Connect with us

Wiadomości

Podczas upałów zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i osób starszych

Published

on

fot. PAP

W związku z nadchodzącymi upałami apeluję, byśmy dbali o zdrowie nasze i naszych bliskich. Szczególną uwagę zwracajmy na samopoczucie i bezpieczeństwo małych dzieci i osób starszych – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach w niemal całym kraju spodziewane są upały. W najgorętszym miejscu na zachodzie Polski temperatura może osiągnąć nawet 37 stopni Celsjusza.

 

O szczególne zwracanie uwagi na zdrowie – swoje i osób najsłabszych – zaapelowała minister rodziny Marlena Maląg.

Advertisement

 

-W związku z nadchodzącymi upałami apeluję, byśmy dbali o zdrowie nasze i naszych bliskich. Szczególną uwagę zwracajmy na samopoczucie i bezpieczeństwo małych dzieci i osób starszych. Gdy dostrzegamy nagłe pogorszenie stanu zdrowia lub zasłabnięcie, nie odwracajmy wzroku i interweniujmy – podkreśliła szefowa MRiPS

 

“Z powodu wysokich temperatur zachęcam seniorów do spacerów dopiero w godzinach popołudniowych. Jeśli musicie Państwo wyjść z domu wcześniej, nie zapominajcie o nakryciu głowy, odpowiednim ubraniu, ochronie przeciwsłonecznej i odpoczynku w miejscach zacienionych” – zaznaczyła minister.

 

Advertisement

Przypomniała, że podczas wysokich temperatur swoje obowiązki względem pracowników mają pracodawcy. “Pracodawcy powinni zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 st. C, a na otwartej przestrzeni 25 st. C. Zwracam się do Państwa o przestrzeganie prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy” – zaapelowała minister Maląg.

 

Zwróciła też uwagę na bezpieczeństwo zwierząt. “Pamiętajmy też o naszych zwierzakach – zapewniajmy im swobodny dostęp do chłodnej wody i pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy ich w zamkniętym samochodzie” – podkreśliła szefowa resortu rodziny.

 

Advertisement

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu. Nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.(PAP)

 

Autorka: Karolina Kropiwiec

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W niedzielę Dzień Matki Ziemi w Złotowie

Published

on

By

Zbliża się wyjątkowe wydarzenie w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie, które nie tylko otworzy sezon, ale także uczci Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Już w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 12:00, zapraszamy wszystkich na niezapomnianą podróż przez ekologiczne dziedzictwo naszej ziemi.

Przyroda ożywa, a my razem z nią. Zagroda Krajeńska, malowniczo położona wśród jezior i zieleni, stanie się areną dla pasjonatów ekologii i tradycji. To tutaj, w sercu Krajny, spotkają się miłośnicy drewna, papieru, roślin, gliny i tkanin, by podzielić się swoją wiedzą i pasją.

Wydarzenie będzie nie tylko okazją do podziwiania tradycyjnych technik rzemieślniczych, ale także do aktywnego uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez lokalnych artystów. Pokazy haftu, plecionkarstwa, garncarstwa, ciesielki i szkutnictwa przeniosą nas w świat dawnych zawodów, ożywiając historię i tradycje regionu.

Wernisaż wystawy Renaty Kopić Sądel, doświadczonej artystki w dziedzinie czarno-białej wycinanki, rozpocznie naszą podróż artystyczną o godzinie 12:00. Towarzyszyć jej będzie występ zespołu Olibabki, którego członkinią jest sama bohaterka wystawy. Nie zabraknie również możliwości uczestnictwa w warsztatach tworzenia wycinanek pod okiem artystki.

Advertisement

Niedzielna atrakcja przybierze różnorodne formy, w tym pokazy wykonywania dłubanek – najstarszych form łodzi wykonanych z wyżłobionego pnia drzewa. Pierwsze 30 osób będzie miało okazję wykonać własną małą dłubankę, którą zabierze ze sobą jako niepowtarzalną pamiątkę.

Przewidujemy także pokazy wikliniarskie, warsztaty ceramiczne oraz prezentacje rękodzieła, które pozwolą poznać bogactwo lokalnych tradycji rzemieślniczych. Dodatkowo, Nadleśnictwo w Złotowie i Związek Gmin Krajny zadbały o edukację proekologiczną, przybliżając mieszkańcom tematy związane z ochroną środowiska.

Nie braknie również atrakcji dla zmysłów – o godz. 15.00 spacer zapachami ziół wokół złotowskiej promenady, a wiejskie przysmaki przygotowane przez KGW Zalesianki zaspokoją podniebienia smakoszy.

Wydarzenie zakończy występ Kapeli Podwórkowej “No to cyk” o godzinie 17:00, pozostawiając niezapomniane wspomnienia mieszkańcom Złotowa i okolic.

Advertisement

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Złotowskiej, Nadleśnictwo Złotów, Związek Gmin Krajny, Bractwo Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich “Zalesianki”, Klub Artystów “Pasja”.

Szczegółowy plan:

12:00
• wernisaż prac Renaty Kopić Sądel „Papier niczym płótno”
• występ zespołu Olibabki
• warsztaty tworzenia wycinanek pod okiem artystki
13:00 – 17:00
• pokaz wykonywania dłubanki przez członków Bractwa Rycerzy Bezimiennych Drużyna Wojów Grodu Wałcz
• warsztaty samodzielnego wykonania miniaturowej dłubanki
• zabawy edukacyjne i proekologiczne przygotowane przez Nadleśnictwo Złotów i Związek Gmin Krajny
• pokazy wikliniarskie przygotowane przez słuchaczy i słuchaczki Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy
• warsztaty ceramiczne z Agatą Urbańską–Krasowską
• pokazy rękodzielników Marianny Kubali, Anny Wojciechowskiej, Marii Ożgi, Jerzego Brzezińskiego

15:00
• spacer szlakiem roślin i ziół wzdłuż złotowskiej promenady z zielarką Marzeną Taterrą i dendrologiem Mariuszem Szczepańskim

Advertisement

17:00
• występ Kapeli Podwórkowej „No to cyk” Urszuli Belki i Krzysztofa Majewskiego

12:00 – 17:00
• smakowita oferta specjałów Koła Gospodyń Wiejskich „Zalesianki”

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Z kajaków sprzątali pilską Gwdę

Published

on

By

Zrobiliśmy to po raz kolejny. Sprzątanie Gwdy za nami – relacjonuje sprzątanie Joanna Piotrowska z PTTK w Pile.

Sobota 13 kwietnia 2024. 11 kajaków na wodzie, zaangażowanych 25 osób plus kilka instytucji. Altvater dostarczył sprzętów do sprzątania, Wyspiarz pyszną grochówkę, a większość sfinansował Urząd Gminy Piła.
Największą jednak  robotę zrobili klubowicze i przyjaciele Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile, którzy wyciągali te obrzydlistwa z Gwdy i jej brzegów. Były oczywiście butelki, opony, plecaki, bluzy a nawet kosiarka, skrzynka z butelkami, muszla klozetowa i wózek dziecięcy!  Zapełniliśmy półtora z dwóch kontenerów podstawionych przez Altvater.
Generalnie można powiedzieć, że na odcinku przepływającym przez centrum Piły śmieci było mniej niż w poprzednich latach, co cieszy. Ale może też przyczyną tego był duży poziom wody wiosną, który zabrał co nieco z brzegów.
Trzeba koniecznie zaznaczyć, że najmłodszy – Nikodem, który niebawem skończy 6 lat – brał udział w naszej akcji po raz drugi.
Świetnie było się spotkać na rzece przy pięknej pogodzie i wspaniałej atmosferze, ale wiecie co? Wolałabym żeby nie było powodów do takich akcji!
Zapraszam na kolejne spływy.
Joanna PIOTROWSKA

Continue Reading

Advertisement
Advertisement