedział starosta Rafał Zdzierela.

Drużyny i program obozu

Wśród uczestników obozu znajduje się jedna drużyna zuchowa (dzieci do lat 10) oraz dwie drużyny harcerskie. Dla młodych ludzi taki obóz to prawdziwa lekcja życia oraz okazja do zdobycia nowych umiejętności.

Obozowicze mieszkają w namiotach, śpią na łóżkach polowych, a posiłki przygotowywane i wydawane są w polowej kuchni. Codzienne zajęcia wypełniają m.in. kąpiele w pobliskim jeziorze Bytyń Wielki oraz zajęcia terenowe z kompasem czy nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Wieczory upływają przy ognisku i harcerskich piosenkach, co tworzy niezapomnianą atmosferę.

Advertisement

Stanica Harcerska w Próchnówku

Stanica harcerska należąca do Komendy Hufca Piła położona jest w Rezerwacie Przyrody nad jeziorem Bytyń Wielki, niedaleko Tuczna. Powstała w 1978 roku jako jedna z pierwszych stanic w Polsce. W sezonie, jest w stanie przyjąć nawet 300 osób na jeden turnus.

Wspomnienia na całe życie

Obóz w Próchnówku to dla młodzieży nie tylko świetna zabawa, ale także cenne doświadczenie, które pozostanie w ich pamięci na długie lata. Dzięki wysiłkom instruktorów i opiekunów, harcerze i zuchy mogą cieszyć się bezpiecznym i pełnym przygód wypoczynkiem na łonie natury.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Blues Express – Festiwalowy Pociąg pełen Muzyki i Nostalgii

Published

on

By

for. Krzysztof Dęga

W sobotę, 13 lipca, po raz 32. północną Wielkopolskę przemierzy Blues Express. Festiwalowy pociąg, składający się z zabytkowego parowozu i odrestaurowanych wagonów retro, zaplanował aż sześć koncertowych przystanków. Finał imprezy tradycyjnie odbędzie się w Zakrzewie, w powiecie złotowskim.

Koncertowy Start w Pile

Wydarzenie wspierane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW) rozpocznie się w piątek, 12 lipca, o godzinie 19:30 koncertem bluesowym nad Jeziorem Płotki w Pile. To wyjątkowa okazja, by rozpocząć muzyczną podróż w malowniczej scenerii.

Trasa Blues Expressu

W sobotę, 13 lipca, o godzinie 12:00 na Dworcu Letnim w Poznaniu zespół Wolna Sobota otworzy dzień koncertowy. Pociąg wyruszy o 13:03, a na trasie zaplanowano przystanki w Chodzieży, Pile, Krajence i Złotowie. Na wszystkich tych stacjach odbędą się bluesowe koncerty, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Advertisement

Finał w Zakrzewie

Finał festiwalu odbędzie się w amfiteatrze leśnym nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, gdzie koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Wśród zapowiedzianych wykonawców znajdą się artyści z Polski oraz goście z USA i Francji, tacy jak Big Daddy Wilson oraz Mazingo.

Powrót do Poznania

Blues Express wyruszy w drogę powrotną do Poznania w niedzielę, 35 minut po północy. Skład festiwalowego pociągu zapewnią samorządowe Koleje Wielkopolskie, a zabytkowy parowóz udostępni Parowozownia Wolsztyn. Pociąg osiągnie prędkość 60 km/h, a wodowanie, czyli napełnienie lokomotywy 10 tys. litrów wody, zaplanowano podczas postoju w Chodzieży.

Organizacja i Finansowanie

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie. Impreza została dofinansowana przez samorząd województwa wielkopolskiego kwotą 150 tys. zł.

Bilety i Program

Bilety na przejazd festiwalowym pociągiem są dostępne na stronie https://bilet.wielkopolskiebilety.pl/. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na https://bluesexpress.pl.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement