Uroczystość Odsłonięcia Tablicy Upamiętniającej Katastrofę Kolejową w Pile
Dzisiaj w południe, w holu głównym dworca PKP w Pile, miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej tragiczną w skutkach katastrofę kolejową, która wydarzyła się 19 maja 1988 roku na stacji PKP w Pile.
Katastrofa Kolejowa w Pile – 19 maja 1988 roku
Wczesnym rankiem 19 maja 1988 roku, w trakcie przegrupowania żołnierzy z 66 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej z Bolesławca (JW 1259) na poligon w Wicku Morskim, doszło do tragicznej katastrofy kolejowej na stacji PKP w Pile. Tuż po godzinie 7.30, po wjeździe eszelonu na rozjazd krzyżowy kierujący go w stronę Szczecinka, jeden z wagonów pociągu uległ wykolejeniu. Zginęło 10 żołnierzy, a 16 zostało rannych. To największa katastrofa w powojennej historii Piły.
Polegli Żołnierze
Na żołnierskim posterunku śmierć ponieśli (stopnie podane są po pośmiertnych awansach):
- chor. sztab. Walery Grygorowicz (lat 32)
- st. chor. Krzysztof Siuda (lat 25)
- sierż. sztab. Andrzej Maniak (lat 33)
- kpr. Mirosław Brodzikowski (lat 22)
- kpr. Tadeusz Jakowczyk (lat 22)
- kpr. Andrzej Jordan (lat 20)
- kpr. Marek Pacek (lat 22)
- kpr. Jerzy Rosik (lat 21)
- kpr. Robert Skrzypczak (lat 21)
- kpr. Artur Szyszka (lat 24)
Uroczystość Odsłonięcia Tablicy
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 powitaniem uczestników i zaproszonych gości. Następnie odbyło się odsłonięcie tablicy, modlitwa oraz okolicznościowe wystąpienia. Wszyscy zebrani wspominali poległych, a uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego dzielono się wspomnieniami i refleksjami.
Organizatorzy uroczystości szczególne podziękowania kierują do Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA.