Niesamowite odkrycie w Pile
Niesamowite odkrycie w Pile. Pracownicy Pilskiego Muzeum Wojskowego odkryli schron bojowy.
14.07.2024 15:45
Historia i Znaczenie Znaleziska
Do tej pory wiadomo było o 14 takich schronach wybudowanych w drugiej połowie 1944 roku w celu wzmocnienia istniejących fortyfikacji. Na początku tego roku, po analizie map i badaniach terenowych, Michał Skibiński ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego „Dąbrowa” oraz jego zespół doszli do wniosku, że dwa schrony typu Tobruk znajdujące się w Skórce należy uznać za część Pozycji Pilskiej. Z odnalezionym teraz schronem, łączna liczba tego typu obiektów na tej linii umocnień wynosi 17.
Trudności w Budowie Schronów
Ze względu na braki materiałowe i trudności z zaopatrzeniem, Niemcy nie ukończyli budowy schronów Ringstand 58c zgodnie z obowiązującą instrukcją. Tylko jeden obiekt w Skórce, umiejscowiony w rozwidleniu leśnych dróg, został obsypany ziemią. Pozostałe, po zdemontowaniu szalunków, nie zostały obsypane.
Plan Odkrycia i Ekspozycji
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazało się odkopanie odnalezionego schronu i eksponowanie go w wykopie, podobnie jak pozostałe Tobruki. Takie rozwiązanie zyskało aprobatę Nadleśnictwa Kaczory, które wyraziło pełne wsparcie dla inicjatywy.
Współpraca i Podziękowania
Nadzór archeologiczny nad badaniami objął Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile. Specjalne podziękowania należą się również Łukaszowi Brąszkiewiczowi za wsparcie w pracach ziemnych i wykopach.
Turystyczny Potencjał Pozycji Pilskiej
Odnalezienie schronu z pewnością przyczyni się do popularyzacji Pozycji Pilskiej – miejsca o ogromnym potencjale turystycznym. To odkrycie jest kolejnym krokiem w dokumentowaniu i promowaniu historii regionu oraz zachęcaniu turystów do odwiedzania tej fascynującej lokalizacji.
Wszyscy zainteresowani historią i militariami są zachęcani do odwiedzenia Pozycji Pilskiej, by na własne oczy zobaczyć te unikalne zabytki.
Przemysław OlszyńskidyrektorPilskie Muzeum Wojskowe