Connect with us

Ludzie

Zimowy Piknik Wojskowy na stadionie w Pile

Published

on

Zimowy Rodzinny Piknik Wojskowy był kolejnym wydarzeniem na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile, w którym w minioną sobotę licznie uczestniczyli mieszkańcy Piły. 

Okazją do spotkania z wojskiem i wieloma innymi służbami mundurowymi, była 80. rocznica powstania Armii Krajowej. W organizację wydarzenia zaangażował się Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Pile oraz 122 Batalion Lekkiej Piechoty z Dolaszewa 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W pikniku udział wzięli udział żołnierze z zaprzyjaźnionych z Powiatem Pilskim jednostek: 1 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza, 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca, 104 Batalionu Logistycznego z Wałcza, 100 Batalionu Łączności w Wałczu i 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach.

Po raz pierwszy zaprezentowali się terytorialsi ze 122 Batalionu Lekkiej Piechoty, od niedawna stacjonujący w Dolaszewie, blisko Piły. Wykonali pokaz walki wręcz, przygotowali także tor przeszkód, na którym każdy mógł sprawdzić swoją sprawność i kondycję fizyczną.

– Piknik był dla mieszkańców okazją do integracji z żołnierzami Obrony Terytorialnej , którzy stacjonują tak blisko Piły i dają nam poczucie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach kryzysowych – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Ppłk Maciej Betka, dowódca 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie przyznał, że takie spotkania zbliżają żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej do mieszkańców, są również dobrą okazją do ich promocji i zachętą do wstępowania w szeregi WOT.

Advertisement

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile ppłk Sylwin Donart nie krył zadowolenia z tak licznego udziału mieszkańców.

Tradycyjnie nie zabrakło przedstawicieli innych służb mundurowych: strażaków z KP PSP Piła, którzy zaprezentowali m.in. najnowsze wozy ratowniczo-gaśnicze. Ciekawe stoiska zorganizowali także policjanci z KPP Piła i Szkoły Policji oraz leśnicy z RDLP w Pile, którzy przygotowali liczne atrakcje dla dzieci.

– Piknik zorganizowaliśmy podczas ferii. Jest on więc dodatkową atrakcją dla młodzieży, która licznie tu przybyła i świetnie się bawi. Spotkania z przedstawicielami służb mundurowych zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy – stwierdził Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

W wydarzeniu uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej RAJTAR. Ich pokazy historycznej broni zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, tym razem było podobnie.
Zaprezentowali się także uczniowie klas mundurowych ze szkół prowadzonych przez Powiat Pilski: Zespołu Szkół przy Teatralnej i Zespołu Szkół Technicznych w Pile, dla których takie wydarzenia są cennym doświadczeniem.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

IX edycja Krajna Adventure Race wystartuje już w sierpniu

Published

on

By

Tegoroczna edycja to swego rodzaju powrót do korzeni. Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z rajdem przygodowym na Krajnie, bazą zawodów było Sławianowo, później przez lata gościliśmy w Złotowie, a w tej edycji postanowiliśmy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło, a więc nad Jezioro Sławianowskie – piszą organizatorzy.

-W tym roku przygotowujemy dwie trasy: rajdową oraz rowerową. Rowerzyści zmierzą się z nawigacją na dystansie około 80 km, które należy pokonać w limicie 11 godzin. Do odnalezienia będzie około 25-30 punktów kontrolnych, a start i meta będą zlokalizowane w Sławianowie. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w tracker gps umożliwiający kibicom śledzenie pozycji zawodnika on-line, a zawodnikowi analizę swojego wariantu po zawodach – dodają organizatorzy.

Przygodowo w czterech dyscyplinach
Krajna Adventure Race to jednak przede wszystkim zawody multidyscyplinarne. Tym razem nie dajemy uczestnikom wyboru długości trasy – przygotowujemy jedną – liczącą około 80 km. Może to dobry czas, żeby starzy wyjadacze z długich dystansów zmierzyli się z tymi, którzy zazwyczaj święcili triumfy na trasie krótkiej? Kto będzie lepszy? Zobaczymy!


Rajd rozpocznie się przeprawą przez jezioro – odcinek liczący około 500 metrów należy pokonać wpław, choć można korzystać z wszelkich pomocy pływackich, zaczynając od płetw czy łapek, a na materacach kończąc – wszystkie chwyty dozwolone. Etap drugi to mniej więcej biegowy półmaraton, oczywiście z mapą i kompasem w ręce. Etap trzeci – kajaki na jeziorze – do pokonania będzie około 11 km i na koniec liczący około 45 kilometrów odcinek rowerowy.

Długość poszczególnych etapów nie faworyzuje nikogo, żeby stanąć na podium trzeba czuć się dobrze w każdej dyscyplinie, mieć zgrany zespół i oczywiście dobrze nawigować, żeby nie zgubić się w terenie!

Zgłoszenia na trasę rajdową trwają do 8., a na trasę rowerową do 16 sierpnia 2022.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego reportażu filmowego z edycji 2021

Advertisement

Do zobaczenia na Krajnie!
Więcej informacji znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Krajna Adventure Race: https://www.facebook.com/krajnaadventurerace/

Continue Reading

Ludzie

Dania z jabłek i śliwek opanują Białośliwie

Published

on

By

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

W sobotę 28 maja br. w Białośliwiu odbędzie się finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów”. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Gminą Białośliwie W którym udział wezmą Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Będzie okazją do zaprezentowania bogactwa Wielkopolskiej kuchni i poznania wyjątkowych smaków.

Wydarzenie odbędzie się 28 maja br. o godz. 12:00, w Parku Dworskim Raczyńskich przy ulicy Podgórnej w Białośliwiu. W rywalizacji udział wezmą najlepsze dania ze śliwek i jabłek przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z całego Regionu. Finał konkursu poprzedził nabór zgłoszeń, w którym KGW mogły zgłosić swoje potrawy. Konkurs jest także okazją do poznania Wielkopolski, regionalnej tradycji, dziedzictwa kulinarnego oraz integracji uczestników imprezy.

-Finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego to wyjątkowa forma promocji naszego dziedzictwa kulinarnego. Sady są charakterystycznym elementem naszego tradycyjnego wiejskiego krajobrazu, a Koła Gospodyń Wiejskich bardzo często korzystają z bogactwa zbiorów jakie mogą z nich pozyskać. W licznych potrawach owoce pozyskiwane z przydomowych sadów odgrywają kluczową rolę. Celem konkursu którego finał odbywa się w Białośliwiu, w powiecie pilskim jest zebranie i zaprezentowanie przed szeroką publicznością tych najbardziej wyjątkowych i tradycyjnych przygotowywanych w oparciu o rodzime receptury. Najlepsze dania ze śliwek i jabłek ocenione przez Komisję konkursową otrzymają nagrody finansowe. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

KGW zaprezentują potrawy regionalnie i lokalne. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: – na najlepszą potrawę regionalną z jabłkiem i na najlepszą potrawę regionalną ze śliwką. Potrawy zostaną zaprezentowane na stoiskach, a degustować je i oceniać będzie Komisja Konkursowa wg kryteriów takich jak: wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Zwycięzcami Konkursu w każdej z dwóch kategorii zostanie do 10 nominowanych KGW, które uzyskają największą liczbę punktów. Otrzymają oni nagrody finansowe.

Podczas imprezy organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m. in. poczęstunek dla uczestników, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i młodzieży, stoiska KGW z możliwością zakupienia produktów.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement