Connect with us



Ludzie

Zimowy Piknik Wojskowy na stadionie w Pile

Published

on

Zimowy Rodzinny Piknik Wojskowy był kolejnym wydarzeniem na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile, w którym w minioną sobotę licznie uczestniczyli mieszkańcy Piły. 

Okazją do spotkania z wojskiem i wieloma innymi służbami mundurowymi, była 80. rocznica powstania Armii Krajowej. W organizację wydarzenia zaangażował się Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Pile oraz 122 Batalion Lekkiej Piechoty z Dolaszewa 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W pikniku udział wzięli udział żołnierze z zaprzyjaźnionych z Powiatem Pilskim jednostek: 1 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza, 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca, 104 Batalionu Logistycznego z Wałcza, 100 Batalionu Łączności w Wałczu i 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach.

Po raz pierwszy zaprezentowali się terytorialsi ze 122 Batalionu Lekkiej Piechoty, od niedawna stacjonujący w Dolaszewie, blisko Piły. Wykonali pokaz walki wręcz, przygotowali także tor przeszkód, na którym każdy mógł sprawdzić swoją sprawność i kondycję fizyczną.

Advertisement

– Piknik był dla mieszkańców okazją do integracji z żołnierzami Obrony Terytorialnej , którzy stacjonują tak blisko Piły i dają nam poczucie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach kryzysowych – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Ppłk Maciej Betka, dowódca 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie przyznał, że takie spotkania zbliżają żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej do mieszkańców, są również dobrą okazją do ich promocji i zachętą do wstępowania w szeregi WOT.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile ppłk Sylwin Donart nie krył zadowolenia z tak licznego udziału mieszkańców.

Tradycyjnie nie zabrakło przedstawicieli innych służb mundurowych: strażaków z KP PSP Piła, którzy zaprezentowali m.in. najnowsze wozy ratowniczo-gaśnicze. Ciekawe stoiska zorganizowali także policjanci z KPP Piła i Szkoły Policji oraz leśnicy z RDLP w Pile, którzy przygotowali liczne atrakcje dla dzieci.

– Piknik zorganizowaliśmy podczas ferii. Jest on więc dodatkową atrakcją dla młodzieży, która licznie tu przybyła i świetnie się bawi. Spotkania z przedstawicielami służb mundurowych zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy – stwierdził Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

W wydarzeniu uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej RAJTAR. Ich pokazy historycznej broni zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, tym razem było podobnie.
Zaprezentowali się także uczniowie klas mundurowych ze szkół prowadzonych przez Powiat Pilski: Zespołu Szkół przy Teatralnej i Zespołu Szkół Technicznych w Pile, dla których takie wydarzenia są cennym doświadczeniem.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement