Ośrodek Radioterapii na ostatniej prostej

Wielomilionowa inwestycja Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile powoli zbliża się ku końcowi. W poniedziałek Starosta Pilski Eligiusz Komarowski wraz z Wicestarostą Stefanem Piechockim oraz Przewodniczącym Komisji Budżetu i Infrastruktury Rady Powiatu w Pile Krzysztofem Pabichem byli gośćmi na placu budowy.

– Bez wątpienia jest to bardzo potrzebna inwestycja, na którą czeka wielu ciężko chorych pacjentów. Będzie ona dowodem współpracy różnych podmiotów. Budowa pilskiego ośrodka możliwa jest dzięki podpisanemu porozumieniu. W tych pracach ma swój udział Powiat Pilski, który umową darowizny przekazał działkę pod budowę ośrodka. Przedsięwzięcie wsparła także Gmina Piła, która m.in. sfinansowała wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego. Jest to kolejna tego typu inwestycja w Wielkopolsce. Nasza pilska placówka zadba szczególnie o pacjentów z północnej części regionu – mówi Eligiusz Komarowski Starosta Pilski.

Jak zapowiedział na spotkaniu przedstawiciel generalnego wykonawcy – firmy PTB Nickel prace idą bardzo sprawnie i mogą zakończyć się wcześniej niż planowano. Początkowo przewidywano, iż obiekt będzie gotowy z końcem lutego 2018 roku, wszystko wskazuje jednak na to, że budowa zakończy się wcześniej. Jednak zanim w Ośrodku Radioterapii pojawią nowi pacjenci, należy wyposażyć obiekt w niezbędny sprzęt. Ta procedura potrwa do 2019 roku. Jednocześnie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwa postępowanie przetargowe, dzięki któremu powstanie nowy oddział onkologiczny. Pozytywne przeprowadzenie procedur i prac umożliwi leczenie w filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, która będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków radioterapii.

– To ogromne udogodnienie dla pacjentów, którzy nie będą musieli już korzystać z ośrodków w Poznaniu, Szczecinie czy Bydgoszczy. Ośrodek Radioterapii będzie jednym z najnowocześniejszych w Wielkopolsce. Powiat Pilski dokłada starań, aby inwestycja związana z powstaniem tego ośrodka w Pile przyniosła pacjentom jak najwięcej udogodnień. Jednym z nich będzie możliwość bezpośredniego przejścia ze szpitala do ośrodka. W Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwają prace związane z przeniesieniem stacji dializ na poziom -1 co pozwoli na przeobrażenie pododdziału onkologicznego na oddział ze znacznie większą liczbą łóżek – dodał Stefan Piechocki Wicestarosta Pilski.

Budynek przy ul. Rydygiera składać się będzie z dwóch kondygnacji. Wewnątrz obiektu znajdą się dwa bunkry z akceleratorami wysokoenergetycznymi, pracownie diagnostyczne, poradnie, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz hostel dla pacjentów. Ośrodek Radioterapii, którego głównym celem będzie w szczególności walka z nowotworami, ma obsługiwać około 120-160 pacjentów dziennie.

– Jest to duży krok do przodu, z prostej przyczyny. Dzięki kompleksowemu leczeniu onkologicznemu, na które składa się chirurgia, chemioterapia oraz w zamyśle onkologia i radioterapia teraz powstająca, to wszystko spowoduje że opieka i leczenie pacjenta odbędzie się w jednym miejscu. To duża wartość dla chorych, ponieważ nie będą oni obciążeni dojazdami do dużych ośrodków. Warto zaznaczyć, że jest to rozwijające także dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. – mówi Rafał Szuca dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Profilaktyka chorób nowotworowych jest niezwykle ważna dla Powiatu Pilskiego. Dlatego też zostanie ona poruszona podczas konferencji zdrowotnej, którą współorganizuje Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 10 października w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA. Początek o godzinie 11.00.

Comments: 1

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

  1. Super Panie Starosto! Jeżeli oczywiście sam budynek będzie miał leczniczą moc. Bo co po nowoczesnym ośrodku bez dobrej kadry? Skąd ich weźmiecie? Przypuszczam, że z braku dobrego personelu weźmiecie co będzie na rynku. A później dziwicie się, że ludzie i tak jeżdżą do Poznania czy Bydgoszczy. Co za niewdzięczny naród – taki nowoczesny ośrodek, a ludziska nie chcą skorzystać, bo wolą leczyć się renomowanych ośrodkach z kadrą naukowców, a nie tylko na szybko przeszkolonych radioterapeutów. Ale najważniejsze że ktoś za taką decyzję zgarnął niezłą kasę. Zamiast z rozmachem budować taki ośrodek, trzeba było zacząć od skompletowania kompetentnego i dobrego zespołu który zbudowałby dobrą renomę i dopiero rzucać się na tak wielki ośrodek. Sam sprzęt i gabinety ludzi nie wyleczą.

0

Your Cart