Connect with us

Wiadomości

MEC Piła dostarcza ciepłą wodę nie korzystając z węgla

Published

on

W połowie maja zakończył się sezon grzewczy w należącej do Grupy Enea Miejskiej Energetyce Cieplnej Piła. Od tego czasu energia na potrzeby ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców Piły pochodzi w 100% z nowej elektrociepłowni kogeneracyjnej, którą oddano do użytku w styczniu tego roku.

W sezonie letnim MEC Piła każdego dnia dostarcza ciepło do ponad 440 węzłów cieplnych, które ogrzewają ciepłą wodę użytkową w pilskich mieszkaniach, biurach i firmach. Tego lata pełne zapotrzebowanie na ogrzanie wody zaspokaja wybudowana w 2022 r. nowoczesna Elektrociepłownia Zachód.

Elektrociepłownia Zachód znajduje się w Pile przy ulicy Krzywej. Składa się z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej 8,362 MWt oraz łącznej mocy elektrycznej 8,501 MWe. Kogeneracyjne źródło MEC Piła może produkować rocznie 140 567 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Włączenie nowej elektrociepłowni do pilskiego systemu oznacza redukcję zużycia węgla o przeszło 7 470 t rocznie, czyli ponad 120 dużych, 62-tonowych wagonów kolejowych. Dodatkowo znacznie ułatwia prowadzenie planowanych remontów i  modernizacji w tradycyjnych kotłowniach.

– Redukcja emisji dwutlenku węgla i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego to dwa najważniejsze cele, które realizujemy dzięki powstaniu EC Zachód. Dodatkowo rosną nasze możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na działania eliminujące smog. W obecnej sytuacji rynkowej duże znaczenie ma również fakt, że nowa elektrociepłownia nie jest obciążona opłatami za emisję CO2. Dzięki powstaniu EC Zachód nasz system ciepłowniczy jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce tym bardziej, że część ciepła pochodzi z czystej energii uzyskiwanej z promieniowania słonecznego przez kolektory zamontowane na elektrociepłowni. – podkreśla Maciej Bieniek, Prezes MEC Piła.

Obiekt powstał zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy Enea, której jednym z ważnych założeń jest prowadzenie działalności przy nieustannym minimalizowaniu oddziaływania na środowisko naturalne.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Od soboty prawdziwy atak zimy – śnieżyce i siarczyste mrozy

Published

on

By

fot. PAP

Niż Brygida niesie śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 cm, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni. Atak zimy rozpocznie się w sobotę.

“Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu” – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

 

Natomiast w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce. “Śniegu będzie na prawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm” – prognozuje.

 

Advertisement

W niedzielę śnieg jeszcze przybędzie. “Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10–15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm” – zapowiada Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich.

 

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

 

Advertisement

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st. Celsjusza, a w obszarach górskich aż minus 18-20, w centrum -8. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5.(PAP)

Continue Reading

Fotorelacje

Piła przystrojona na Święta

Published

on

By

Piła już czeka na Święta Bożego Narodzenia. Teren wokół pl. Konstytucji 3 Maja został oświetlony, podobnie jak skwer między barem Miś a Urzędem Miasta w Pile. Stanęły już świetlne ozdoby, a w najbliższy weekend odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Obejrzyjmy jak Piła została przyozdobiona na tegoroczne Święta.

https://www.youtube.com/shorts/ih9HP037q4I

Continue Reading
Advertisement