Connect with us

Biznes

Gala nagród Powiatu Pilskiego Lider Sukcesu 2023

Published

on

15 marca w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile odbyła się wielka gala „Liderów Sukcesu 2023” – dorocznych nagród przyznawanych przez Zarząd Powiatu w Pile. Podczas ceremonii, którą poprowadzili Dorota Gardias i Wojciech Dróżdż wręczono wyróżnienia osobom, firmom i instytucjom, które mają niepodważalny wkład w rozwój powiatu pilskiego.

Nagrody wręczyli Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, Emilia Załachowska i Marek Kamiński – członkowie Zarządu Powiatu w Pile.

– Wszyscy jesteście wspaniali. Każdy działa na innym polu, na różną skalę, ale każdy z Was robi wielkie rzeczy. Dla mnie sukces to praca, działalność, która jest pasją, która sprawia ogromną satysfakcję.  Wtedy osiąga się wspaniałe efekty, spełnia marzenia. Gratuluję Wam pasji i sukcesów. Takich ludzi dzisiaj doceniamy i cieszę się, że jest Was tak wielu w gminach powiatu pilskiego. Jako samorząd Powiatu Pilskiego staramy Wam się stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju i na co dzień Was wspieramy. Gratuluję wszystkim nominowanym i laureatom tytułu Lider Sukcesu 2023 – powiedział  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.


Zarząd Powiatu tradycyjnie przyznał również tytuły Ambasadora Powiatu Pilskiego 2023, które otrzymali: Ardagh Glass Poland Sp. z o.o. Zakład w Ujściu oraz Chór Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.


Wśród nagrodzonych tytułem  Lidera Sukcesu 2023 znaleźli się także pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile za działania, które przyczyniły się do wygrania przez Powiat Pilski, trzeci rok z rzędu, ogólnopolskiego rankingu Związku Powiatów Polskich.

Galę uświetniły występ Agaty Kuleszy, uczennicy Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile, Chóru Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile oraz koncert Ani Dąbrowskiej.

LISTA NAGRODZONYCH:

Advertisement

Kategoria: Sport i turystyka
Nominowani: K-Sport Region Pilski, Kobiecy Klub Piłkarski Powiat Pilski.

LIDER SUKCESU: Helena i Henryk Paskalowie: Organizatorzy jednego z największych biegów w Polsce – pilskiego półmaratonu. Początkowo znany jako pilska piętnastka, a od 2000 roku już jako półmaraton, podczas którego rozgrywane były mistrzostwa Polski.

Kategoria Kultura i sztuka
Nominowani: Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, Pilska Grupa Pasjonatów Fotografii “Kadr”.

LIDER SUKCESU: Towarzystwo Miłośników Łobżenicy: To grupa społecznych pasjonatów, którzy od 34 lat popularyzują historię i kulturę Łobżenicy i Krajny. Towarzystwo jest wydawcą miesięcznika „Panorama Łobżenicy”, aktywizuje lokalną społeczność poprzez konkursy, spływy kajakowe, rajdy rowerowe i wycieczki krajoznawcze po Krajnie.

Advertisement

Kategoria: Edukacja i nauka
Nominowani: Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych w Pile / Powiatowe Centrum Edukacji w Pile,  Fundacja „Z sercem do Pacjenta”/ Grupa American Heart of Poland.

LIDER SUKCESU: Grzegorz Witkowski, dyrektor LOMS w Pile:  Od 2016 roku z sukcesami zarządza Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile. Swój talent menedżerski potwierdził także jako zarządca nowo wybudowanej Powiatowej Hali Sportowej przy ul. Wincentego Pola w Pile, która jest areną wielu wydarzeń i to nie tylko sportowych.

Kategoria: Rolnictwo i ochrona środowiska
Nominowani: Pilskie Koło Klubu Przyrodników, PPHU DARPOL Sp. z o.o. w Kaczorach

LIDER SUKCESU: EKOPIL Sp. z o.o. w Pile: To  przedsiębiorstwo z ponad 20-letnim doświadczeniem i ponad 60-osobową wykwalifikowaną kadrą. Oferta firmy obejmuje projektowanie i wykonawstwo urządzeń i systemów służących ekologii, ochronie środowiska, rolnictwu i innym gałęziom przemysłu. Ekopil realizuje zlecenia od projektu, poprzez wykonawstwo, montaż, rozruch, aż do uzyskania zakładanych parametrów technologicznych.

Advertisement

Kategoria: Zdrowie i pomoc społeczna
Nominowani: Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile, Stowarzyszenie Pilski Klub Amazonek, Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży.

LIDER SUKCESU: Centrum Medyczne MUTMED w Wyrzysku: Mutmed to sieć nowoczesnych przychodni zatrudniających profesjonalny i fachowy personel medyczny, założona przez Ewę i Almuetaza Bellaha Nasrullaha, czyli popularnego w Wyrzysku doktora Mutasa. Pod opieką lekarzy z Mutmedu znajduje się około 15 tys. mieszkańców powiatu. Mutmed zatrudnia obecnie 25 osób w tym 10-ciu lekarzy i 6 pielęgniarek.

Kategoria: Działalność społeczna i zawodowa
Nominowani: Zarząd Oddziału Okręgowego  TPD, Koło Dzieci z Cukrzycą w Pile, Parafia Św. Rafała Kalinowskiego w Pile.

LIDER SUKCESU: Ochotnicza Straż Pożarna w Wiktorówku: To jednostka z ponad 100-letnią historią i piękną tradycją. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu druhów ochotników i mieszkańców wsi, jednostka ma własną remizę i sztandar. W ubiegłym roku udało się pozyskać nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Posiadając odpowiedni sprzęt i wyszkolonych strażaków, jednostka podjęła starania o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Advertisement

Kategoria: Gospodarka i przedsiębiorczość
Nominowani: POWER-PACK Hubert Paprocki, TERMETAL Piotr Glaner Spółka komandytowa.

LIDER SUKCESU: ASTA LOGISTICS Sp. z o.o. w Pile: To dynamicznie rozwijająca się spółka, świadcząca usługi magazynowe, transportowe i spedycyjne. Firma posiada ponad 50 tys. m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych – to największy tego typu kompleks w północnej Wielkopolsce. W tym roku Asta Logistics już po raz drugi znalazła się wśród laureatów rankingu Diamenty Forbes.

Działalność gospodarcza prow. przy udziale środków z FP i EFS

LIDER SUKCESU: Bogumiła Łaszcz, Salon od-Nowa dla Kota i Psa w Pile: Właścicielka posiada wieloletnie doświadczenie w pracy weterynaryjnej, gdzie oprócz standardowej pielęgnacji dało się już poznać jej kunszt groomerski. Po odbytych kursach oraz pozyskanej dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, Pani Bogumiła otworzyła w Pile własny, profesjonalnie wyposażony salon, świadczący kompleksowe usługi pielęgnacyjno-fryzjerskie dla czworonogów.

Advertisement

LIDERZY SUKCESU 2023 poza kategoriami:
Grupa GIBAS z siedzibą w Pile,
Niepubliczne Przedszkole i Szkoła Podstawa VERMILION w Pile
Środowiskowy Dom Samopomocy CARITAS w Pile
Przychodnia Weterynaryjna RYŚ w Pile
Eugeniusz Dytko/Jacek Makowski, Champion Show/Bar Action
PPHU FANDRÓB Rafał Maławy w Osieku nad Osieką
Roman Jopek – właściciel firmy ZULIT PPHU, sołtys, działacz społeczny
Stowarzyszenie Formacja Dźwierszno
Włodzimierz Bystrzycki, lekarz, społecznik
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile.

KRYSZTAŁOWY LIDER SUKCESU 2023:
Gólcz i Synowie Sp. z o.o. w Grabównie
Zakład Obróbki Drewna ZODAN Adam Nowak w Wysokiej
Powszechna Spółdzielnia Spożywców SPOŁEM w Pile
Powiat Schwalm-Eder w Niemczech.

AMBASADOR POWIATU PILSKIEGO:
Ardagh Glass Poland Sp. z o.o. Zakład w Ujściu: Jest najstarszym producentem opakowań szklanych w Polsce, działającym od 1809 roku. To nowoczesny zakład produkcyjny, z piecem szklarskim, trzema liniami produkcyjnymi oraz nowoczesnym parkiem maszynowym. Bezpieczeństwo pracy wyróżnia Ardagh Glass Ujście innych zakładów produkcyjnych w Polsce i na świecie. Dziennie w produkuje się tu niemal milion wyrobów.

Chór Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile:  Od chwili powstania w 2003 r.  koncertuje oraz uczestniczy w wielu wydarzeniach na rzecz uczelni, miasta i powiatu pilskiego. Jego dyrygentem jest Karol Urbanek. Chór jest laureatem wielu festiwali, konkursów krajowych i zagranicznych. W repertuarze posiada utwory kompozytorów średniowiecza, poprzez wszystkie epoki, aż do kompozytorów współczesnych.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Rusza piąta edycja Festiwalu Wolontaryjnego EY GDS Polska. Pracownicy zasadzą 4000 drzew

Published

on

By

fot. EY GDS Polska

Sadzenie 4000 drzew, przygotowanie ekoogrodów dla szkół, sprzątanie miasta i przerabianie koszulek na zabawki dla psów ratowniczych. Już 17 kwietnia rusza flagowy projekt CSR w EY GDS – piąta edycja Festiwalu Wolontaryjnego. To jedna z wielu lokalnych inicjatyw, dzięki którym EY chce poprawić życie 1 mld osób na całym świecie.

EY GDS to globalna sieć centrów kompetencyjnych, która dostarcza usługi dla EY na całym świecie. Organizacja angażuje się w różnorodne inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, w tym organizuje dwa razy do roku Festiwal Wolontaryjny, którego celem jest poprawa jakości życia oraz środowiska, w którym funkcjonuje.

Cel? Pozytywny wpływ na 1 mld osób

Advertisement

Festiwal Wolontaryjny jest częścią globalnego celu EY, który chce pozytywnie wpłynąć na życie 1 miliarda ludzi do 2030 roku. Pracownicy EY GDS mogą dwa razy w roku skorzystać z dwudniowego urlopu wolontaryjnego i zaangażować się w inicjatywy na rzecz społeczeństwa i ochrony środowiska. Festiwal odbywa się we wszystkich dziewięciu oddziałach EY GDS na całym świecie, w tym w Polsce, Hiszpanii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, na Sri Lance, Filipinach, w Argentynie, Meksyku oraz Indiach.

Piąta edycja rozpocznie się już 17 kwietnia 2024 roku i potrwa do końca miesiąca. Tematem przewodnim jest ekologia i wsparcie środowiska. EY GDS Polska szacuje, że zaangażuje aż 300 pracowników, którzy przez kilkanaście dni połączą swoje siły dla lokalnej społeczności.

Ekoogrody dla szkół i zrównoważony transport

Na potrzeby piątej edycji organizacja EY GDS Polska nawiązała współpracę z Klubem Gaja – polską organizacją ekologiczną, która angażuje się w realne działania na rzecz środowiska naturalnego oraz poszanowania praw zwierzą. Wspólnie stworzą ekoogrody dla lokalnych szkół, dzięki którym chcą zaszczepić w młodych ludziach świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie.

Advertisement

Jednocześnie Festiwal Wolontaryjny podniesie świadomość na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju. Wolontariusze EY GDS Polska razem z Wrocławskim Stowarzyszeniem Rowerowym zorganizują interaktywną sesję online na temat różnych aspektów jazdy na rowerze: od przepisów drogowych po rolę jednośladów w osiąganiu neutralności klimatycznej. Następnie uczestnicy wezmą udział w wyzwaniu i podzielą się wrażeniami – na jeden dzień zamienią samochody i motocykle na rowery.

Przerabianie starych koszulek na zabawki dla psów ratowniczych

Dodatkowo, organizacja współpracuje z NGO Goodera w projekcie upcyklingu – wolontariusze wezmą udział w warsztatach, podczas których przekształcą stare koszulki w zabawki dla psów ratowniczych. Ten satysfakcjonujący projekt DIY nie tylko dostarcza rozrywki i stymulacji dla psów ratowniczych, ale także promuje zrównoważony rozwój poprzez ponowne wykorzystanie materiałów, które w innym przypadku trafiłyby do śmieci.

Sadzenie drzew i sprzątanie miasta

Advertisement

Elementem Festiwalu Wolontaryjnego będą działania poprawiające jakość powietrza i estetykę miejskiego krajobrazu. Dlatego uczestnicy posprzątają miasto oraz posadzą aż 4000 drzew na wrocławskich Osobowicach.

Tylko w 2023 roku w akcji sadzenia drzew wzięło udział 150 wolontariuszy EY GDS Polska z Wrocławia i Warszawy. Inicjatywy zostały przeprowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologicznym Klub Gaja, Fundacją Las Na Zawsze oraz z Dotlenieni.org. Za to niezwykłe osiągnięcie organizacja została uhonorowana Global Green Business Award – nagrodą przyznawaną firmom przyczyniającym się do posadzenia minimum 1 tysiąca drzew rocznie. EY GDS Polska przekroczyła ten wymóg prawie dziesięciokrotnie.

Zaangażowanie pracowników EY GDS Polska

Tylko w dwóch poprzednich edycjach Festiwalu Wolontaryjnego udział wzięło ponad 650 osób, trafiając ze swoją pomocą do ponad 4000 beneficjentów.

Advertisement

Jestem niesamowicie dumny z naszych wolontariuszy, którzy swoim zaangażowaniem i poświęceniem czynią Festiwal Wolontaryjny EY GDS niezapomnianym za każdym razem. To dzięki Nim możemy tworzyć pozytywny wpływ na społeczność i inspirować innych do działania dla wspólnego dobra” – mówi Dominik Woźniak, szef EY GDS Polska.

Zaangażowanie EY GDS nie kończy się tylko na wydarzeniach wolontaryjnych. Organizacja wspiera różnorodne inicjatywy społeczne i edukacyjne, angażując się w projekty mające na celu rozwój lokalnych społeczności i edukację młodzieży. Dzięki temu EY GDS nie tylko buduje pozytywny wizerunek jako odpowiedzialny pracodawca, ale również aktywnie przyczynia się do poprawy jakości życia wielu ludzi.

EY Global Delivery Services (GDS)

EY Global Delivery Services (GDS) świadczy usługi dla EY na całym świecie. Jest to stale rozwijająca się, zintegrowana sieć centrów, która zapewnia innowacyjne, skalowalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi biznesowe dla firm członkowskich EY.

Advertisement

EY GDS świadczy usługi w wielu obszarach, a różnorodność projektów i zaplecza tworzy dynamiczne, wielokulturowe i integracyjne środowisko pracy, w którym „talent, energia i innowacyjność” to trzy podstawowe wartości pracowników.

Biura EY GDS w Polsce znajdują się we Wrocławiu i w Warszawie. Współpracują z dziewięcioma krajami – Argentyną, Meksykiem, Chinami, Indiami, Filipinami, Sri Lanką, Węgrami, Hiszpanią i Wielką Brytanią – oraz z zespołami ze wszystkich linii usług EY, regionów geograficznych i sektorów, odgrywającymi istotną rolę w realizacji strategii rozwoju EY.

Źródło informacji: EY GDS Polska

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Eksperci: uruchomienie systemu kaucyjnego trzeba przesunąć na 2026 rok

Published

on

By

fot. PAP

art. sponsorowany

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejszego uchwalenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dopiero wtedy można uruchomić system kaucyjny – oceniają eksperci branży komunalnej i samorządowcy. Wskazują, że jest to realne od 2026 roku.

Advertisement

W debacie na temat wpływu systemu kaucyjnego na samorządowy system gospodarowania odpadami, zorganizowanej przez Forum Prawo dla Rozwoju, wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska przypomniała, że ustawa, na podstawie której ma być wprowadzony system kaucyjny w Polsce, obowiązuje już od 2023 r.

System kaucyjny jest projektowany tak, by ruszyć na początku 2025 roku i jest tylko jednym z narzędzi do osiągnięcia wyższego celu, jakim jest zmniejszenie odpadów i ochrona klimatu” – wskazała Anita Sowińska.

Advertisement

Jej zdaniem opóźnienie wejścia w życie systemu może rodzić potencjalne ryzyko dla Skarbu Państwa, dotyczące roszczeń ze strony co najmniej jednej firmy, która już uzyskała stosowne zgody i przygotowuje się do wprowadzenia recyklomatów.

Wiceministra klimatu zwróciła też uwagę, że przepisy o ROP w małym zakresie już obowiązują, a te, jakich oczekuje rynek i wymaga Unia Europejska, są dopiero w fazie projektowania.

Z oceną wiceministry Sowińskiej nie zgadzają się przedstawiciele branży gospodarowania odpadami oraz samorządowcy – reprezentujący zarówno większe powiaty, jak i małe wiejskie gminy – którzy wskazują na widmo chaosu i wzrost kosztów.

Karol Wójcik z Izby Branży Komunalnej zwrócił uwagę, że jeśli ustawa o systemie kaucyjnym wejdzie w tym kształcie od stycznia 2025 r., będzie szkodliwa i kosztowna dla mieszkańców, dla gmin, a także dla przedsiębiorstw komunalnych.

Advertisement

W jego opinii, sam system kaucyjny nie zmniejszy ilości odpadów, czego oczekuje resort klimatu, tylko przesunie je z jednego miejsca w inne. „To spowoduje, że gminy nie dadzą rady spełniać rosnących norm obowiązkowego recyklingu, więc będą karane. Z kolei firmy komunalne stracą część surowca, na którym zarabiają, a zyski inwestują w nowocześniejsze urządzenia do efektywnego zbierania i przetwarzania odpadów’’ – zauważył Wójcik.

Jak podkreślił, na końcu są mieszkańcy, którzy sami będą musieli szukać w okolicy recyklomatów, żeby dostarczyć puste opakowanie, bo na terenie zwłaszcza małych gmin one nie będą stać przy każdym sklepie.

Według eksperta, opinia publiczna nie jest też wystarczająco poinformowana o fakcie, że ludzie będą musieli segregować dodatkowe 3 frakcje, w wersji niezgniecionej i dowieźć je do sklepu, albo szukać miejsca składowania swoich odpadów gdzieś na terenie gminy. „W efekcie wszyscy staniemy się poniekąd śmieciarzami, z drugiej strony i tak będziemy musieli coraz więcej płacić za odbiór śmieci z domu” – wyjaśnił Wójcik.

Również według Krzysztofa Gruszczyńskiego z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami kosztami wprowadzenia w 2025 roku tak skonstruowanego systemu kaucyjnego, przy braku przepisów o ROP, obarczeni będą wszyscy, tylko nie producenci tych opakowań, którzy na ich sprzedaży zarabiają.

Advertisement

Gruszczyński zwrócił uwagę, że system kaucyjny w niewielkim stopniu zwiększy poziom recyklingu odpadów. „Dotyczyć on bowiem będzie tylko ułamka z ok. 13,5 mln ton odpadów komunalnych, jakie powstają rocznie w kraju. System kaucyjny, jeśli chodzi o butelki PET (z tworzyw sztucznych), dotyczyć będzie 200 tys. ton odpadów, czyli zaledwie 1,5 proc. całej sumy masy odpadów” – wyjaśnił.

Jak dodał przedstawiciel Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, powołując się na raport Deloitte pt. „Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań” (https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Brochures/pl-Deloitte_System_kaucyjny_fakty_i_mity.pdf) wprowadzenie sytemu kaucyjnego w Polsce kosztować będzie między 19 a 23 mld zł, a roczne koszty obsługi tego systemu branża szacuje na ok. 1 mld zł.

Według Gruszczyńskiego ucieczka puszek z sytemu gminnego to jest ok. 600 mln zł; butelek PET, najbardziej dochodowego surowca dla firm odpadowych, wynosi między 800 mln zł a 1,2 mld zł, a kolejne 300 mln zł to koszty przesunięcia DPR-ów (dokument potwierdzający recykling odpadów opakowaniowych) z samorządów do operatorów butelkomatów. „Mówimy zatem o 2 mld zł, które wyjdą z systemu gminnego i przejdą do systemu kaucyjnego plus 1 mld zł obsługi. Można szacować zatem, że ten system będzie kosztował 3 mld zł, za które wszyscy my będziemy musieli zapłacić” – podał ekspert.

Również Maciej Kiełbus ze Związku Miast Polskich podkreślił, że wbrew oczekiwaniom resortu klimatu wprowadzenie systemu kaucyjnego w tym kształcie nie ograniczy kosztów gmin związanych ze zbieraniem odpadów. „Zmniejszy za to dochody ze sprzedaży najcenniejszych surowców, które wypadną ze strumienia gminnych odpadów, a to spowoduje, że gminy nie spełnią narzuconych i wciąż rosnących poziomów obowiązkowego recyklingu” – wskazał.

Advertisement

Przypomniał, że w 2023 roku było to 35 proc., w tym roku jest 45 proc., a w 2025 roku będzie już 55 proc. Jak dodał, spełnienie tych poziomów będzie nierealne, więc gminy już mogą spodziewać się kar.

To wszystko razem będzie generowało straty i koszty oraz negatywnie wpływało na wysokość stawek opłat śmieciowych płaconych obecnie przez mieszkańców” – ocenił.

Jednocześnie Kiełbus zwrócił uwagę, że miasta i większe miejscowości powiatowe są i tak w dużo lepszej sytuacji niż małe wiejskie gminy.

Wyjaśnił to Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, który wskazał, że zgodnie z obowiązującą ustawą do systemu obowiązkowo zostaną włączone duże sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw., które zostaną zobowiązane do odbioru pustych opakowań i oddawania kaucji. Mniejsze placówki będą mogły uczestniczyć w systemie dobrowolnie, choć będą musiały pobrać kaucję.

Advertisement

Tymczasem ok. 1/4 gmin w Polsce nie ma tak dużych placówek handlowych, a jeden recyklomat w gminie nie załatwi sprawy. Efekt będzie taki, że przy kupnie napoju kaucja za butelkę będzie pobierana, ale nie wszędzie klient będzie mógł ją odzyskać, więc będzie stratny” – ocenił.

Świętalski przypomniał, że 11 lat temu wprowadzono rewolucję odpadową, która wciąż jest dziurawa i bardzo kosztowna dla konsumentów, bo finansować ją będą aż trzykrotnie.

Zauważył, że system kaucyjny nie ma sensu bez uchwalenia w pierwszej kolejności przepisów o rozszerzonej odpowiedzialność producentów, która polega tym, że firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach, ponosi odpowiedzialność finansową i organizacyjną związaną ze zbiórką odpadów po tych produktach.

Według Gruszczyńskiego, Wójcika oraz samorządowców trzeba co najmniej o rok wstrzymać uruchomienie w Polsce systemu kaucyjnego, żeby dostosować go do przepisów o ROP i stworzyć kompleksowy system zbierania i przetwarzania odpadów, oparty na nowych technologiach.

Advertisement

Tylko w takiej sytuacji będzie to efektywne ekonomicznie i przede wszystkim klimatycznie” – ocenił Krzysztof Gruszczyński.

Celem wprowadzenia systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement