Connect with us

Polska i Świat

Ekspertka: w sylwestra trzeba okazać psom wsparcie

Published

on

fot. PAP

To, co mogę polecić behawioralnie, to dać wsparcie psu. Nie można patrzeć na mity, że nie można pocieszyć psa, bo się to mu pogłębi. To jest mit. Myślę, że niejeden człowiek nie chciałby odtrącenia od najbliższej osoby w takim momencie. Dlatego trzeba dać wsparcie temu psu – radzi dr inż. Anna Budny-Walczak, adiunktka na wydziale biologii i hodowli zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Hałas związany z hucznym świętowaniem sylwestra potrafi mieć bardzo negatywny wpływ na zwierzęta. Szczególnie narażone są psy, których słuch jest o wiele czulszy, niż u ludzi. Dr inż. Anna Budny-Walczak z wydziału biologii i hodowli zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu radzi, jak można pomóc w tym czasie psom. Badaczka przestrzegła m.in. “przed podawaniem jakichkolwiek leków na własną rękę”.

 

“Należy się udać do weterynarza, do behawiorysty, skonsultować to z dietetykiem, bo nawet takie pozornie naturalne substancje na bazie ziół, ale sięganie z półki przeznaczonej dla ludzi, może okazać się toksyczne dla zwierząt. Często takie preparaty są zasładzane ksylitolem na przykład, który jest dla zwierząt toksyczny. Więc nie chcę tutaj radzić żadnych suplementów, tutaj polecam zgłosić się do wskazanych osób, żeby ustalić taką właśnie farmakoterapię, czy wspomaganie suplementami naturalnymi” – powiedziała dr inż. Anna Budny-Walczak.

Advertisement

 

Naukowczyni przestrzega przed działaniem na ostatnią chwilę. Podkreśliła, że terapię lekami “należało zacząć dwa tygodnie wcześniej”.

 

“One wymagają czasu, żeby się ustabilizować w organizmie, żeby zaczęły działać. Oczywiście jest też farmakologia, ale to wyłącznie pod okiem lekarza weterynarii” – powiedziała adiunktka.

Advertisement

 

Dr inż. Anna Budny-Walczak podkreśliła jednak, że psom można pomóc na inne sposoby. Przede wszystkim okazać im wsparcie.

 

“To, co mogę polecić behawioralnie, to dać wsparcie psu. Nie można patrzeć na mity, że nie można pocieszyć psa, bo się to mu pogłębi. To jest mit. Nie można tak tego postrzegać. Myślę, że niejeden człowiek nie chciałby odtrącenia od najbliższej osoby w takim momencie. Dlatego trzeba dać wsparcie temu psu” – powiedziała naukowczyni.

Advertisement

 

Ekspertka radzi, żeby przed Sylwestrem zabrać psa np. dla długi spacer.

 

“W tym dniu należy sobie zorganizować fajną aktywność z psem, żeby zaspokoić te jego pierwsze potrzeby, czyli ruch, fizjologia, zabawa, dobre jedzenie. Dużo wcześniej, aby na wieczór ten pies był spełniony i poszedł spokojnie spać. Aby wyciszyć psa, można też w tym dniu urozmaicić jedzenie w postaci gryzaków albo karmy podanej w inny sposób, ponieważ pies jak żuje, gryzie, to się wycisza – powiedziała dr. inż. Anna Budny-Walczak.

Advertisement

 

Istnieje szereg innych sposobów, aby pies mniej się stresował podczas odpalania fajerwerków. Można mu pomóc poprzez zasłonięcie okien, albo wspólne oglądanie telewizora. Głośne urządzenie przytłumi wybuchy petard. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Wypadek na S11 z Koszalina do Piły

Published

on

By

Z powodu pożaru samochodu osobowego w pobliżu miejscowości Kłanino zablokowana jest droga S11 prowadząca z Koszalina w kierunku Szczecinka i Piły. Na miejscu są strażacy, GDDKiA poinformowała, że utrudnienia mogą potrwać godzinę.

„Informację otrzymaliśmy od straży pożarnej, na drodze S11 zapalił się samochód, nasze służby tam jadą. Zablokowana jest jedna jezdnia, w kierunku Szczecinka i Piły. Nie ma osób poszkodowanych” – wyjaśniła dyżurna punktu informacji drogowej GDDKiA w Szczecinie.

Do niebezpiecznego zdarzenia na S11 prowadzącej z Koszalina do Piły doszło przed godz. 13. Samochód osobowy zapalił się na ekspresówce, na odcinku Zegrze Pomorskie – Bobolice, w pobliżu miejscowości Kłanino. Na miejscu są już strażacy.

GDDKiA informuje, że przewidywany czas utrudnień to jedna godzina.

Advertisement

Droga S11 to w sezonie turystycznym bardzo popularna trasa prowadząca nad Bałtyk. Korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy Wielkopolski jadący do Mielna, Darłowa czy Kołobrzegu.

PAP

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Żyje górnik poszukiwany po wstrząsie w kopalni Rydułtowy

Published

on

By

fot. PAP

Żyje górnik poszukiwany od czwartku po wstrząsie w kopalni Rydułtowy, czeka na niego śmigłowiec LPR – poinformował w sobotę Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na godz. 15:30 w sobotę PGG zapowiedziała konferencję, na której mają zostać przekazane szczegóły dot. odnalezienia górnika.

 

Do silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy doszło w czwartek o godz. 8.16. W zagrożonym rejonie 1150 m pod ziemią było 78 górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 z nich zostało wycofanych, 17 trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, część poszkodowanych jeszcze tego samego dnia wróciła do domów.

Advertisement

 

Od czwartkowego rana trwało poszukiwanie dwóch pozostałych górników. Późnym popołudniem tego dnia prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa przekazał informację o zlokalizowaniu jednego z nich, wieczorem PGG przekazała informację o śmierci mężczyzny. Drugiego z pracowników odnaleziono w sobotę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement