Connect with us

Wiadomości

Ośrodek Radioterapii na ostatniej prostej

Published

on

Wielomilionowa inwestycja Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile powoli zbliża się ku końcowi. W poniedziałek Starosta Pilski Eligiusz Komarowski wraz z Wicestarostą Stefanem Piechockim oraz Przewodniczącym Komisji Budżetu i Infrastruktury Rady Powiatu w Pile Krzysztofem Pabichem byli gośćmi na placu budowy.

– Bez wątpienia jest to bardzo potrzebna inwestycja, na którą czeka wielu ciężko chorych pacjentów. Będzie ona dowodem współpracy różnych podmiotów. Budowa pilskiego ośrodka możliwa jest dzięki podpisanemu porozumieniu. W tych pracach ma swój udział Powiat Pilski, który umową darowizny przekazał działkę pod budowę ośrodka. Przedsięwzięcie wsparła także Gmina Piła, która m.in. sfinansowała wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego. Jest to kolejna tego typu inwestycja w Wielkopolsce. Nasza pilska placówka zadba szczególnie o pacjentów z północnej części regionu – mówi Eligiusz Komarowski Starosta Pilski.

Jak zapowiedział na spotkaniu przedstawiciel generalnego wykonawcy – firmy PTB Nickel prace idą bardzo sprawnie i mogą zakończyć się wcześniej niż planowano. Początkowo przewidywano, iż obiekt będzie gotowy z końcem lutego 2018 roku, wszystko wskazuje jednak na to, że budowa zakończy się wcześniej. Jednak zanim w Ośrodku Radioterapii pojawią nowi pacjenci, należy wyposażyć obiekt w niezbędny sprzęt. Ta procedura potrwa do 2019 roku. Jednocześnie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwa postępowanie przetargowe, dzięki któremu powstanie nowy oddział onkologiczny. Pozytywne przeprowadzenie procedur i prac umożliwi leczenie w filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, która będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków radioterapii.

– To ogromne udogodnienie dla pacjentów, którzy nie będą musieli już korzystać z ośrodków w Poznaniu, Szczecinie czy Bydgoszczy. Ośrodek Radioterapii będzie jednym z najnowocześniejszych w Wielkopolsce. Powiat Pilski dokłada starań, aby inwestycja związana z powstaniem tego ośrodka w Pile przyniosła pacjentom jak najwięcej udogodnień. Jednym z nich będzie możliwość bezpośredniego przejścia ze szpitala do ośrodka. W Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwają prace związane z przeniesieniem stacji dializ na poziom -1 co pozwoli na przeobrażenie pododdziału onkologicznego na oddział ze znacznie większą liczbą łóżek – dodał Stefan Piechocki Wicestarosta Pilski.

Advertisement

Budynek przy ul. Rydygiera składać się będzie z dwóch kondygnacji. Wewnątrz obiektu znajdą się dwa bunkry z akceleratorami wysokoenergetycznymi, pracownie diagnostyczne, poradnie, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz hostel dla pacjentów. Ośrodek Radioterapii, którego głównym celem będzie w szczególności walka z nowotworami, ma obsługiwać około 120-160 pacjentów dziennie.

– Jest to duży krok do przodu, z prostej przyczyny. Dzięki kompleksowemu leczeniu onkologicznemu, na które składa się chirurgia, chemioterapia oraz w zamyśle onkologia i radioterapia teraz powstająca, to wszystko spowoduje że opieka i leczenie pacjenta odbędzie się w jednym miejscu. To duża wartość dla chorych, ponieważ nie będą oni obciążeni dojazdami do dużych ośrodków. Warto zaznaczyć, że jest to rozwijające także dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. – mówi Rafał Szuca dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Profilaktyka chorób nowotworowych jest niezwykle ważna dla Powiatu Pilskiego. Dlatego też zostanie ona poruszona podczas konferencji zdrowotnej, którą współorganizuje Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 10 października w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA. Początek o godzinie 11.00.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Jaju

    13 października, 2017 at 9:57 am

    Super Panie Starosto! Jeżeli oczywiście sam budynek będzie miał leczniczą moc. Bo co po nowoczesnym ośrodku bez dobrej kadry? Skąd ich weźmiecie? Przypuszczam, że z braku dobrego personelu weźmiecie co będzie na rynku. A później dziwicie się, że ludzie i tak jeżdżą do Poznania czy Bydgoszczy. Co za niewdzięczny naród – taki nowoczesny ośrodek, a ludziska nie chcą skorzystać, bo wolą leczyć się renomowanych ośrodkach z kadrą naukowców, a nie tylko na szybko przeszkolonych radioterapeutów. Ale najważniejsze że ktoś za taką decyzję zgarnął niezłą kasę. Zamiast z rozmachem budować taki ośrodek, trzeba było zacząć od skompletowania kompetentnego i dobrego zespołu który zbudowałby dobrą renomę i dopiero rzucać się na tak wielki ośrodek. Sam sprzęt i gabinety ludzi nie wyleczą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Published

on

By

fot. PAP

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

 

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

Advertisement

 

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Advertisement
Advertisement