Connect with us

Wiadomości

Ośrodek Radioterapii na ostatniej prostej

Published

on

Wielomilionowa inwestycja Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile powoli zbliża się ku końcowi. W poniedziałek Starosta Pilski Eligiusz Komarowski wraz z Wicestarostą Stefanem Piechockim oraz Przewodniczącym Komisji Budżetu i Infrastruktury Rady Powiatu w Pile Krzysztofem Pabichem byli gośćmi na placu budowy.

– Bez wątpienia jest to bardzo potrzebna inwestycja, na którą czeka wielu ciężko chorych pacjentów. Będzie ona dowodem współpracy różnych podmiotów. Budowa pilskiego ośrodka możliwa jest dzięki podpisanemu porozumieniu. W tych pracach ma swój udział Powiat Pilski, który umową darowizny przekazał działkę pod budowę ośrodka. Przedsięwzięcie wsparła także Gmina Piła, która m.in. sfinansowała wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego. Jest to kolejna tego typu inwestycja w Wielkopolsce. Nasza pilska placówka zadba szczególnie o pacjentów z północnej części regionu – mówi Eligiusz Komarowski Starosta Pilski.

Jak zapowiedział na spotkaniu przedstawiciel generalnego wykonawcy – firmy PTB Nickel prace idą bardzo sprawnie i mogą zakończyć się wcześniej niż planowano. Początkowo przewidywano, iż obiekt będzie gotowy z końcem lutego 2018 roku, wszystko wskazuje jednak na to, że budowa zakończy się wcześniej. Jednak zanim w Ośrodku Radioterapii pojawią nowi pacjenci, należy wyposażyć obiekt w niezbędny sprzęt. Ta procedura potrwa do 2019 roku. Jednocześnie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwa postępowanie przetargowe, dzięki któremu powstanie nowy oddział onkologiczny. Pozytywne przeprowadzenie procedur i prac umożliwi leczenie w filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, która będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków radioterapii.

– To ogromne udogodnienie dla pacjentów, którzy nie będą musieli już korzystać z ośrodków w Poznaniu, Szczecinie czy Bydgoszczy. Ośrodek Radioterapii będzie jednym z najnowocześniejszych w Wielkopolsce. Powiat Pilski dokłada starań, aby inwestycja związana z powstaniem tego ośrodka w Pile przyniosła pacjentom jak najwięcej udogodnień. Jednym z nich będzie możliwość bezpośredniego przejścia ze szpitala do ośrodka. W Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwają prace związane z przeniesieniem stacji dializ na poziom -1 co pozwoli na przeobrażenie pododdziału onkologicznego na oddział ze znacznie większą liczbą łóżek – dodał Stefan Piechocki Wicestarosta Pilski.

Advertisement

Budynek przy ul. Rydygiera składać się będzie z dwóch kondygnacji. Wewnątrz obiektu znajdą się dwa bunkry z akceleratorami wysokoenergetycznymi, pracownie diagnostyczne, poradnie, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz hostel dla pacjentów. Ośrodek Radioterapii, którego głównym celem będzie w szczególności walka z nowotworami, ma obsługiwać około 120-160 pacjentów dziennie.

– Jest to duży krok do przodu, z prostej przyczyny. Dzięki kompleksowemu leczeniu onkologicznemu, na które składa się chirurgia, chemioterapia oraz w zamyśle onkologia i radioterapia teraz powstająca, to wszystko spowoduje że opieka i leczenie pacjenta odbędzie się w jednym miejscu. To duża wartość dla chorych, ponieważ nie będą oni obciążeni dojazdami do dużych ośrodków. Warto zaznaczyć, że jest to rozwijające także dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. – mówi Rafał Szuca dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Profilaktyka chorób nowotworowych jest niezwykle ważna dla Powiatu Pilskiego. Dlatego też zostanie ona poruszona podczas konferencji zdrowotnej, którą współorganizuje Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 10 października w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA. Początek o godzinie 11.00.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Jaju

    13 października, 2017 at 9:57 am

    Super Panie Starosto! Jeżeli oczywiście sam budynek będzie miał leczniczą moc. Bo co po nowoczesnym ośrodku bez dobrej kadry? Skąd ich weźmiecie? Przypuszczam, że z braku dobrego personelu weźmiecie co będzie na rynku. A później dziwicie się, że ludzie i tak jeżdżą do Poznania czy Bydgoszczy. Co za niewdzięczny naród – taki nowoczesny ośrodek, a ludziska nie chcą skorzystać, bo wolą leczyć się renomowanych ośrodkach z kadrą naukowców, a nie tylko na szybko przeszkolonych radioterapeutów. Ale najważniejsze że ktoś za taką decyzję zgarnął niezłą kasę. Zamiast z rozmachem budować taki ośrodek, trzeba było zacząć od skompletowania kompetentnego i dobrego zespołu który zbudowałby dobrą renomę i dopiero rzucać się na tak wielki ośrodek. Sam sprzęt i gabinety ludzi nie wyleczą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Wiadomości

Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi? Ile kaw dziennie?

Published

on

By

fot. Max - Pixabay

Obawy związane z piciem kawy są często zgłaszane przez pacjentów z nadciśnieniami. A tych nie brakuje – w Polsce choroba ta dotyka niemal co trzecią osobę dorosłą. Eksperci podkreślają jednak, że chorych może być więcej – w 2021 r. blisko 10 mln Polaków wykupiło receptę z lekami na nadciśnienie, a więc przynajmniej u tylu chorujących zostało ono wykryte. Wbrew popularnemu przekonaniu pacjenci mogą usłyszeć zalecenie regularnego, umiarkowanego picia kawy i herbaty. Z badań naukowych wynika, że te bogate w polifenole napoje mają działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Na podstawie analizy wielu badań ustalono, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie w sposób istotny statystycznie obniża się u osób, które spożywają więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie w porównaniu do osób niepijących kawy. Ten efekt jest obserwowany także u pijących od 1 do 4 filiżanek kawy w ciągu dnia.

Regularne sięganie po kawę może zapobiegać nadciśnieniu

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o korzyści z regularnego picia kawy dla regulacji ciśnienia krwi. U osób pijących minimum 4 filiżanki kawy dziennie zaobserwowano, że także ryzyko wystąpienia nadciśnienia jest mniejsze. Co ciekawe, efekt ochronny był bardziej wyraźny u kobietv.

O tym, że kawa może być pomocna w zmaganiu się z epidemią XXI wieku, jak często mówi się o nadciśnieniu, wspominają także specjaliści zajmujący się prawidłowym żywieniem.

Advertisement

– Kawa nie tylko nie podwyższa ciśnienia tętniczego, ale może u wielu osób zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny obawiać się skoków ciśnienia tętniczego po wypiciu kawy – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wieloletni Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia.

Należy jednak podkreślić, że z racji różnic osobniczych w metabolizowaniu kofeiny niektóre osoby mogą czuć się niekomfortowo po jej spożyciu. Zawsze powinniśmy ocenić indywidualnie jak często i w jakiej ilości możemy pić kawę – dodaje specjalista.

Jako umiarkowaną, bezpieczną dla dorosłego człowieka codzienną porcję kawy, najlepiej traktować ilość wskazaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), określoną na 3-5 filiżanek dziennie (do 400 mg kofeiny ze wszystkich źródeł). Mając na uwadze czynniki sprzyjające rozwojowi nadciśnienia wymieniane w raporcie NFZ – otyłość, nadmierne spożycie sodu, stres i czynniki genetyczne – warto też zadbać o zrównoważony styl życia, dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę ruchu.

Przy niskim ciśnieniu kawa pobudza i dodaje energii, ale nie podnosi wartości ciśnienia

Za sprawą kofeiny kawa działa pobudzająco na układ nerwowy. To dzięki temu zwiększa się nasza czujność i poprawia sprawność psychiczna i fizyczna. Efektów tych nie należy mylić jednak ze wzrostem tętna czy wartości ciśnienia.

W przypadku niskich wartości ciśnienia tętniczego możemy odczuwać znużenie, senność i mniejszą koncentrację uwagi. Wypicie wówczas filiżanki kawy może istotnie zmniejszyć powyższe objawy. Nie dzieje się to jednak z powodu wzrostu ciśnienia tętniczego – wyjaśnia prof. Jarosz. Zawarta w kawie kofeina hamuje w mózgu, w mięśniach i w sercu działanie enzymu fosfodiesterazy, przez co komórki wymienionych narządów mają więcej energii i mogą przez pewien czas szybciej i efektywniej pracować. Powoduje to, że nasze myślenie, kojarzenie, koncentracja są lepsze i chętniej podejmujemy wyzwania dnia codziennego, w tym również rekreacyjną aktywność sportową.

Advertisement

– Okazuje się, że ten pobudzający mechanizm może być skutecznym wsparciem nie tylko dla niskociśnieniowców, ale też dla osób wykonujących pracę w godzinach nocnych lub prowadzących auto na długich trasach. Kofeina blokuje w mózgu receptor adenozyny, a adenozyna jest związkiem umożliwiającym nam zaśnięcie. Ten mechanizm działania kofeiny pozwala nam przeciwdziałać zaśnięciu i zmniejszyć uczucie zmęczenia – przekazuje ekspert.

Długotrwałe spożywanie kawy to mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Ochronne działanie przeciwko nadciśnieniu jest doniosłym, ale niejedynym pożytkiem z picia kawy dla układu krążenia. W piśmie naukowym „Circulation” zaprezentowano wyniki metaanalizy obejmującej łącznie 1,3 mln osób, która wykazała, że spożywanie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie wpływa w sposób istotny statystycznie na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Autorzy zaobserwowali między innymi zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej o 11 proc. już przy niewielkiej ilości spożywanej kawy (1,5 filiżanki dziennie). W innym przeglądzie badań stwierdzono, że spożywanie kawy może obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 14 proc. u osób pijących 2 filiżanki i o 17 proc. w przypadku wypijania 3 kaw.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement