Connect with us

Wiadomości

Piła zrewitalizuje Okrąglak – zabytkową parowozownię z XIX w.

Published

on

Pilski samorząd zrewitalizuje Okrąglak, unikatową w skali Europy, zabytkową parowozownię z XIX w. Jeszcze w tym roku obiekt przekaże samorządowi spółka PKP S.A.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych w 150-letniej parowozowni działać ma muzeum kolei, będzie to też miejsce koncertów, spektakli, wystaw, wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym.

 

Przekazanie ma nastąpić w końcu 2024 r. Rzecznik spółki Polskie Koleje Państwowe Michał Stilger poinformował PAP, że z wielu powodów trudno byłoby nieczynną, zabytkową parowozownię np. skomercjalizować. Przyznał, że obiekt stanowi dla kolei zbędny majątek.

Advertisement

 

– Stworzenie i utrzymanie placówki muzealnej o skali takiej jak pilska parowozownia możliwe jest praktycznie jedynie przy udziale jednostek samorządu terytorialnego czy instytucji państwowych zajmujących się tego typu działalnością. W związku z tym, z punktu widzenia PKP S.A., przekazanie miastu parowozowni jest optymalnym sposobem zagospodarowania tej nieruchomości – powiedział PAP rzecznik PKP S.A.

 

Rzecznik przyznał, że ostatnich latach sprawa przekazania pilskiej parowozowni lokalnemu samorządowi wielokrotnie była przedmiotem rozmów, a przyspieszenie nastąpiło w ubiegłym roku, kiedy miasto pisemnie wyraziło chęć przejęcia tego obiektu na cele muzealne. Przejęcie będzie obejmowało obszar budynku parowozowni oraz przyległy grunt wraz z zabudową budynkami gospodarczymi. Dodatkowo przygotowywany jest do przekazania grunt stanowiący ulicę Zakopiańską.

– Przedmiotem zbycia nie będzie natomiast położona obok okrąglaka parowozownia wachlarzowa, która cały czas jest użytkowana – zastrzegł rzecznik.

 

Advertisement

W 2017 r. PKP przeprowadziły wart 1 mln zł generalny remont dachu parowozowni. Michał Stilger poinformował, że spółka będzie mogła wesprzeć nowego właściciela Okrąglaka np. w zakresie niezbędnych uzgodnień. Nie ma jednak możliwości wydatkowania innych środków finansowych na rewitalizację tego obiektu.

 

Zabytkowa parowozownia w Pile została wybudowana w latach 1870–1874, w ramach inwestycji mających przynieść rozwój kolejnictwa na ziemiach pruskich. Rzecznik Urzędu Miasta Piły Piotr Gadzinowski przypomniał, że nietypowe zastosowane w Pile rozwiązania architektoniczne sprawiły, że pilska budowla stała się wzorcowym obiektem dla kilku takich budowli w Europie, m.in. dla parowozowni w Berlinie i Magdeburgu.

 

Advertisement

Użytkowana przez ponad 100 lat parowozownia została wyłączona z eksploatacji pod koniec XX wieku. W 2010 roku została wpisana do rejestru zabytków.

 

– Historia, znaczenie społeczne i gospodarcze dla miasta oraz architektura, właściwości techniczne i położenie Okrąglaka spowodowały, że władze samorządowe Piły od wielu lat zabiegały o skomunalizowanie parowozowni wraz z przyległymi do niej nieruchomościami – przekazał Piotr Gadzinowski.

 

Przejęcie Okrąglaka, odrestaurowanie obiektu oraz sposoby jego wykorzystania zostały zapisane w Gminnym programie rewitalizacji dla miasta Piły. Część pozyskanych wkrótce działek posłużyć ma jako zaplecze dla Okrąglaka i niedalekiego dworca PKP. Powstaną tam m.in. miejsca parkingowe dla pasażerów oraz dla gości odwiedzających zaadoptowaną na nowe cele parowozownię i mała gastronomia.

Advertisement

 

W samym Okrąglaku natomiast planowane jest prowadzenie działalności muzealnej, związanej z historią kolei. Odbywać się tam będą koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wykłady i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym i społecznym.

– Pozostałe działki, po przekazaniu przez PKP, zostaną przeznaczone na cele komercyjne: gospodarcze, usługowe i rekreacyjne – powiedział rzecznik.

 

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa rewitalizacja zabytku i przystosowanie pozyskanych nieruchomości do nowych funkcji. Rzecznik zapewnił, że ma się to stać najszybciej jak to możliwe.

Advertisement

 

Trudno jest też obecnie oszacować wartość zaplanowanych działań. W Gminnym programie rewitalizacji dla miasta Piły zapisano na ten cel 10 mln zł.

 

Program przewiduje finansowanie rewitalizacji Okrąglaka ze środków zewnętrznych tj. fundusze europejskie, krajowe i województwa wielkopolskiego oraz z budżetu Piły.

Advertisement

 

Piotr Gadzinowski przekazał, że miasto będzie realizować projekt wspólnie z partnerami tj.: PKP S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, miasto i powiat Wolsztyn oraz Parowozownia Wolsztyn.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Hennig-Kloska: mrożenie cen prądu będzie dotyczyło wszystkich gospodarstw domowych

Published

on

By

fot. PAP

Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

We wtorek, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronach kancelarii premiera opublikowano informację na temat projektowanej ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

 

Minister, pytana podczas środowej konferencji o skutki finansowe ustawy, poinformowała, że w “Ocenie Skutków Regulacji skalkulowane są one na ok. 4,2 mld zł”, jeśli chodzi o bon energetyczny i rekompensatę. “Znacznie schodzimy z kosztów tego programu, a efekty będą bardzo zbliżone” – oceniła.

Advertisement

 

Hennig-Kloska poinformowała, że ceny zamrożone będą na poziomie 500 zł za MWh i dotyczyć będzie to wszystkich gospodarstw domowych. Nie będą z kolei stosowane limity zużycia energii elektrycznej, jak to jest obecnie. “Cena maksymalna jest na pełne zużycie (energii elektrycznej – PAP) i cena maksymalna jest dla wszystkich obywateli. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ wcześniejsza cena maksymalna oscylowała w granicach 693 zł. 500 złotych to jest dużo niższa kwota, a co za tym idzie bardziej stabilna sytuacja dla obywateli” – podkreśliła.

 

Szefowa MKiŚ dodała, że nowe przepisy mające wydłużyć działania osłonowe w związku z cenami energii miałyby wejść w życie 1 lipca 2024 r. Przekazała, że w środę projektem ma zająć się Stały Komitet Rady Ministrów.

Advertisement

 

Hennig-Kloska wskazała, że drugim elementem projektowanych rozwiązań będzie podstawa do naliczania niższych taryf w przypadku prądu i gazu. Jej zdaniem powinno to też rzutować na ceny ciepła.

-W tym obszarze uważamy, że jest ogromna przestrzeń na rynku do obniżki taryf na energię elektryczną. Czas, by spółki przestały generować nadzwyczajne zyski (…) i skorzystać z przestrzeni, którą daje rynek do obniżenia taryf. To nie jest tak, że mieliśmy niskie rachunki za prąd. W ub.r. z budżetu państwa dopłacono (do mrożenia cen energii – PAP) 33 mld zł, a to też są nasze pieniądze – powiedziała.

 

Minister wskazała, że spółki energetyczne będą zobligowane do złożenia nowych wniosków taryfowych.

Advertisement

 

W wykazie legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podano, że projektowane przepisy przedłużą działanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do 30 czerwca 2025 r.

 

Trzecim elementem projektu – na jaki wskazała szefowa MKiŚ – będzie bon energetyczny, który przysługiwać będzie mniej zamożnym gospodarstwom domowym. Z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać 3,5 mln gospodarstw.

Advertisement

 

Bon energetyczny ma być świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Ponadto, że beneficjentami bonu mają być nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również “odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego”. W wykazie wskazano, że dotyczyć to będzie w szczególności odbiorców wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej. Bonem objęci zostaną również emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury bądź emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.

 

Obowiązująca cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy – za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów (wynoszą w zależności od liczby dzieci oraz tego, czy w gospodarstwie znajdują się osoby niepełnosprawne ewentualnie czy odbiorca prowadzi gospodarstwo rolne połowę z od 1,5 MWh do 2 MWh).

Advertisement

 

Analitycy mBanku ocenili, że po przyjęciu ustawy o bonie energetycznym rachunki za energię elektryczną wzrosną o 11-13 proc., a wzrost w kategorii energia wyniesie 4 proc. “Obecnie obowiązująca cena maksymalna netto to 412 zł, oznacza to zatem wzrost cen o ok. 21 proc. za samą energię. Zakładając, że udział tego składnika w całkowitym rachunku wynosi 50-60 proc., wówczas można liczyć (przy założeniu braku zmian innych kosztów), iż całkowity rachunek wzrośnie o 11-13 proc.” – napisali w raporcie.

 

Według zaś analityków ING nowe przepisy spowodują, że rachunki za prąd wzrosną o 13 proc., dokładając do inflacji 0,6 pkt proc. “Na obecnym etapie projekt jest wciąż ogólnikowy, ale potwierdza nasze wcześniejsze oczekiwania, że w 2 połowie ’24 nie nastąpi skokowy wzrost cen energii dla gospodarstw domowych. Szacujemy, że wzrost ceny energii czynnej do PLN 500/MWh podbije rachunki za prąd o ok. 13 proc. (przy założeniu braku zmian opłat dystrybucyjnych), dokładając ok. 0,6 pkt. proc. do inflacji” – ocenili. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

W niedzielę Dzień Matki Ziemi w Złotowie

Published

on

By

Zbliża się wyjątkowe wydarzenie w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie, które nie tylko otworzy sezon, ale także uczci Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Już w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 12:00, zapraszamy wszystkich na niezapomnianą podróż przez ekologiczne dziedzictwo naszej ziemi.

Przyroda ożywa, a my razem z nią. Zagroda Krajeńska, malowniczo położona wśród jezior i zieleni, stanie się areną dla pasjonatów ekologii i tradycji. To tutaj, w sercu Krajny, spotkają się miłośnicy drewna, papieru, roślin, gliny i tkanin, by podzielić się swoją wiedzą i pasją.

Wydarzenie będzie nie tylko okazją do podziwiania tradycyjnych technik rzemieślniczych, ale także do aktywnego uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez lokalnych artystów. Pokazy haftu, plecionkarstwa, garncarstwa, ciesielki i szkutnictwa przeniosą nas w świat dawnych zawodów, ożywiając historię i tradycje regionu.

Wernisaż wystawy Renaty Kopić Sądel, doświadczonej artystki w dziedzinie czarno-białej wycinanki, rozpocznie naszą podróż artystyczną o godzinie 12:00. Towarzyszyć jej będzie występ zespołu Olibabki, którego członkinią jest sama bohaterka wystawy. Nie zabraknie również możliwości uczestnictwa w warsztatach tworzenia wycinanek pod okiem artystki.

Advertisement

Niedzielna atrakcja przybierze różnorodne formy, w tym pokazy wykonywania dłubanek – najstarszych form łodzi wykonanych z wyżłobionego pnia drzewa. Pierwsze 30 osób będzie miało okazję wykonać własną małą dłubankę, którą zabierze ze sobą jako niepowtarzalną pamiątkę.

Przewidujemy także pokazy wikliniarskie, warsztaty ceramiczne oraz prezentacje rękodzieła, które pozwolą poznać bogactwo lokalnych tradycji rzemieślniczych. Dodatkowo, Nadleśnictwo w Złotowie i Związek Gmin Krajny zadbały o edukację proekologiczną, przybliżając mieszkańcom tematy związane z ochroną środowiska.

Nie braknie również atrakcji dla zmysłów – o godz. 15.00 spacer zapachami ziół wokół złotowskiej promenady, a wiejskie przysmaki przygotowane przez KGW Zalesianki zaspokoją podniebienia smakoszy.

Wydarzenie zakończy występ Kapeli Podwórkowej “No to cyk” o godzinie 17:00, pozostawiając niezapomniane wspomnienia mieszkańcom Złotowa i okolic.

Advertisement

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Złotowskiej, Nadleśnictwo Złotów, Związek Gmin Krajny, Bractwo Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich “Zalesianki”, Klub Artystów “Pasja”.

Szczegółowy plan:

12:00
• wernisaż prac Renaty Kopić Sądel „Papier niczym płótno”
• występ zespołu Olibabki
• warsztaty tworzenia wycinanek pod okiem artystki
13:00 – 17:00
• pokaz wykonywania dłubanki przez członków Bractwa Rycerzy Bezimiennych Drużyna Wojów Grodu Wałcz
• warsztaty samodzielnego wykonania miniaturowej dłubanki
• zabawy edukacyjne i proekologiczne przygotowane przez Nadleśnictwo Złotów i Związek Gmin Krajny
• pokazy wikliniarskie przygotowane przez słuchaczy i słuchaczki Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy
• warsztaty ceramiczne z Agatą Urbańską–Krasowską
• pokazy rękodzielników Marianny Kubali, Anny Wojciechowskiej, Marii Ożgi, Jerzego Brzezińskiego

15:00
• spacer szlakiem roślin i ziół wzdłuż złotowskiej promenady z zielarką Marzeną Taterrą i dendrologiem Mariuszem Szczepańskim

Advertisement

17:00
• występ Kapeli Podwórkowej „No to cyk” Urszuli Belki i Krzysztofa Majewskiego

12:00 – 17:00
• smakowita oferta specjałów Koła Gospodyń Wiejskich „Zalesianki”

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement