Connect with us

Wiadomości

Behawiorystka: policjanci mieli prawo strzelać do agresywnych psów

Published

on

fot. PAP

Jeżeli psy były dalej agresywne, chciały zaatakować, to policjanci mieli prawo użyć broni – powiedziała PAP psycholog zwierząt Marta Lichnerowicz, odnosząc się do śmiertelnego pogryzienia 48-latka w gminie Jeziorzany.

48-letni mężczyzna został zagryziony przez dwa psy w sobotę, na terenie jednej ze wsi w gminie Jeziorzany w pow. lubartowskim. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że – najprawdopodobniej owczarki belgijskie – zaatakowały go, gdy jechał na rowerze. Na jednej z pobliskich posesji funkcjonariusze odnaleźli psy, które były nadal agresywne. “Podjęto próbę ich uśpienia, a potem zadecydowano o ich odstrzale. Jeden został odstrzelony na miejscu, a drugi został na pewno postrzelony, po czym uciekł” – przekazała PAP w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

 

Psycholog zwierząt Marta Lichnerowicz podkreśliła, że owczarki belgijskie to wyjątkowo użytkowa odmiana psów, tzn., że przede wszystkim używane są do pracy w wojsku, policji ze względu na to, że – jak wyjaśniła – są wytrzymałe, szybkie, łatwo się uczą.

 

Advertisement

“W zasadzie wszystkie służby zamieniły teraz owczarki niemieckie na owczarki holenderskie i belgijskie (malinois) dlatego, że są lżejsze, szybsze, bardziej zacięte. Mają też mniejsze ryzyko dysplazji. Hodowane są głównie jako psy pracujące, aby mieć jak najlepsze predyspozycje do pracy” – wyjaśniła, podkreślając, że to nie są psy dla laików. “Tak, jak broni nie daje się laikowi, tak samo niektórych psów” – stwierdziła. Dodała, że do tego zdarzają się również nieodpowiedzialni hodowcy.

 

“Przykro mi słyszeć o tej tragedii, ale może to sprawi, że te psy będą wreszcie trafiać wyłącznie w ręce szkoleniowców, a nie laików” – uzupełniła behawiorystka.

 

Przekazała, że owczarki belgijskie od samego początku chcą gryźć, pracować, dlatego uczone są pracy “na łup”, co oznacza, że w ich szkoleniu wykorzystuje się łańcuch łowiecki. “W ramach nagrody taki pies dostaje piłkę lub jakiś przedmiot do gryzienia. Jeśli ktoś nieprawidłowo go uczył albo nie nagradzał w sposób, który jest predysponowany dla tej rasy, to pies dalej będzie chciał kogoś lub coś złapać do pyska, bo tak jest genetycznie zaprogramowany. Gdy nie zapewnia się mu tego, co potrzebuje, to po prostu gryzie, co popadnie” – wyjaśniła Marta Lichnerowicz.

Advertisement

 

Przekazał, że te psy będą sprawiały problemy, jeżeli się je nieprawidłowo szkoli. Dodała, że jeżeli ktoś decyduje na taką rasę, to musi mieć świadomość, że to nie jest pies, który będzie leżał na kanapie, ponieważ należy z nim codziennie po kilka godzin pracować. “Ostatnio, po filmie o owczarku belgijskim z Afganistanu, zrobiła się moda na tę rasę i wszyscy chcą mieć takiego psa. Większość chce wychować go na psa obronnego, nie mając o tym zielonego pojęcia. To jest problem brania modnych ras do domu. Dlatego obawiam się, że takich przypadków pogryzień, ataków będziemy mieć więcej” – powiedziała psycholog zwierząt.

 

Zapytana o możliwe powody agresji u psów tej rasy odpowiedziała, że agresja może ujawnić się u każdego psa, niezależnie od rasy. “Psy atakują z miliona bardzo różnych powodów. Może uciekły z jakiejś hodowli albo były głodne, chore, miały pasożyty, może ktoś przypominał osobę, która się nad nimi znęcała. Mogły być też po prostu sfrustrowane albo było za ciepło” – poinformowała Lichnerowicz.

 

Advertisement

Odnosząc się do tego, że zagryziony mężczyzna jechał na rowerze, zaznaczyła, że w takiej sytuacji prawdopodobnie w psach odezwał się instynkt i zapolowały na niego. “Pogoń za poruszającym się obiektem jest naturalna dla wszystkich psów. Żeby nie gonił, trzeba go tego nauczyć. Jeżeli ktoś kupił psa, zamknął go w kojcu i nie nauczył go, że nie należy gonić rowerzystów, czy biegających dzieci, to pies będzie ich gonił, bo tak jest zaprogramowany – po prostu działa instynktownie. A jeżeli są jeszcze we dwójkę, to traktują to jako zabawę. Uważają, że jeśli ofiara ucieka, to trzeba ją złapać, a jeszcze jak macha rękami i krzyczy, to zwierzęta stają się jeszcze bardziej pobudzone do gryzienia” – podkreśliła behawiorystka.

 

Nawiązując do użycia broni i podjęcia decyzji o zastrzeleniu psów przez policjantów wyjaśniła, że jeżeli występuje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia kogoś, to dobro poświęcone jest nad dobro ratowane. Porównała to do wybijania szyby w nagrzanym samochodzie pod nieobecność właściciela, gdy w środku ktoś się znajduje.

 

-Jeżeli psy były dalej agresywne, chciały zaatakować, to policjanci mieli prawo użyć broni. Natomiast, jeżeli w momencie przyjazdu już nie wykazywały objawów agresji, to powinny zostać postrzelone bronią Palmera ze środkiem usypiającym i poddane obserwacji pod kątem wścieklizny – wyjaśniła procedury Marta Lichnerowicz.

 

Advertisement

Jak zaznaczyła, jest pewna, że teraz będzie trwać w mediach i Internecie akcja hejtu wobec policjantów. “W takich przypadkach weterynarz absolutnie nie jest konieczny na miejscu. Zawsze życie lub nawet zdrowia człowieka jest ważniejsze od życia zwierzęcia. Myślę, że od strony prawnej nie będzie tu żadnych wątpliwości, co do użycia broni, tym bardziej, że jest niestety ofiara śmiertelna pogryzienia przez psy” – podkreśliła psycholog zwierząt.(PAP)

 

Autorka: Gabriela Bogaczyk

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Czy w Czarnkowskich Łazienkach powstanie plaża?

Published

on

By

Plaża na „Czarnkowskich Łazienkach”. To jeden z projektów, który może zostać zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w Czarnkowie na 2022 rok.

Wywiad z Przemysławem Stochajem, dziennikarzem radiowym, ale też mieszkańcem Czarnkowa, który jest autorem tego niezwykłego projektu.

Zacznijmy może od początku, skąd pomysł na taką plażę w Czarnkowie? Czyżby Czarnków pozazdrościł Pile, bo u nas na popularnej Wyspie, mamy taką plażę, jest też oczywiście wyspiarz, który ją prowadzi.

Dobrze postawione pytanie. Z racji swojej pracy jestem zorientowany w tym, co dzieje się na północy Wielkopolski, właściwie w każdym samorządzie i jakie tam są atrakcje oraz czy się sprawdzają. Znam oczywiście plażę na Wyspie w Pile. Jest to świetne miejsce, fajnie urządzone, choć oczywiście prowadzone przez prywatnego przedsiębiorcę. Wiem jednak, że się sprawdza i przyciąga mieszkańców.

Takim miejscem ma być też plaża w Czarnkowie. Wspólnie ze znajomymi zastanawiałem się, czego w naszym mieście brakuje, pojawiło się mnóstwo pomysłów, kwota jednak, która jest przeznaczona na nasz lokalny Budżet Obywatelski, nieco nas ograniczała. W mojej głowie pojawił się pomysł na plażę, oczywiście nie taką przy brzegu Noteci, rzeka mimo wszystko raczej nie nadaje się do kąpieli, tylko oddaloną od wody. Dowiedziałem się wtedy, że plaża istniała już kiedyś na naszych lokalnych łazienkach, więc uznałem, że jest to idealne miejsce.

Advertisement

Wtedy przyjrzałem się też dokładniej podobnym atrakcjom w regionie, nie tylko Pile, Poznań też ma przecież takie miejsce. Sprawdziłem jakie urządzenia są potrzebne, by to ciekawie zagospodarować, jak to powinno wyglądać. Tak właśnie krok po kroku, na razie na papierze, budowałem projekt: Plaża na „Czarnkowskich Łazienkach”.

I co znalazło się w projekcie?

Oczywiście piasek, dużo piasku i to z atestem! Plaża ma mieć kilkaset metrów kwadratowych, na łazienkach ma się pojawić 120 ton piasku. Znajdziemy tam również piknikowe stoliki i ławki. Tak, by można było przysiąść i odpocząć. Z kolei miłośnicy opalania, na pewno zadowolą się bezpłatnymi leżakami – chodzi o drewniano-metalową konstrukcję, oczywiście z logiem Czarnkowa. Gdy słońce przygrzeje za mocno, polecam również kosze plażowe, które zapewnią trochę cienia – podobne znajdziemy na plaży w Sopocie – dodałem do tego plażowe parasole oraz pergolę. Będzie również przebieralnia.

Tuż przy plaży pojawi się też miejsce dla prywatnych podmiotów/przedsiębiorców, którzy mogliby świadczyć tam swoje usługi np. dostarczać zimne napoje, przekąski. W tym przypadku środki z Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone na przygotowanie potrzebnej infrastruktury jak zasilanie.

Warto zaznaczyć, że miejsce będzie przyjazne dla zwierząt. Poza śmietnikami pojawią się kosze na psie nieczystości oraz podajnik na worki do ich sprzątania. Poza tym znajdziemy tam też stojaki na rowery, a w okresie wakacyjnym toalety typu „Toi Toi”. Całą infrastrukturę zabezpieczy monitoring. Sama plaża zostanie częściowo ogrodzona za pomocą ekologicznych drewnianych palet, które zostaną pomalowane w kolorach miasta, będą też służyć jako ławki, gdy na plaży zabraknie miejsca.

Advertisement

Brzmi świetnie! Plaża rozumiem, ma służyć głównie do opalania, odpoczynku?

Oczywiście to ta główna funkcja. Będzie stanowić też pewną alternatywę dla czarnkowskiego basenu, który w sezonie wakacyjnym jest oblegany. Kto chciałby tylko się poopalać, może wybrać samą plażę.
Poza tym myślę, że obiekt będzie świetnie wykorzystany podczas miejskich imprezy, jak na przykład „Święta holi” czy „Nocy świętojańskiej”.

A może ktoś miałby ochotę na dyskotekę? Dlaczego nie! Nocą plaża zmieni swoje oblicze. Jest to teren usytuowany z dala od zabudowań, dlatego zamiast opalania, polecam taniec i wspólną zabawę. Wystarczy przecież dobry głośnik. Pomoże też ciekawa iluminacja, dodatkowe lampy, które nie tylko podświetlą stoliki i miejsce do tańca, ale nadadzą też wyjątkowy nastrój.

Chyba lokalne łazienki wtedy naprawdę odżyją. Nie kojarzę, by tam się za dużo działo.

Jest trochę miejskich imprez, o których wspomniałem. Są tam też boiska do siatkówki, miejsce na ognisko. Jednak ogólnie myślę, że plaża będzie najbardziej wyróżniającym się elementem. W ramach projektu musieliśmy też wskazać potencjalną działkę, wybrałem dosyć dużą działkę zgodną z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, która znajduje się obok boiska do siatkówki. Jeśli jednak urzędnicy uznają, że na przykład lepiej, by plaża była bliżej mostu, czy bliżej innego punktu. Ja z tym nie będę miał żadnego problemu. Ważne, by zagospodarować lokalne łazienki w ciekawy sposób, bo na razie jest tam, mówiąc delikatnie, dosyć pusto.

Advertisement

Ma Pan jeszcze jakieś pomysły co do plaży, jeśli projekt wybiorą mieszkańcy?

Jeśli mieszkańcy pozytywnie odpowiedzą na tę propozycję, w przyszłości przy wsparciu lokalnych sponsorów, przedsiębiorców – Czarnków to przecież zagłębie produkcji metalowej i drewnianej – dobrze, gdyby pojawił się tam również duży napis „Czarnków”, przy którym turyści i mieszkańcy mogliby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. To byłaby dodatkowa reklama miasta, choć sama plaża i tak przyciągnie turystów.

Jak już tak się rozpędzamy, to może coś jeszcze według Pana powinno zostać zrealizowane w Czarnkowie. Jakaś atrakcja, której brakuje.

Sporo tego, ale myślę, że to nie czas, by o nich opowiadać. Dodam jednak, że zamierzam wspólnie ze znajomymi założyć stowarzyszenie, które będzie już trochę bardziej formalnie działać na rzecz miasta i okolic. Będę poszukiwał też na pewno wielu ludzi z pasją, z pomysłami, którzy chcą się zaangażować. To są plany na przyszłość, jak na razie zaczynam promocję przygotowanego projektu: Plaża na „Czarnkowskich Łazienkach”

To kiedy mieszkańcy będą mogli zagłosować na ten projekt?

Advertisement

Aktualnie trwa promocja projektów, razem z plażą, zgłoszono cztery propozycje. Głosowanie rozpocznie się na początku września.

W takim razie życzę powodzenia. Sam z chęcią wybiorę się na wspomnianą plażę, jeśli oczywiście powstanie.

Dziękuje i już teraz zapraszam do Czarnkowa. To naprawdę malownicze miasteczko.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Piknik Wojskowy już w najbliższą niedzielę

Published

on

By

14 sierpnia (niedziela) w godz. od 11.00 do 17.00 zapraszamy mieszkańców na RODZINY PIKNIK WOJSKOWY z okazji Święta Wojska Polskiego.

W tym roku zaprezentuje się rekordowa liczba jednostek ze sprzętem wojskowym, przyjadą także żołnierze amerykańskiej armii. Obecnych będzie ponad 100 żołnierzy i ponad 30 wozów bojowych i specjalistycznych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na stadionie w Pile czołg Leopard 2A5, przyjedzie Moździerz Samobieżny M120 RAK oraz Bojowy Wóz Piechoty BWP-1.

Żołnierze przygotują także rekordową liczbę porcji wojskowej grochówki. Dla dzieci jak zwykle dostępne będą darmowe dmuchańce i wiele innych atrakcji.

Wieczorem zapraszamy z kolei na koncerty gwiazd. O godz. 19.00 wystąpi Liber, o 20.00 – Jacek MEZO Mejer, o g. 21.00 – Grubson.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement