Connect with us

Kultura

Nagrody starosty w dziedzinie kultury rozdane!

Published

on

W Centrum Powiatowym “ISKRA” podsumowano i ogłoszono nagrody starosty pilskiego w dziedzinie kultury.

-To był wielki zaszczy wręczyć nagrody osobom działającym w dziedzinie kultury: artystom plastykom, poetom, animatorom kultury – pracownikom bibliotek, domów kultury oraz wykonawcom i muzykom. Artyści na co dzień dostarczają nam – mieszkańcom gmin powiatu pilskiego – wielu przeżyć i wrażeń, czynią nasze życie ciekawsze i piękniejsze – dodaje Eligiusz Komarowski – starosta pilski.
Oto lista nagrodzonych:
Artyści plastycy: Lucyna Pach, Anna Kluza, Marta Zatylny, Regina Ankiewicz.
Pisarze/poeci: Eliza Piotrowska, ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz, Henryk Liszkiewicz, Zuzanna Przeworska, Arno Giese, Lucyna Kirschenstein, Włodzimierz Twardowski.
Wokaliści/muzycy: Agata Brandenburger, Oliwia Wieczorek, Agata Kulesza, Mikołaj Wienke.
 Grupy śpiewacze/taneczne/teatralne: Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Pile, Chór ,,Di Ortica” – Działający przy CUK w Szydłowie, Zespół Śpiewaczy „Błękit Krajny” w Łobżenicy, Zespół „Osieczanki” w Osieku nad Notecią, Małgorzata Jakóbek i Edyta Kałużna Zespół Tańca Ludowego „Modraki” przy Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Pile „Teatr Razem”.
 Działalność na rzecz aktywizacji kulturalnej: Aurelia Poznaniak oraz Elżbieta Kozakiewicz – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Sylwia Misztal – Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej, Katarzyna Ligenza – Urząd Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie, Justyna Grzelak, prezes Stowarzyszenia na rzecz aktywizacji i wsparcia seniorów ASGARD, Agnieszka Hoffmann, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wysokiej, Marzena Stefen, pracownik MGOPS w Wysokiej.
KGW bliskie kulturze: KGW w Dziembówku, Kgw Byszki, KGW w Jabłonowie, KGW Dobrzyniewo, KGW Kościerzyn Wielki.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Aktorka Kasia Smutniak po latach znów w Pile

Published

on

By

Kino „KORAL” RCK i WATCH DOCS zapraszają na pokaz specjalny filmu „Mur”, po seansie spotkanie i rozmowa z reżyserką Kasią Smutniak.

Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Debiutancki dokument Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów.

Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.
Tekst: Konrad Wirkowski

Advertisement

“Organizatorem cyklu pokazów specjalnych filmu „Mur” i spotkań z reżyserką Kasią Smutniak jest Festiwal WATCH DOCS.”

„Mur”
reż. Kasia Smutniak
dokumentalny, Włochy (107 min.)

Kino „KORAL” RCK,
9 marca, godz. 18.00
cena biletu: 20 zł

 

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Polecamy wystawę fotografii w Centrum Aktywizacji Seniorów

Published

on

By

W Centrum Aktywizacji Seniorów przy ul Spacerowej w Pile otwarto ciekawa wystawę zdjęć Stanisława Stępyry pt. „Tak było”.


Gratulacje autorowi złożył Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile.
 – To niezwykle ciekawa wystawa. Stanisław Stępyra prezentuje na niej zdjęcia rodzinnego miasta oraz wiele fotografii ze swojego życia. Naprawdę polecam.

Wystawę można oglądać w galerii na I piętrze przy Spacerowej 23.

Kuratorem wystawy jest ceniony fotografik artysta Wojciech Beszterda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement