Connect with us

Wiadomości

Nowe zasady odwiedzin pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym w Pile

Published

on

Mając na uwadze znaczny wzrost zachorowań na grypę oraz COVID-19, a także kierując się bezpieczeństwem naszych pacjentów oraz personelu medycznego odwiedziny w Szpitalu Specjalistycznym w Pile mogą być realizowane przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Advertisement

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile wprowadzono następujące wytyczne:

1. Osoby odwiedzające pacjenta hospitalizowanego w Szpitalu muszą być zdrowe. Osoby z objawami infekcji dróg oddechowych nie powinny odwiedzać pacjentów z wyjątkiem przypadków szczególnych (np. wizyta pożegnalna).

2. Osoba odwiedzające pacjentów zobowiązana jest do:

a) dezynfekcji rąk przed wejściem na oddział oraz po wyjściu z sali chorych,

Advertisement

b) siadania tylko na krzesłach (niedopuszczalne jest siadanie na łóżkach pacjentów),

c) dokładnego uprzedniego umycia lub zdezynfekowania rąk przed wykonaniem czynności pielęgnacyjnych przy odwiedzanym pacjencie (bezpośrednio przed kontaktem),

d) ograniczenia przemieszczania się po terenie Szpitala poza miejsc odwiedzin.

3. Odwiedzającym zaleca się założenie maseczki zarywającej usta i nos.

Advertisement

4. Odwiedziny odbywają się codziennie w godzinach od 11.00 do 18.00.

5. Poza wyznaczonymi godzinami odwiedziny są możliwe po uprzednim uzyskaniu zgody Ordynatora/Kierownika bądź lekarza dyżurnego Oddziału.

6. Każdy pacjent może być odwiedzany wyłącznie przez jedną osobę, a w szczególnych sytuacjach przez dwie osoby.

7. Rodzin/Opiekun prawny ma prawo odwiedzać i przebywać z dzieckiem przez całą dobę. Inne osoby mogą odwiedzać dziecko, jeżeli zostały upoważnione przez rodziców/opiekunów prawnych.

Advertisement

8. Pamiętać należy, aby odwiedziny nie kolidowały z prowadzonym procesem diagnostyki i leczenia.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy i prosimy o przestrzeganie powyższych reguł – pisze dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement