Connect with us

Kultura

Zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy fotografii miasta Piły

Published

on

Zapraszamy na wystawę fotografii legendarnego pilskiego fotografa Romana Zaranka oraz jego syna Andrzeja Zaranka. Na wystawie w pilskim BWA znajdzie się ponad 300 fotografii.

Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku – do 1989 roku. W prezentacji pokazanych zostanie blisko 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z roku 1948, druga z lat 70-tych.

BWA w Pile 27 października (piątek) o godz. 11.00 zapraszamy na wernisaż tej ekspozycji.

Roman i Andrzej Zaranek fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentację z ważnych dla Piły wydarzeń, jak odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego, czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Advertisement

Fotografie wystawy „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” zostały podzielone na dwie tematyczne części i będą prezentowane w dwóch salach Galerii – w pierwszej pokazana zostanie Piła w latach 1946 – 1989 i jej architektura, budynki, widok tuż po wojnie i w latach późniejszych, w drugiej – ludzie i wydarzenia tych lat.

Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie – konferencja popularno-naukowa pt: „Wymiary nowoczesności”. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989”, której gościem będzie Andrzej Zaranek, jeden z autorów fotografii, syn legendarnego fotografa, twórcy „archiwum ruin” Piły, Romana Zaranka.

O Pile na przestrzeni lat opowie także Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.
Gościom spotkania przedstawione zostaną także dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności. Animacje pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto, jak powstawało z powojennych gruzów.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r.

Advertisement

Wystawa jest częścią realizowanego zadania pn: “Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Zapraszamy na spektakl komediowy “POZYTYWNI” już 18.05.2024r. o godz. 16:00 oraz 18:30 w RCK – Tatar Miejski, Piła

Published

on

By

“POZYTYWNI” to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Na tragikomiczną sesję terapeutyczną zapraszają: Grażyna Wolszczak, Olga Bołądź/Hanna Konarowska/Agata Wątróbska, Janusz Chabior, Łukasz Simlat oraz reżyser: Krzysztof Czeczot i autor sztuki Cezary Harasimowicz. “POZYTYWNI” to kultowy już i uwielbiany przez widzów spektakl.

Będzie śmiesznie, będzie wzruszająco…

Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. EWA jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne. Poznajemy jej pacjentów: MICHAŁA – geja, rolnika spod Mławy; ANNĘ – arystokratkę, która odkrywa swoje -bynajmniej niearystokratyczne! – korzenie oraz JANA, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą. Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą.

Pozytywni Cezarego Harasimowicza to opowieść, która w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotyka naszych największych traum i lęków, która rozprawia się ze stereotypami, a do tego – co warto podkreślić – pozwala widzowi zanurzyć się w naszym przedstawieniu, bo problemy, o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas – mówi Krzysztof Czeczot, reżyser sztuki.

OBSADA:
EWA – Grażyna WOLSZCZAK
ANNA Olga BOŁĄDŹ / Agata WĄTRÓBSKA /Hanna Konarowska
JAN – Janusz CHABIOR
MICHAŁ – Łukasz SIMLAT

Advertisement

SCENARIUSZ: Cezary HARASIMOWICZ
REŻYSERIA: Krzysztof CZECZOT
Muzyka: Adam WALICKI
Scenografia i wizualizacje: Dawid ZALESKY
Kostiumy: Katarzyna LEWIŃSKA

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

Bilety dostępne na https://copa.pl/pila/

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Bajm i Smolasty – takich tłumów jeszcze nie było…

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Piątkowy koncert Smolastego i Bajmu przyciągnął na Stadion Powiatowy  w Pile tysiące ludzi. Sam dojazd na miejsce koncertu był prawdziwym problemem. Korki zaczynały się już m.in. na Zamościu przy ul. Okólnej.

Nic jednak dziwnego, bo to właśnie Smolasty jest w tej chwili na topie list przebojów, a po jego notowania po wspólnej piosence z Dodą “Nim zajdzie słońce” jeszcze bardziej poszybowały w górę. Z kolei Beata Kozidrak i Bajm to już klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Wylansowała wiele ponadczasowych przebojów i większość ich zaśpiewała także w Pile.

Choć pogoda nie dopisała i od czasu do czasu padał deszcz, to publiczność z pewnością nie żałowała.

A jak Wam się spodobał koncert Smolastego i Bajmu?

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement