Connect with us

Fotorelacje

Zobaczcie zdjęcia Grobów Pańskich w naszych kościołach – FOTO

Published

on

Dzisiaj Wielka Sobota. Wierni święcą pokarmy, a następnie udają się na modlitwę przy Grobie Pańskim. Każdy kościół ma inny wystrój grobu. Zobaczcie jak wygląda to w naszym regionie.

Groby Pańskie urządza się na Wielki Piątek. Po liturgii wielkopiątkowej Ciało Chrystusa – w postaci opłatka umieszczonego w monstrancji – jest przenoszone do symbolicznego grobu. W Wielką Sobotę adorują go tysiące wiernych.

Zwyczaj urządzania Grobów Pańskich pochodzi z Palestyny. W Polsce od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa i monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem na pamiątkę całuny, w który owinięto Jezusa w grobie. Adoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej w sobotni wieczór.

Tradycja strojenia grobów w kościołach rozwinęła się w Polsce inaczej niż w innych krajach. Od lat ich wystrój w wielu parafiach nawiązuje do aktualnej sytuacji politycznej. Groby często symbolizowały trudne polskie doświadczenia. Niektóre wzbudzały kontrowersje i prowokowały ostrą wymianę opinii ze względu na eksponowaną symbolikę. Bywało, że zjadliwie złośliwą i agresywną w swojej wymowie.

Najbardziej jaskrawym przykładem były swego czasu groby urządzane w kościele św. Brygidy w Gdańsku przez nieżyjącego ks. Henryka Jankowskiego.

Advertisement

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają groby. My również byliśmy w kilku miejscach…

Jednocześnie zachęcamy do przesyłania do nasz zdjęcia grobów z Waszych kościołów. Piszcie do nas maila: redakcja@7dni.pila.pl . Koniecznie napiszcie w jakiej miejscowości znajduje się grób i w jakiej parafii. Stwórzmy razem galerię Grobów Pańskich 2022 roku.

News4Media / Twoje 7 dni

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Fotorelacje

Dziś Boże Ciało. Ulicami Piły przeszły procesje – FOTO

Published

on

By

Dzisiaj kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, pot. Boże Ciało . Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem.

Continue Reading

Fotorelacje

Budmax-Stal Polonia Piła – Bedmet OK Kolejarz Opole

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement