Connect with us

Na sygnale

18 osób poszkodowanych w wypadku w Konotopie

Published

on

fot. PAP

Na miejscu wypadku tira i autobusu, którym do Drawska Pomorskiego wracała młodzież szkolna, pierwsi byli polscy, amerykańscy i czescy żołnierze wyjeżdżający z poligonu. Udzielili pierwszej pomocy, pomogli wyjść z autobusu, wyciągnąć osoby, które same nie były w stanie go opuścić. Ranni trafili do szpitali w  Drawsku Pomorskim, Stargardzie, Szczecinie, Pile i Gorzowie Wielkopolskim.

W środę po godz. 16.00, na drodze wojewódzkiej nr 175 w Konotopie w powiecie drawskim (Zachodniopomorskie) doszło do zderzenia samochodu osobowego z liniowym autobusem PKS, którym młodzież wracała ze szkoły w Kaliszu Pomorskim do Drawska Pomorskiego, do miejsca zamieszkania.

 

W wypadku poszkodowanych zostało 18 osób i ze względu na tak dużą ich liczbę zdarzenie to zakwalifikowano jako masowe, a w koordynację służb zaangażowały się władze wojewódzkie.

Advertisement

 

-Na miejscu zdarzenia pierwsi byli żołnierze, którzy akurat w tamtym czasie, w tym miejscu wyjeżdżali z poligonu. Można powiedzieć, że najechali na ten wypadek. To byli żołnierze polscy, amerykańscy i czescy. Tam były także wojskowe karetki pogotowia. Żołnierze właściwie jako pierwsi bezpośrednio po zdarzeniu udzielili pierwszej pomocy, pomogli wyjść z autobusu, wyciągnąć te osoby, które same nie były w stanie go opuścić – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki na briefingu prasowym przed drawskim szpitalem.

 

Zaznaczył, że pierwszy zespół ratownictwa medycznego dotarł na miejsce zdarzenia już po 10 minutach od zgłoszenia. Ostatecznie do akcji ratowniczej, która już została zakończona na miejscu wypadku łącznie zadysponowano 7 karetek, 2 śmigłowce LPR, 16 zastępów PSP, OSP i wojskowej straży pożarnej.

 

Advertisement

Wojewoda Bogucki poinformował, że z osób 19 uczestniczących w wypadku tylko kierowca tira nie został poszkodowany.

 

Natomiast dwie osoby, w tym kierowca autobusu, są w stanie ciężkim, jak wskazał Bogucki, bezpośrednio zagrażającym życiu. Te osoby został przewiezione śmigłowcami LPR odpowiednio do szpitali specjalistycznych w Szczecinie i w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Advertisement

Poszkodowanym i ich rodzinom zapewniona została pomoc psychologiczna. Ta udzielana jest w szpitalu. Zadysponowano pięciu psychologów, a gdyby ta liczba okazała się niewystarczająca, do pomocy włącza się kolejni.

 

Przyczyny wypadku bada na miejscu policja pod nadzorem prokuratora. “Te czynności dochodzeniowo-śledcze trwają. Droga wojewódzka 175 nadal jest zablokowana między Kaliszem Pomorskim a Drawskiem Pomorskim” – przekazał Bogucki. Jednocześnie dodał, że wstępna ocena zdarzenia, wskazuje na to, że “naczepa tira starła się z narożnikiem autobusu, naczepa wykroczyła poza osi jezdni”.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

NASK ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod serwis muzyczny Spotify

Published

on

By

fot. PAP

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod serwis muzyczny Spotify. Przestępcy za pośrednictwem fałszywych stron wyłudzają dane logowania do serwisu muzycznego oraz dane karty płatniczej potencjalnej ofiary, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży pieniędzy.

Zespół CERT Polska ostrzegł w środę przed atakiem, w którym oszuści podszywają się pod serwis muzyczny Spotify.

 

Eksperci przedstawili scenariusz ataku, który polega tym, że w masowo rozsyłanych mailach przestępcy informują o problemach z realizacją płatności za subskrypcję serwisu muzycznego. “Wiadomość zawiera m.in. groźbę utraty pieniędzy, a także link (“Zaloguj się, aby rozpocząć”) przekierowujący na fałszywą stronę naśladującą serwis Spotify” – dodali.

Advertisement

 

Wyjaśnili, że za pośrednictwem fałszywych stron oszuści wyłudzają dane logowania do serwisu muzycznego oraz dane karty płatniczej potencjalnej ofiary, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży pieniędzy.

 

Przekazali też jak się bronić przed atakami oszustów. Należy zachować spokój i nie reagować pod wpływem emocji. Zawsze uważnie sprawdzać adres e-mailowy nadawcy oraz adres internetowy strony, zwłaszcza w przypadku podawania na niej danych lub dokonywania płatności.

Advertisement

 

Podejrzane wiadomości oraz strony internetowe należy zgłaszać na incydent.cert.pl.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Kolejny żubr zastrzelony przez kłusownika

Published

on

By

fot. ZTP

To już jakaś plaga. We wtorek w godzinach popołudniowych przypadkowa osoba znalazła w lesie w okolicy Prusinowa Wałeckiego martwego żubra. Na miejsce udali się pracownicy Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz Policja.

Po przybyciu na miejsce i wstępnych oględzinach okazało się, że był to samiec żubra w wieku 6-7 lat w dobrej kondycji. Na prawym boku zwierzęcia za łopatką znajdowała się rana wlotowa po pocisku, w związku z czym została zawiadomiona policja i zostały wszczęte odpowiednie procedury.

Po przyjechaniu służb lekarz weterynarii w asyście pracowników ZTP przeprowadził sekcję zwłok. Ze zwierzęcia wydobyto dobrze zachowany pocisk, który został przekazany Policji.

Strzał nie był śmiertelny, ale uszkodził przewód pokarmowy,  co doprowadziło do przewlekłego stanu zapalnego i śmierci zwierzęcia.

Advertisement

Śmierć nastąpiła dwa dni temu, natomiast sam postrzał 3-4 tygodnie temu ! Żubr ten umierał powoli, w męczarniach przez kilkadziesiąt dni!

Sprawą postrzelenia żubra zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

-Na miejscu znalezienia martwego żubra pracowali policyjni technicy, którzy zabezpieczali ślady. Za to przestępstwo sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – poinformowała nas st. asp. Beata Budzyń – oficer prasowy KPP w Wałczu.

Śledztwo trwa.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement