Connect with us

Kultura

Zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy fotografii miasta Piły

Published

on

Zapraszamy na wystawę fotografii legendarnego pilskiego fotografa Romana Zaranka oraz jego syna Andrzeja Zaranka. Na wystawie w pilskim BWA znajdzie się ponad 300 fotografii.

Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku – do 1989 roku. W prezentacji pokazanych zostanie blisko 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z roku 1948, druga z lat 70-tych.

BWA w Pile 27 października (piątek) o godz. 11.00 zapraszamy na wernisaż tej ekspozycji.

Roman i Andrzej Zaranek fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentację z ważnych dla Piły wydarzeń, jak odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego, czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Advertisement

Fotografie wystawy „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” zostały podzielone na dwie tematyczne części i będą prezentowane w dwóch salach Galerii – w pierwszej pokazana zostanie Piła w latach 1946 – 1989 i jej architektura, budynki, widok tuż po wojnie i w latach późniejszych, w drugiej – ludzie i wydarzenia tych lat.

Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie – konferencja popularno-naukowa pt: „Wymiary nowoczesności”. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989”, której gościem będzie Andrzej Zaranek, jeden z autorów fotografii, syn legendarnego fotografa, twórcy „archiwum ruin” Piły, Romana Zaranka.

O Pile na przestrzeni lat opowie także Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.
Gościom spotkania przedstawione zostaną także dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności. Animacje pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto, jak powstawało z powojennych gruzów.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r.

Advertisement

Wystawa jest częścią realizowanego zadania pn: “Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

7 mln książek „Harry Potter” po polsku w rękach czytelników

Published

on

By

fot. PAP

7 mln książek z przygodami Harry’ego Pottera kupili do tej pory polscy czytelnicy. W przyszłym roku przypada 25-lecie obecności cyklu na polskim rynku wydawniczym; w październiku do księgarń trafi kolejna publikacja z Potterowego uniwersum.

Jak powiedziałaAlicja Mielcarzewicz-Cabanek z Wydawnictwa Media Rodzina książki wychodzące obok siedmioczęściowej serii cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich czytelników.

 

Największym wzięciem wśród wszystkich książek związanych z Harrym Potterem niezmiennie cieszy się pierwszy tom cyklu – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Jego polska premiera miała miejsce 11 kwietnia 2000 r. W minionym roku zainteresowanie pierwszym tomem przebiła ubiegłoroczna nowość: „Harry Potter. Magiczny Almanach” – oficjalne kompendium wiedzy o siedmiu tomach serii.

Advertisement

 

Alicja Mielcarzewicz-Cabanek powiedziała, że obecnie w księgarniach dostępne są cztery edycje kanonicznej siedmioczęściowej serii oraz siedem tytułów z uniwersum, w tym m.in. podręczniki hogwarckie w wydaniach tekstowych i ilustrowanych.

 

W połowie października w 31 krajach świata, w tym w Polsce, ukaże się ilustrowana książka familijna “Harry Potter. Święta w Hogwarcie” opowiadająca o pierwszych świętach Bożego Narodzenia, które Harry spędził w świecie czarodziejów.

Advertisement

 

Tekst pochodzący z książki “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” zilustrowany przez Ziyi Gao zostanie wydany w nowej, liczącej 48 stron edycji, w dużym formacie, z całostronicowymi kolorowymi ilustracjami.

 

Alicja Mielcarzewicz-Cabanek przyznała, że październik to szczególny miesiąc dla potteromaniaków. 4 października czytelnicy będą mogli zajrzeć do wybranych księgarń, by w ramach Nocy Księgarń, wziąć w udział w czarodziejskich warsztatach.

Advertisement

 

Rozpoczęła się też III edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze o Puchar Szkół, w którym uczniowie mogą reprezentować szkołę w magicznych zmaganiach i sprawdzić swoją wiedzę z książek o młodym czarodzieju. Dotychczas swoich sił w turnieju spróbowało ponad 43 tys. uczniów z 600 szkół.

 

17 października przypada Światowy Dzień Książek o Harrym Potterze.

Advertisement

 

W 2025 roku “Harry Potter” będzie obchodził jubileusz 25-lecia obecności w Polsce. Z tej okazji wydawnictwo przygotowuje niespodzianki dla wielbicieli serii. Wiadomo, że premierę będą miały: ilustrowana edycja szóstego tomu oraz książka kucharska z Potterowego uniwersum.

 

“Harry Potter” rozszedł się dotąd w ponad 600 milionach egzemplarzy na całym świecie. Książki przełożono na blisko 90 języków, słuchano w audiobookach przez ponad miliard godzin i zekranizowano w ośmiu bijących rekordy popularności filmach.

Advertisement

(PAP)

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 – Niezwykła Wystawa Kolekcji Edwina Klessy

Published

on

By

fot. Powiat Pilski

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego można zachować wystawę „Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy”.

To niespotykana okazja by zobaczyć prawie 350 kart wystawowych,  blisko 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, koperty, kart pocztowych, banknotów oraz katalogów. Kolekcja pochodzi od Edwiny Klessy, jednego ze współtwórców struktur solidarnościowych w Trzciance w 1980 roku, który był internowany podczas stanu wojennego.

Historia znaczków Poczty Podziemnej

Pierwsze znaczki Poczty Podziemnej zostały wydane w obozach internowania w latach 80. XX wieku, a następnie ukazały się wydawnictwa operacyjne poza cenzurą. Z oczywistych powodów jednorazowy nakład znaczków był nieduży, a czasami wręcz wynosił kilkadziesiąt egzemplarzy. Ocenia się, że wydano ogółem około 35 tysięcy różnych odmian i rodzajów. Produkcja znaczków poczty podziemnej była realizowana w warunkach wysokiej konspiracji. Znaczki poczty podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Podtrzymywały na duchu, były dowodem na istnienie podziemnych i niezależnych środowisk. Stanowiły one również cegiełkę wspomagającą podziemie antykomunistyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie struktur zarówno zdelegalizowanej Solidarności jak i innych niezależnych organizacji oraz na pokrycie kosztów materiałowych jak papier, farby i urządzenia poligraficzne.

Wspomnienia, wspomnienia…

Na otwarciu otwarcia wystawy zebrali się działacze podziemi ruchu solidarnościowego, licznie przybyła młodzież. Podczas wernisażu Marek Fijałkowski, kustosz Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile, opowiedział o historii północnego Wielkopolskiego w okresie komunizmu, natomiast Edwin Klessa genezę powstania swojej imponującej kolekcji

Advertisement

Projekt „Dekada mroku i nadziei”

Wystawa jest częścią projektu pilskiej galerii sztuki BWA PP „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980–1989”, która została dofinansowana przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wystawa będzie prezentowana do 4 października.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading