Koło Gospodyń Wiejskich w Brzostowie hucznie świętowało swoje pierwsze urodziny
Koło Gospodyń Wiejskich w Brzostowie obchodziło swoje pierwsze urodziny.
14 lipca 2023 roku, zaprosiło na swoją uroczystość przedstawicieli władz gminnych, inne koła, księdza proboszcza oraz przyjaciół. Była to doskonała okazja do podsumowania ich krótkiej, ale efektywnej działalności, pełnej sukcesów i zaangażowania.
Jubileuszowa uroczystość
Niedzielne spotkanie rozpoczęło się od gratulacji i życzeń dla członkiń koła. Uroczystość uświetniła swoim koncertem Beata Spychalska, tworząc niezapomniany nastrój. Obecni goście mieli okazję poznać osiągnięcia Koła oraz jego plany na przyszłość.
Długa historia, nowy początek
Koło Gospodyń Wiejskich w Brzostowie istnieje od 1959 roku, ale oficjalnie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich 14 lipca 2023 r. W skład zarządu weszły Malwina Banasik (przewodnicząca), Aleksandra Krawiec (z-ca przew.) i Małgorzata Kaczmarek (członek). Obecnie koło liczy 52 członków (w tym jednego mężczyznę).
Aktywność i współpraca
Koło aktywnie uczestniczy w życiu sołectwa, gminy i regionu. Współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Brzostowie, Sołtysem i Radą Sołecką, a także z Urzędem Miasta i Gminy Miasteczko Krajeńskie, Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Miasteczku Krajeńskim oraz Akademią Piłkarską RYŚ z Brzostowa.
Organizacja imprez i podtrzymywanie tradycji
Koło zajmuje się organizacją imprez okolicznościowych, festynów, uczestniczy w akcjach charytatywnych, czynach społecznych, szkoleniach, pokazach i konkursach, głównie kulinarnych. Dba o podtrzymywanie tradycji regionalnych i zachowanie staropolskich receptur kulinarnych. Wszystkie działania koła mają na celu integrację lokalnego środowiska, dbanie o lokalną kulturę i tradycje oraz zachęcanie mieszkańców do większej aktywności.
Pierwszy rok działalności
Koło w pierwszym roku swojej działalności prężnie działało. Przystąpiło do konkursu kulinarnego „Po krajeńsku dwa”, zdobywając drugie miejsce za pierś z gęsi gotowaną metodą sous vide z chrupiącą skórką, kluską szarą na sosie z borówek i chipsem z boczku. Dziewczyny z KGW uplotły również tradycyjny wieniec dożynkowy.
Projekty i wydarzenia
Ważnym projektem była impreza plenerowa pn. Smaki Lasu w ramach konkursu Natura od Kuchni, promującego Lasy Państwowe oraz dary z nich pochodzące. Koło przygotowało stoisko degustacyjne z potrawami z produktów leśnych: owoców, grzybów i dziczyzny. Reprezentantki Koła brały udział w I Wielkopolskim Samorządowym Forum Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego w Ujściu. Zorganizowały również zabawę Andrzejkową, Mikołajki dla dzieci z sołectwa Brzostowo, wigilię dla członków KGW oraz bal Przebierańców. Koło brało udział również w Kiermaszu Bożonarodzeniowym organizowanym przez Urząd Miasta.