WiadomościZespół Gazowni Miejskiej w Pile wpisany do rejestru zabytków

Zespół Gazowni Miejskiej w Pile wpisany do rejestru zabytków

Decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, wieża ciśnień i przyległe do niej obiekty piecowni, usytuowane na terenie dawnej gazowni miejskiej w Pile, zostały wpisane do rejestru zabytków. Tym samym zostaną uratowane przez dewastacją.

Zespół Gazowni Miejskiej w Pile wpisany do rejestru zabytków
Redakcja 7dni Piła

-Wieża ciśnień (wieża wodna) to wieża, w której znajduje się zbiornik wody służący do wyrównywania ciśnienia w wodociągu i pokrywający chwilowy wzrost zapotrzebowania. Taki zbiornik musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa na zasadzie grawitacji. W Pile zachowały się cztery wieże ciśnień. Żadna z nich nie pełni już swojej funkcji, ale są interesującymi zabytkami techniki – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.

Najstarsza z pilskich wież ciśnień znajduje się przy dawnej parowozowni. Zbudowano ją w 1874 roku. Służyła ona do zasilania parowozów za pomocą żurawi wodnych. Warto zwrócić uwagę, że górna część wieży jest wykonana z drewna. Mimo, że wieża nie jest używana, wydaje się być w dobrym stanie.

Po drugiej stronie torów kolejowych, niemal naprzeciwko tej wieży ciśnień, na terenie dawnej gazowni miejskiej przy al. Poznańskiej wznosi się następna. Ta niewielka wieża została wzniesiona na początku XX w. Obecnie jest opuszczona i popada w ruinę.

Trzecią wieżę zbudowano ok. 1910 roku przy ul. Lotniczej. Wchodziła ona w skład miejskiej sieci wodociągowej. Budowla znajduje się w prywatnych rękach i wygląda na to, że ktoś urządził w niej mieszkanie. Na ścianie wieży zachował się wielki napis w języku niemieckim (niestety nie pamiętam co tam pisze :wink:).

Ostatnia z pilskich wież wodnych stoi na terenie ZNTK. Zbudowano ją prawdopodobnie w okresie międzywojennym, a służyła ona do tych samych celów, co wieża koło parowozowni.

 

Wybrane dla Ciebie