WiadomościNiesamowite odkrycie w Pile

Niesamowite odkrycie w Pile

Niesamowite odkrycie w Pile. Pracownicy Pilskiego Muzeum Wojskowego odkryli schron bojowy.

Niesamowite odkrycie w Pile
Redakcja 7dni Piła

14.07.2024 15:45

Obraz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– W połowie lat 90. zainteresowałem się bardzo bunkrami (tak wtedy amatorsko nazywaliśmy z kolegami schrony bojowe) Pozycji Pilskiej – linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od wschodu. Marzyłem wtedy, że kiedyś odnajdę zakopany schron, o którym nikt nie wie. Minęło 30 lat i moje marzenie się spełniło. Podczas porannego rekonesansu trasy przed organizowanym w kwietniu ubiegłego roku, rajdem pieszym śladem pilskich fortyfikacji ,, Wiosna na Przedmościu Piła”, zobaczyłem odsłonięty przez jeżdżące po lesie motocykle crossowe betonowy pierścień. Ten kształt wydał mi się bardzo znajomy, założyłem, że nie jest to studzienka kablowa, czy kanalizacyjna, tylko schron – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Obraz
Obraz

Historia i Znaczenie Znaleziska

Do tej pory wiadomo było o 14 takich schronach wybudowanych w drugiej połowie 1944 roku w celu wzmocnienia istniejących fortyfikacji. Na początku tego roku, po analizie map i badaniach terenowych, Michał Skibiński ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego „Dąbrowa” oraz jego zespół doszli do wniosku, że dwa schrony typu Tobruk znajdujące się w Skórce należy uznać za część Pozycji Pilskiej. Z odnalezionym teraz schronem, łączna liczba tego typu obiektów na tej linii umocnień wynosi 17.

Trudności w Budowie Schronów

Ze względu na braki materiałowe i trudności z zaopatrzeniem, Niemcy nie ukończyli budowy schronów Ringstand 58c zgodnie z obowiązującą instrukcją. Tylko jeden obiekt w Skórce, umiejscowiony w rozwidleniu leśnych dróg, został obsypany ziemią. Pozostałe, po zdemontowaniu szalunków, nie zostały obsypane.

Obraz

Plan Odkrycia i Ekspozycji

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazało się odkopanie odnalezionego schronu i eksponowanie go w wykopie, podobnie jak pozostałe Tobruki. Takie rozwiązanie zyskało aprobatę Nadleśnictwa Kaczory, które wyraziło pełne wsparcie dla inicjatywy.

Współpraca i Podziękowania

Nadzór archeologiczny nad badaniami objął Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile. Specjalne podziękowania należą się również Łukaszowi Brąszkiewiczowi za wsparcie w pracach ziemnych i wykopach.

Turystyczny Potencjał Pozycji Pilskiej

Odnalezienie schronu z pewnością przyczyni się do popularyzacji Pozycji Pilskiej – miejsca o ogromnym potencjale turystycznym. To odkrycie jest kolejnym krokiem w dokumentowaniu i promowaniu historii regionu oraz zachęcaniu turystów do odwiedzania tej fascynującej lokalizacji.

Wszyscy zainteresowani historią i militariami są zachęcani do odwiedzenia Pozycji Pilskiej, by na własne oczy zobaczyć te unikalne zabytki.

 

Przemysław OlszyńskidyrektorPilskie Muzeum Wojskowe

Wybrane dla Ciebie