Connect with us

Wiadomości

Ogólnopolski Kongres „Dekada Wyklętych” w 95. rocznicę urodzin Danuty Siedzikówny „Inki”

Published

on

fot. PAP

Dzisiaj w Pile rozpoczęły się obrady, współorganizowanego przez IPN, ogólnopolskiego Kongresu „Dekada Wyklętych” w 95. rocznicę urodzin Danuty Siedzikówny „Inki”. W wydarzeniu bierze udział m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki, oraz Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Otwierając Kongres ks. dr Jarosław Wąsowicz przypomniał, że w 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego państwowego święta pod nazwą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci +Żołnierzy Wyklętych+ to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. Uchwała została przegłosowana przez Sejm 5 lutego 2011 r. i podpisana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 9 lutego 2011 roku.

 

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podkreślił w trakcie Kongresu, że „długo żołnierze podziemia antykomunistycznego, Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci, czekali na prawdę, która popłynie z serc i umysłów wolnych już Polaków. Długo też po roku ’89 czekali na to, aby znaleźli się odważni ludzie, którzy powiedzą o nich prawdę, zgodną z historią i prawdę, którą wszyscy państwo nieśliście przez lata 90., przez lata dwutysięczne do szerszego grona odbiorców” – mówił.

Advertisement

 

Dodał, że byli w latach 90. tacy, którzy podejmowali się już tego zadania – jak wskazał – byli to odważni społecznicy, odważni historycy. „Ale ta wiedza aż do powstania IPN nie została nigdy zinstytucjonalizowana. Powstanie IPN dało wszystkim społecznikom, historykom ten tlen potrzebny do walki o historyczną prawdę” – zaznaczył.

 

-Inicjatywa wielu środowisk patriotycznych wspierana, podjęta i z pełną determinacją realizowana przez mojego wielkiego poprzednika profesora Janusza Kurtykę, znalazła zrozumienie i wielkie wsparcie u śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z którego inicjatywy ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci +Żołnierzy Wyklętych+. Dziś po tej dekadzie możemy wszyscy powiedzieć, że jesteśmy w innym miejscu i w innym czasie w opowieści o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na czele z panem prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, odnajduje, identyfikuje i przygotowuje miejsca spoczynku dla naszych bohaterów. Wielu historyków podejmuje badania naukowe, ale nic nie udałoby się bez państwa, bez organizacji społecznych, bez fundacji bez takich wydarzeń, jak to dzisiejsze w Pile – podkreślił.

 

Advertisement

Wyraził nadzieję, że w trakcie poniedziałkowego spotkania „podsumujemy tylko pewien etap w naszej działalności, bo brutalna arytmetyka i brutalna matematyka mówi, że ta piękna dekada wypełniona wieloma działaniami, to jest tylko dekada. Tylko dekada, która staje naprzeciw blisko pięciu dekad komunistycznej propagandy i kłamstwa, i 20 lat Rzeczpospolitej bojaźliwej, Rzeczpospolitej, która nie chciała mówić o żołnierzach podziemiach antykomunistycznego i obawiała się prowadzić własnej polityki pamięci – więc przed nami dalej wiele działań i wiele inicjatyw, które musimy podjąć.

 

Prezes IPN poinformował w poniedziałek, że Kapituła nagrody Reipublicae Memoriae Meritum jednogłośnie przyznała to odznaczenie IPN (złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum) ks. dr. Jarosławowi Wąsowiczowi. Jak przypomniał prezes IPN, jest to odznaczenie „dla wszystkich tych, którzy budują republikę pamięci już w XXI wieku, którzy budują republikę pamięci, która jest Rzeczpospolitą wspólną, jest Rzeczpospolitą świadomą swojej przeszłości, Rzeczpospolitą, która umie z przeszłości czytać w zagrożenia dla współczesnej Polski, ale także potrafi pokazywać te wzory, które współczesnej Polsce są bardzo potrzebne”.

 

Advertisement

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał o roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wskazując jednocześnie, że „tego święta, tego, w jakim sensie słusznego upaństwowienia kultu żołnierzy podziemia antykomunistycznego, żołnierzy powstania antykomunistycznego nie byłoby, gdyby nie wieloletnia praca społeczna ludzi, którzy pragnęli uczcić bohaterów naszej wolności i czynili w latach 90. i na początku tego wieku wiele, czasem wbrew instytucjom państwowym, a czasem przy cichym tylko wsparciu, aby pamięć o Niezłomnych przetrwała”.

 

Kasprzyk zaznaczył w swoim przemówieniu, że „na początku III Rzeczypospolitej, co było też jednocześnie grzechem założycielskim III Rzeczpospolitej, część środowisk związanych z opozycją demokratyczną uznało, że chyba zgodnie z duchem Magdalenki i Okrągłego Stołu trzeba również w obszarze polityki pamięci wprowadzić coś, co de facto było zrelatywizowaniem powojennych dziejów Polski”.

 

Advertisement

-Otóż proszę zwrócić uwagę, że narracja, która dominowała w latach 90. i na początku tego wieku, która również w pewnych środowiskach – myślę tu o środowisku +Gazety Wyborczej+ – obowiązuje do chwili obecnej, to pokazanie że w powojennych dziejach Polski, każdy miał rację. Rację mieli ci, którzy tutaj przy wsparciu sowietów instalowali ustrój komunistyczny, no i jakąś tam rację mieli ci, którzy się temu sprzeciwiali – mówił.

 

Dodał, że „ta forma zrelatywizowania powojennych dziejów Polski była oczywiście wygodna dla tych, którzy III Rzeczpospolitą tworzyli na początku lat 90. Dlatego, że każdy w takiej narracji, w takim spojrzeniu na historię mógł się czuć bezpiecznie. Bezpieczni czuli się spadkobiercy ubeków dlatego, że przyznawano, iż oni jakąś tam rację mieli. No i jakąś tam rację mieli ci, którzy odwoływali się do tradycji niepodległościowej. To spowodowało ogromne spustoszenie w umysłach przede wszystkim młodego pokolenia, bo myślenie w ten sposób o historii doprowadziło do czegoś, co ja określam mianem +schizofrenii narodowej+”.

 

Kasprzyk zwrócił uwagę na to, jak jeszcze niedawno obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, kiedy rządząca wówczas Polską PO i PSL „zapraszała jako honorowego gościa na Kongres Kultury Polskiej do Wrocławia Zygmunta Baumana, który jako oficer KBW zwalczał podziemie niepodległościowe. To nie przeszkadzało rządzącym wtedy, 1 marca, składać kwiaty na Łączce czy pod nielicznymi jeszcze wtedy pomnikami Żołnierzy Niezłomnych, a jednocześnie fetować człowieka, który był odpowiedzialny za walkę z niepodległościowym podziemiem”.

Advertisement

 

-Z jednej strony mówił prezydent Komorowski +chwała bohaterom+ 1 marca i czcił Niezłomnych, ale z drugiej strony na pogrzebie Wojciecha Jaruzelskiego, który też przecież w sposób czynny i aktywny walczył z podziemiem niepodległościowym, mówił w Katedrze Polowej Wojska Polskiego haniebne słowa +śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie+, tak żegnał zbrodniarza komunistycznego Bronisław Komorowski – dodał.

 

W trakcie kongresu minister Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalem „Pro Bono Poloniae” ks. dra Jarosława Wąsowicza jako osobę wyróżniającą się w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju.

 

Advertisement

Minister przyznał także medale “Pro Patria” osobom posiadającym szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Odznaczeni zostali: ks. Kazimierz Chudzicki, Marek Fijałkowski, Damian Jagła, Edwin Klessa, Przemysław Leniec, Paweł Piekarczyk, Janusz Rybiński, Maciej Strychacz, Piotr Tomasz, Beata Wolska oraz Michał Zimny.

 

Jak poinformowano na stronie IPN, Kongres „Dekada Wyklętych” wpisuje się w dzieło upamiętniania Żołnierzy Niezłomnych i podsumowuje najważniejsze dokonania społeczników w tym zakresie. W minioną niedzielę, 3 września w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało odsłonięte kolejne „Serce dla Inki”, z ziemią z grobu sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. Data ta nie była przypadkowa, w tym dniu przypadała 95. rocznica urodzin Siedzikówny, która w ostatnich latach stała się jedną z ikon pokolenia walczącego z sowietyzacją Polski.

 

Advertisement

Kolejne dwa dni kongresu – poniedziałek i wtorek – odbywają się w Pile. W programie są m.in.: wykłady, debaty i panele dyskusyjne z udziałem naukowców, regionalistów, społeczników, artystów zaangażowanych w upamiętnianie niepodległościowego podziemia po 1945 roku.

 

Organizatorami wydarzenia jest: Stowarzyszenie Pilscy Patrioci, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

 

Advertisement

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, oraz Przełożony salezjańskiej Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile ks. inspektor Tadeusz Itrych SDB.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Harcerze i Zuchy z Powiatu Pilskiego na obozie w Próchnówku

Published

on

By

Ponad 40-osobowa grupa zuchów i harcerzy z gmin powiatu pilskiego wypoczywa na obozie w Stanicy harcerskiej w Próchnówku (gmina Tuczno, powiat wałecki).

Organizatorem obozu jest IV Szczep Zawiszacy, działający przy Szkole Podstawowej nr 4 w Pile. Komendantką obozu jest założycielka tego szczepu oraz komendantka Hufca ZHP Piła, Bożena Wojciechowska.

Wizyta Ważnych Gości

9 lipca harcerzy odwiedzili Rafał Zdzierela, starosta pilski, oraz Beata Dudzińska, prezydent Piły. Starosta Zdzierela wyraził wdzięczność instruktorom i opiekunom za ich wkład w przekazywanie harcerskiej wiedzy, umiejętności i wartości młodemu pokoleniu.

  • “Dziękuję instruktorom i opiekunom za przekazywanie młodemu pokoleniu, w warunkach obozowych, harcerskiej wiedzy, umiejętności i wartości, natomiast wszystkim życzę wspaniałych wrażeń” – powiedział starosta Rafał Zdzierela.

Drużyny i program obozu

Wśród uczestników obozu znajduje się jedna drużyna zuchowa (dzieci do lat 10) oraz dwie drużyny harcerskie. Dla młodych ludzi taki obóz to prawdziwa lekcja życia oraz okazja do zdobycia nowych umiejętności.

Obozowicze mieszkają w namiotach, śpią na łóżkach polowych, a posiłki przygotowywane i wydawane są w polowej kuchni. Codzienne zajęcia wypełniają m.in. kąpiele w pobliskim jeziorze Bytyń Wielki oraz zajęcia terenowe z kompasem czy nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Wieczory upływają przy ognisku i harcerskich piosenkach, co tworzy niezapomnianą atmosferę.

Advertisement

Stanica Harcerska w Próchnówku

Stanica harcerska należąca do Komendy Hufca Piła położona jest w Rezerwacie Przyrody nad jeziorem Bytyń Wielki, niedaleko Tuczna. Powstała w 1978 roku jako jedna z pierwszych stanic w Polsce. W sezonie, jest w stanie przyjąć nawet 300 osób na jeden turnus.

Wspomnienia na całe życie

Obóz w Próchnówku to dla młodzieży nie tylko świetna zabawa, ale także cenne doświadczenie, które pozostanie w ich pamięci na długie lata. Dzięki wysiłkom instruktorów i opiekunów, harcerze i zuchy mogą cieszyć się bezpiecznym i pełnym przygód wypoczynkiem na łonie natury.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Blues Express – Festiwalowy Pociąg pełen Muzyki i Nostalgii

Published

on

By

for. Krzysztof Dęga

W sobotę, 13 lipca, po raz 32. północną Wielkopolskę przemierzy Blues Express. Festiwalowy pociąg, składający się z zabytkowego parowozu i odrestaurowanych wagonów retro, zaplanował aż sześć koncertowych przystanków. Finał imprezy tradycyjnie odbędzie się w Zakrzewie, w powiecie złotowskim.

Koncertowy Start w Pile

Wydarzenie wspierane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW) rozpocznie się w piątek, 12 lipca, o godzinie 19:30 koncertem bluesowym nad Jeziorem Płotki w Pile. To wyjątkowa okazja, by rozpocząć muzyczną podróż w malowniczej scenerii.

Trasa Blues Expressu

W sobotę, 13 lipca, o godzinie 12:00 na Dworcu Letnim w Poznaniu zespół Wolna Sobota otworzy dzień koncertowy. Pociąg wyruszy o 13:03, a na trasie zaplanowano przystanki w Chodzieży, Pile, Krajence i Złotowie. Na wszystkich tych stacjach odbędą się bluesowe koncerty, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Advertisement

Finał w Zakrzewie

Finał festiwalu odbędzie się w amfiteatrze leśnym nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, gdzie koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Wśród zapowiedzianych wykonawców znajdą się artyści z Polski oraz goście z USA i Francji, tacy jak Big Daddy Wilson oraz Mazingo.

Powrót do Poznania

Blues Express wyruszy w drogę powrotną do Poznania w niedzielę, 35 minut po północy. Skład festiwalowego pociągu zapewnią samorządowe Koleje Wielkopolskie, a zabytkowy parowóz udostępni Parowozownia Wolsztyn. Pociąg osiągnie prędkość 60 km/h, a wodowanie, czyli napełnienie lokomotywy 10 tys. litrów wody, zaplanowano podczas postoju w Chodzieży.

Organizacja i Finansowanie

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie. Impreza została dofinansowana przez samorząd województwa wielkopolskiego kwotą 150 tys. zł.

Bilety i Program

Bilety na przejazd festiwalowym pociągiem są dostępne na stronie https://bilet.wielkopolskiebilety.pl/. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na https://bluesexpress.pl.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement