Connect with us

Wiadomości

Jak dbać o swojego pupila w upały?

Published

on

Pies i upał to niebezpieczne połączenie. Szczególnie gdy nasz psiak jest już seniorem albo choruje. Przed nami upalne wakacyjne dni. Co zrobić, by wysokie temperatury nie były uciążliwe dla naszego czworonoga? Jak mu ulżyć, gdy z nieba leje się żar? Podpowiadają pracownicy schroniska dla zwierząt Miluszków w Pile, którzy w każdy upalny dzień starają się ulżyć swoim podopiecznym. Warto posłuchać tych rad.

Bezwzględnie należy pilnować, aby pies miał zawsze dostęp do wody. Szczególnie gdy wszyscy domownicy wychodzą na kilka godzin, należy dopilnować, żeby miska miała odpowiednią pojemność, by w czasie nieobecności pupilowi nie zabrakło wody.

-W czasie upałów ludzie często piją wodę z lodówki lub dorzucają do szklanki kostki lodu, żeby szybciej się schłodzić. Ale pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu lodowatej wody. To może się skończyć zapaleniem gardła u naszego pupila – ostrzega Alicja Dorsch, szefowa pilskiego schroniska Miluszków.

W czasie naszej nieobecności pies nie może przebywać w nasłonecznionym miejscu. Nie możemy go więc zamknąć na balkonie. Jeżeli pies przebywa w kojcu na podwórku, kojec powinien być ustawiony w cieniu drzew.

-Jeżeli pies ma budę, powinna ona stać w przewiewnym i zacienionym miejscu, ponieważ buda szybko się nagrzewa – mówi Alicja Dorsch.

Podczas podróży samochodem, nie wolno ani na chwilę zostawiać psa zamkniętego w aucie. Pojazd bardzo szybko się nagrzewa i temperatura wewnątrz może sięgnąć nawet 70 stopni Celsjusza. Dla czworonoga uwięzionego w samochodzie oznacza to śmierć w męczarniach.

Advertisement

Zamykania psa w aucie nie usprawiedliwia nawet to, że wyszliśmy tylko na chwilkę, by coś załatwić. Tak robić nie wolno. Osoby, które widzą zamkniętego w pojeździe czworonoga, powinny błyskawicznie zareagować. W upalne dni warto ograniczyć aktywność fizyczną. Gdy sami nie mamy ochoty na wysiłek, gdy żar leje się z nieba, nie wymagajmy tego od psa. Lepiej wybrać się na kilka krótszych spacerów, jeżeli mamy taką możliwość, to wybierajmy polne drogi, bo rozgrzany asfalt może parzyć łapy czworonoga. I zabierajmy ze sobą butelkę z wodą dla pupila.

Pamiętajmy, że psy źle znoszą upały i bardziej niż człowiek narażone są na ryzyko przegrzania. Pies nie poci się tak jak człowiek, więc chłodzenie ciała jest ograniczone tylko do dyszenia – przypomina szefowa pilskiego schroniska.
A co zrobić, gdy już dojdzie do przegrzania? Przede wszystkim należy zapewnić psu wodę, można powoli schłodzić jego ciało, na przykład przykładając mokry ręcznik, a przede wszystkim należy jak najszybciej pojechać do kliniki weterynaryjnej.

Jeśli chcieliby Państwo wesprzeć naszych podopiecznych, jest możliwość przekazania darowizny. Każdy grosz zostanie wykorzystany dla Miluszkowiaków, bo one są głównymi beneficjentami jej działań.

Fundacja Miluszków
Santander Bank Polska S.A.
34 1090 2590 0000 0001 4286 3507
IBAN: PL34109025900000000142863507
SWIFT: WBKPPLPP
„Darowizna dla podopiecznych Miluszkowa”

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Projekt Kostka-XIII edycja

Published

on

By

fot. Mateusz Towarek

Raban na mieście, uwielbienie, występy znanych zespołów muzycznych – to wszystko przygotowano w ramach Projektu Kostka, którego trzynasta edycja odbyła się w Złotowie.

W wydarzeniu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Jednak jak mówią Weronika Piątek i Julia Ciesielska, zaangażowane w organizację, nie w liczbie uczestników mierzy się powodzenie, ale w działaniu Boga w sercach ludzi.

– Wierzymy, że łaska rozlewała się nie tylko w tym roku, ale również hojnie będzie płynąć w kolejnych latach – powiedziały.

Tradycyjnie zorganizowano profilaktykę dla szkół, w ramach której spotkania poprowadził Dobromir Makowski. Ich tematyka związana była z miłością, ludzkimi wartościami oraz autentycznością. – „Mak” opowiadał o swoim życiu i dawał świadectwo, które poruszyło wielu młodych – dodały Julia i Weronika.

W pierwszym dniu odbyły się koncerty znanych wykonawców, takich jak Muode Koty i Mesajah. Występy nie były zwykłym doświadczeniem artystycznym, bo stanowiły one połączenie młodzieńczej energii, muzyki i modlitwy. – Drugi dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, po której przenieśliśmy się na halę „Złotowianka”, gdzie został przeprowadzony ogólnopolski konkurs muzyczny. Jego głównym celem było zaprezentowanie talentów oraz pasji poprzez muzykę. Wzięły w nim udział zespoły oraz soliści – podkreśliły dziewczyny.

Advertisement

Spośród kilku występów, wybrano najlepszy, który okazał się hitem dla widowni. Zwyciężył zespół „Odkupieni”. Jego skład na co dzień tworzą: Natalia Brzezińska (autorka tekstów), Weronika Piątek (skrzypaczka) Justyna Jędrzejczyk (gra na cajonie) i Jakub Kwacz (gra na keyboardzie). Po konkursie był czas na spotkanie w ramach „Uniwersytetu św. Stanisława Kostki”, czyli wykłady. Podjęto tematy: „Spotkanie z Papieżem Franciszkiem”, czy „Podstawy nagrywania filmów i montażu”.

Po zakończeniu wykładów, rozpoczął się raban na mieście, w trakcie którego przez ulice Złotowa przeszedł tłum młodych, zachęcający do uczestnictwa w wydarzeniu, jakim jest Projekt Kostka.

– Po obejściu miasta wróciliśmy na halę, gdzie miał się zacząć się jeden z najważniejszych momentów w sobotniego popołudnia, czyli uwielbienie. Był to czas, w którym każdy na swój sposób doświadczył żywej obecności Boga i działania Ducha Świętego. O aranżacje muzyczną zadbała schola – dodały Julia oraz Weronika.

Najbardziej wyczekiwanym przez weekend momentem był koncert zespołu Małe TGD. Wykonawcy, prezentując znane piosenki, integrowali się z widownią. Po nim odbyła się „Bitwa o chwałę”, polegająca na rywalizacji między raperami w wychwalaniu Boga. Zwyciężył ks. neoprezbiter Albert Grudzka z diecezji bydgoskiej, który swoimi tekstami podbił publiczność. Na koniec wystąpił zespół Owca.

Wydarzenie jest od początku organizowane pod opieką Misjonarzy Świętej Rodziny. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy wielu organizacji min.: Miastu Złotów, Powiatowi Złotowskiemu, Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, Fundacji PZU, Fundacji “Lotto” oraz wielu innych dobrodziejów.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading