Connect with us

Polska i Świat

Uwaga – wysadzanie!

Published

on

foto: 12. WBOT

To stała komenda saperów, którzy zakończyli budowę sieci lub ustawili miny i przechodzą do fazy finalnej zajęć – wysadzania. Żołnierze kompanii saperów oraz batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli właśnie kilkudniowe szkolenie na poligonie w Biedrusku.

Saper nie może popaść w rutynę, dlatego konieczne jest systematyczne szkolenie i wprowadzanie nowych elementów. W myśl zasady, że saper myśli trzy kroki do przodu, uczestnicy ćwiczeń przeszli szkolenie z zasad bezpieczeństwa, ponieważ praca z materiałami wybuchowymi niesie za sobą spore ryzyko.

Żołnierze doskonalili swoje umiejętności w oparciu o poligonowy ośrodek inżynieryjno-saperski w Biedrusku. Kształcili się m.in. z zakresu ustawiania i niszczenia pojedynczych min. Podczas zajęć Terytorialsi używali bojowych min przeciwpancernych TM 62M oraz systemu detonacji ciągłej STS (Shock Tube System), który przeznaczony jest do detonowania ładunków materiałów wybuchowych podczas prowadzenia prac minerskich.

Advertisement

Dodatkowo, Terytorialsi wykonywali pod okiem dowódcy kompanii i instruktorów, sieci wybuchowe a także przeprowadzali wysadzanie ładunków sposobem ogniowym i elektrycznym.

Choć kompania saperów to najmłodszy pododdział 12. WBOT, to muszę przyznać, że w naszych szeregach służą także doświadczeni żołnierze – instruktorzy. Zajęcia saperskie wymagają nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji. Ta specjalność wiąże się zarówno z wieloma godzinami spędzonymi nad książkami, jak i wpojeniem pewnych schematów i zasad, aby wiedzieć, w jaki sposób w danym momencie poprowadzić działania – tłumaczy dowódca kompanii saperów 12. WBOT.

Saperzy na co dzień wykonują złożone prace, które wymagają specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu inżynieryjnego.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Opole przygotowuje się na wielką wodę

Published

on

By

fot. Twoje7dni

Opole przygotowuje się na wielką wodę. To w związku z ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW.  Miejskie służby, WIK, MZD, straż miejska oraz straż pożarna na bieżąco monitorują sytuację w Opolu i są przygotowani na prognozowane opady deszczu.

Miasto przygotowało 110 tysięcy worków oraz piasek, którymi mieszkańcy mogą zabezpieczać swoje posesje. W gotowości jest także Komenda Miejska Straży Pożarnej. Podtopienia posesji, piwnic itp. należy zgłaszać pod numerem 112. Działające w mieście jednostki OSP przez cały czas monitorują także sytuację na ciekach, przepustach i rowach.

Na bieżąco sprawdzany jest stan wpustów drogowych (także pod wiaduktami). Kratki były sukcesywnie czyszczone, jednak tak intensywne opady deszczu mogą sprawić, że nie będą one w stanie przyjąć tak dużej ilości wody, która także będzie nanosić m.in liście, gałęzie itp.. Jeśli będzie dochodziło do zatykania wpustów, wówczas będą one czyszczone jednak należy pamiętać, że nie da się tego zrobić jednocześnie. Dlatego prośba do mieszkańców, którzy zobaczą, zapchaną kratkę w swoim sąsiedztwie o zebranie z niej liści, gałęzi tak aby ułatwić odpływ wody.

Wszystkie instalacje burzowe zostały sprawdzone przez spółkę WIK. Są one sprawne, mimo to pracownicy będą je na bieżąco monitorować. Sprawdzone i sprawne są także instalacje zabezpieczające przed tzw. cofką.

Advertisement

Wszystkie rowy przydrożne, które są w zarządzie miasta, są wyczyszczone i drożne. Miasto apeluje do mieszkańców o opróżnienie przydomowych (dotyczy to także firm) zbiorników na deszczówkę. Dzięki temu będą one w stanie przyjąć zbliżający się opad, a także o oczyszczanie przydrożnych kratek z nagromadzonych w czasie ulewy liści oraz gałęzi.

W gotowości są również sztaby kryzysowe w Bielsku-Białej, gminie Leśna, powiecie nyskim, powiecie dzierżoniowskim, gminie Zdzieszowice oraz gminie Kostomłoty.

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

11-latek wypadł z balkonu na czwartym piętrze – nie żyje

Published

on

By

fot. PAP

Policjanci z Nowej Soli (Lubuskie) pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności śmierci 11-letniego chłopca, który zmarł po tym, jak wypadł z balkonu na czwartym piętrze jednego z bloków w tym mieście – poinformowała asp. Justyna Sęczkowska-Sobol z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.

Do tragedii doszło w środę na osiedlu Konstytucji 3 Maja w Nowej Soli. Zgłoszenie o niej policja otrzymała około godz. 15. Chłopiec spadł z balkonu na czwartym piętrze jednego z bloków.

 

“Na miejsce została wezwana załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, mimo wysiłków medyków życia 11-latka nie udało się uratować” – powiedziała asp. Sęczkowska-Sobol.

 

Advertisement

Dodała, że śledztwo mające ustalić przebieg, okoliczności i przyczynę zdarzenia nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli.(PAP)

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading