Connect with us

Wiadomości

6 lat Eligiusza Komarowskiego na stanowisku Starosty Pilskiego

Published

on

31 marca 2022 roku mija 6 lat odkąd Eligiusz Komarowski pełni funkcję Starosty Pilskiego. Warto podsumować ten okres i przekonać się jak bardzo zmienił się Powiat Pilski, jak wiele wykonano inwestycji, jak wzrosła aktywność mieszkańców.

– Był to czas intensywnej i wytężonej pracy i realizacji wielu działań inwestycyjnych. To Państwo jako mieszkańcy naszego pięknego powiatu przez cały ten okres byliście i jesteście dla mnie inspiracją i motywacją do działania. Wspólnie z zarządem i wspierającymi mnie radnymi zmieniamy nasz region na co dzień. Pracujemy, by Państwu żyło się lepiej, a Powiat Pilski i tworzące go gminy się rozwijały, był bezpieczny, nowoczesny, a zarazem przyjazny środowisku – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Ochrona zdrowia
Starosta zaznacza, że przez te 6 lat zrealizowano większość celów, które Zarząd Powiatu postawił sobie w 2016 roku.
– Po naszych poprzednikach musieliśmy nadrobić wieloletnie zaległości na wielu płaszczyznach. Dokonaliśmy, chociażby szeregu inwestycji w ochronie zdrowia. W Szpitalu Specjalistycznym w Pile praktycznie od nowa wybudowaliśmy oddziały Nefrologii, Chemioterapii, czy Szpitalny Oddział Ratunkowy i Punkt Przyjęć Planowych. Poczyniliśmy również zakupy wysokiej klasy sprzętu diagnostycznego, a także nowoczesnych karetek – wymienia starosta.
Druga placówka lecznicza Powiatowy Szpital w Wyrzysku otworzył z kolei bardzo ważny oddział rehabilitacyjny, w którym do zdrowia przywracani są pacjenci np. po udarze. To także nowa jakość usług medycznych dla mieszkańców gmin powiatu pilskiego.

Oświata i sport
Powiat Pilski postawił na rozbudowę i modernizacje bazy sportowej i oświatowej.
– Wybudowaliśmy długo oczekiwane, a tylko zapowiadane przez naszych poprzedników hale sportowe przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i I LO przy Pola w Pile. Zmodernizowaliśmy i wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt dydaktyczny nasze szkoły średnie. Uruchomiliśmy nowe kierunki nauczania, tak by młodzież mogła realizować swoje pasje oraz zdobywać atrakcyjne zawody. Swoje oblicze zmieniły także przyszkolne boiska – dodaje starosta.

Advertisement

Nowe wielofunkcyjne boiska powstały przy Zespole Szkół Technicznych w Pile i pilskiej „Nafcie’, w szkołach powstały „zielone pracownie” bogato wyposażone w sprzęt laboratoryjny, m.in. w mikroskopy, w I LO przy Pola w Pile utworzono Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej.

Odbudowa zabytkowych obiektów
Powiat Pilski odbudował także popularne przed laty obiekty i ponownie przywrócił je mieszkańcom do życia.
– Zainwestowaliśmy środki w odbudowę 100-letniego Stadionu Powiatowego przy Okrzei oraz w rewitalizację budynku dawnego kina Iskra. To sprawiło, że są one znowu ulubionymi miejscami spotkań mieszkańców, a życie na tych obiektach toczy się od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych – komentuje starosta Eligiusz Komarowski.

Warto w tym miejscu wymienić także zabytkowy prawie stuletni budynek Starostwa Powiatowego w Pile, którego modernizacja zakończyła się w ubiegłym roku. To obecnie kolejna perełka architektoniczna Piły, której nowego blasku nadał Powiat Pilski.

Drogi
Nie zapomnieliśmy również o drogach. W ciągu tych 6 lat wyremontowaliśmy ich ponad 80 km. To chociażby ważne dla wszystkich mieszkańców trasy: Kruszki-Kijaszkowo, Kaczory-Śmiłowo, Piła-Kalina, czy Piła-Zawada – mówi starosta zwracając uwagę na modernizację infrastruktury drogowej.

Wiele z tych inwestycji i przedsięwzięć zostało zrealizowanych dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa, którzy w skuteczny sposób pozyskali w ciągu tych 6 lat ponad 200 mln środków zewnętrznych. Dla porównania za poprzedniej kadencji w latach 2010-2014 uzyskano wsparcie w kwocie niewiele ponad 40 mln złotych.

Podziękowania dla mieszkańców
– Te 6 lat to także tysiące spotkań i rozmów z mieszkańcami, którzy swoją serdecznością, uśmiechem i dobrym słowem dodawali mi siły i motywowali mnie do jeszcze cięższej pracy i tego, by zmieniać naszą ukochaną małą ojczyznę. Podczas wielu koncertów, pikników i innych wydarzeń organizowanych przez Powiat Pilski mogłem wspólnie z Wami spędzić czas, bawić się, śmiać czy rozwiązywać mniejsze i większe problemy. Te chwile na zawsze pozostaną w mojej pamięci – zaznacza starosta.

 

Eligiusz Komarowski podkreśla także zaangażowanie mieszkańców w akcje charytatywne i pomoc potrzebującym.
– W wielu sytuacjach mogłem również liczyć na Państwa pomoc. Tak było między innymi, kiedy zbieraliśmy pieniądze na leczenie Oliwii czy dary dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Na co dzień pokazywaliście, że mieszkańcy powiatu pilskiego mają wielkie serce. I za to Wam serdecznie dziękuję. Tak samo, jak za całe te 6 lat.  

Advertisement

Na koniec podsumowania starosta Eligusz Komarowski podkreśla:
Nie powiedzieliśmy jednak ostatniego słowa. Wierzę w to, że przed nami kolejne lata owocne pracy i następne rekordowe inwestycje i akcje prospołeczne. Liczę także na Państwa, że podobnie jak przez te minione 6 lat, nadal będziecie wspierać mnie w dążeniu do codziennego podnoszenia komfortu życia wszystkich mieszkańców gmin powiatu pilskiego.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W przypadku ospy małpiej obowiązkowa hospitalizacja i 21-dniowa kwarantanna

Published

on

By

fot PAP

Osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane. 21 dni będzie wynosić będzie kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej – wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia w reakcji na przypadki małpiej ospy w Europie. Treść ich opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją “skierowane do ogłoszenia”.

 

Chodzi o: rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej, nowelizację rozporządzenia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu oraz nowelizację rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.

 

Advertisement

W pierwszym z rozporządzeń minister zdrowia ogłosił, że ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

 

Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.

 

Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni – tak jak w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych – licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.

Advertisement

 

Wszystkie trzy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

W uzasadnieniu do rozporządzeń wskazano, że ospa małpia nigdy nie występowała na obszarze Polski, stąd nie była wymieniona w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

 

Advertisement

Podano, że ospa małpia jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus ospy małpiej. Wirus ten – wraz z wirusem wyeradykowanej (wykorzenionej na świecie) w 1980 r. ospy prawdziwej – należy do rodzaju Orthopoxvirus. Zwierzęcym rezerwuarem wirusa ospy małpiej należącym do rodzaju Orthopoxvirus są gryzonie występujące w lasach deszczowych krajów Afryki Zachodniej i Środkowej. W Demokratycznej Republice Konga (d. Zair) od wielu lat notowane są epidemie tej choroby. Od 2016 r. przypadki zachorowań notowano również w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Nigerii. Wzrost rozpowszechnienia zachorowań przypisywany jest zaprzestaniu szczepień przeciw ospie prawdziwej, które zakończono w 1980 r. w związku z eradykacją tej choroby oraz wygasaniu odporności u osób zaszczepionych szczepionką przeciw ospie prawdziwej, która dawała również ochronę krzyżową przed ospą małpią.

 

We wcześniejszych latach zachorowania i ogniska zachorowań na ospę małpią ograniczały się do krajów Afryki, natomiast zawleczenia do Europy miały postać pojedynczych przypadków i nie stawały się zaczątkiem ognisk. Zachorowania wieloosobowe (ogniskowe), jak podano w uzasadnieniu, wystąpiły już w 11 krajach Europy oraz w USA i Kanadzie. Chociaż największą liczbę przypadków zanotowano w Hiszpanii, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii, to zachorowania zostały już zawleczone również do w krajów graniczących z Rzeczpospolitą Polską (Niemcy).

 

Wirus ospy małpiej występuje w 2 liniach: zachodnioafrykańskiej oraz środkowoafrykańskiej, które różnią śmiertelnością wynoszącą – w warunkach stanu zdrowotności oraz opieki zdrowotnej krajów Afryki, w których występowały zachorowania – odpowiednio ok. 1 proc. przypadków oraz ok. 10 proc. przypadków. W trakcie spowodowanej w 2003 r. przez importowane z Afryki zwierzęta epidemii zachorowań u ludzi w 6 stanach USA (35 przypadków potwierdzonych, 13 prawdopodobnych i 22 podejrzanych) nie zanotowano zgonów.

Advertisement

 

W uzasadnieniu wskazano, że źródłem obecnych ognisk na obszarze Europy jest wirus linii zachodnioafrykańskiej. Wstępne badania materiału genetycznego wirusa ospy małpiej nie wykazały na obecną chwilę mutacji, która mogłaby tłumaczyć przyczyny szerzenie się przypadków w Europie. “W tej sytuacji bardziej prawdopodobną przyczyną może być tzw. superspraeding, czyli transmisja poprzez zakażoną osobę lub osoby o dużej liczbie bezpośrednich kontaktów społecznych” – czytamy w uzasadnieniu. (PAP)

 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

Advertisement

dsr/ mir/

Continue Reading

Wiadomości

3-lecie Powiatowego Klubu Pogodnego Seniora w Pile

Published

on

By

Uczestnicy i pracownicy Powiatowego Klubu Pogodnego Seniora w Pile świętowali jubileusz 3-lecia  Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Były tańce, smaczne jedzenie i rewelacyjna atmosfera. Nie brakowało życzeń od wielu gości.    

Jubilatów odwiedzili Eligiusz Komarowski, starosta pilski i Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski

–  Powiatowy Klub Pogodnego Seniora, który utworzyliśmy 3 lata temu, stal się dla Was drugim domem. Spotykacie się w nim codziennie, rozwijacie swoje pasje, macie możliwość rehabilitacji, przede wszystkim jednak spędzacie ciekawie czas wśród znajomych i przyjaciół. Życzę Wam kolejnych wspaniałych lat, dużo zdrowia i radości – mówił starosta.

– Życzę, aby zawsze dopisywała Wam pogoda ducha i energia, której Wam dzisiaj nie brakuje. Spełniajcie swoje marzenia. Jesteście dla nas bardzo ważni i zawsze będziemy Was wspierać. Życzę doskonałej zabawy – powiedział z kolei wicestarosta podczas otwarcia pikniku.

Advertisement

Siedziba klubu mieści się w budynku Powiatu Pilskiego przy alei Wojska Polskiego 49 b w Pile. Na co dzień uczęszcza do niego ok. 40 osób. Do dyspozycji seniorów jest pokój spotkań, salka gimnastyczna, służąca również do zajęć artystycznych, gabinet do rehabilitacji, kuchnia. Przed budynkiem znajduje się siłownia pod chmurką. Do dyspozycji uczestników klubu jest także Senior Bus, którym jeżdżą na wycieczki po Pile i regionie.

Prowadzącą Powiatowy Klub Pogodnego Seniora jest Mirosława Jakobsche.
– Dziękuję za codzienne wsparcie, które otrzymujemy, za pamięć i piękne życzenia – dziękowała gościom podczas pikniku.
______________
Powiatowy Klub Pogodnego Seniora w Pile to jedno z kluczowych zadań projektu partnerskiego, zainicjowanego przez Powiat Pilski jeszcze w 2017r wartości 3,3 mln zł. Projekt pn. „Wsparcie dla osób starszych, niesamodzielnych, w tym niepełnosprawnych z terenu Powiatu Pilskiego” uzyskał dofinansowanie w kwocie 3,1 mln zł w ramach środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO), Europejskiego Funduszu Społecznego.
Chętni, którzy chcą zostać uczestnikami Klubu mogą zgłaszać się do p. Mirosławy Jakobsche, tel. (067) 350-91-55, e-mail: ks.pila@wp.pl

Continue Reading
Advertisement