WiadomościZadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila w Wielkanoc

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila w Wielkanoc

Zbliża się Wielkanoc, czas rodzinnych spotkań, dobrego jedzenia, odpoczynku i wielkiej radości. Jak spędzić te dni, by były również zdrowe dla naszych czworonożnych członków rodziny? Wiele popularnych przysmaków wielkanocnych jest szkodliwych dla psów i kotów, dlatego ważne jest, żeby ich opiekunowie wiedzieli, na co zwrócić uwagę chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom w czasie świąt Wielkiej Nocy.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila w Wielkanoc

Wielkanoc nieodłącznie wiąże się z biesiadowaniem w gronie najbliższych, do którego bez wątpienia należą także nasi czworonożni przyjaciele. To, co jest smaczne i zdrowe dla ludzi, może być nieodpowiednie dla naszych pupili. Oto, o czym warto pamiętać przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty.

Słodkości na wielkanocnym stole…i nie tylkoWielkanocne babeczki, mazurki i inne wypieki trzymajmy z dala od naszych pupili. To z czym kojarzą się nam świąteczne potrawy jest często niewskazane dla naszych zwierząt: kakao, rodzynki, orzechy makadamia i ksylitol. Ten ostatni to sztuczny słodzik, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w puddingach, słodyczach, ciastach czy gumach. Ksylitol może prowadzić do hipoglikemii oraz niewydolności wątroby. Dlatego ważne jest, aby zawsze przechowywać żywność dla ludzi poza zasięgiem zwierząt.

Obraz

Słodkie smakołyki znajdziemy nie tylko na wielkanocnym stole, ale też w różnych nieoczekiwanych miejscach. Zabawa w poszukiwanie czekoladowych jajeczek ukrytych np. w ogrodzie to tradycja, która przywędrowała do nas z Niemiec i dostarcza wielu emocji zwłaszcza dzieciom. Pamiętajmy jednak, by w jej trakcie zachować szczególną ostrożność, jeśli towarzyszą nam zwierzęta.

– Czekolada jest toksyczna zarówno dla psów, jak i kotów. Zawiera teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek. Jednorazowe spożycie większej dawki czekolady jak i jedzenie małych porcji w dłuższym czasie są niebezpieczne, bo teobromina kumuluje się w organizmie zwierzęcia. Im więcej kakao zawiera dany produkt, tym jest on bardziej szkodliwy dla naszego czworonoga. Przykładowo czekolada gorzka czy polewy do ciast są zdecydowanie bardziej groźne niż czekolada mleczna. Jeśli pupil zjadł jakiś czekoladowy smakołyk, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania pomocy – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Wybrane dla Ciebie