Connect with us

Kultura

33. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”

Published

on

22 stycznia 2022 roku sygnowano w rumuńskim Câmpulung Moldovenesc porozumienie o realizacji 33. edycji „Bukowińskich Spotkań”. Po dwuletnich ograniczeniach spowodowanych pandemią Covid-19, z optymizmem spoglądając na plan przeprowadzenia festiwalu w br., Niestety. Rozpoczęta miesiąc później rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do weryfikacji przyjętych w porozumieniu uzgodnień.

• Corocznie „Bukowińskie Spotkania” rozpoczynała ich polska edycja w Jastrowiu i w Pile. Wojna w Ukrainie spowodowała przesunięcie terminu realizacji projektu z czerwca na wrzesień br.

• 22 lipca 2022 roku w rumuńskim Câmpulung Moldovenesc rozpoczął się 33. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”. Ten jeden z największych europejskich festiwali folklorystycznych, w dniach 5-7.08 przeniósł się do węgierskiego Bonyhád, stamtąd do Polski – do dolnośląskiego Lubania (18-19.08), a jego wędrówkę po Europie zakończą „Spotkania” w Jastrowiu i Pile (15-18.09.).
• Dzięki wielkiej determinacji – mimo toczącej się wojny – ukraińskie zespoły zaprezentowały się w rumuńskiej edycji festiwalu w Câmpulung Moldovenesc i w polskiej – w Lubaniu. Zespół „Junist” z Czerniowiec zaśpiewa i zatańczy w Jastrowiu i Pile.

• Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, corocznie – od 1990 roku – jest Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, realizujące edycję polską i sprawujące nadzór merytoryczny nad całym projektem, koordynując i wspierając działania zagranicznych partnerów, odpowiadających za realizację festiwalu w swoich krajach.

Advertisement

• Projekt oparty jest na dwóch równoważnych założeniach: ukazaniu i ochronie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz wpisaniu bukowińskiej szkoły współżycia różnych narodów w europejski system wartości zwiększających poszanowanie dla odmienności kulturowej i kompetencji w zakresie komunikacji międzykulturowej, w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

„Bukowińskie Spotkania”, to dzisiaj jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie, to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. W ciągu 33. lat istnienia imprezy Regionalne Centrum Kultury w Pile stało się centrum organizacyjnym festiwalu. Stało się też jednym z najważniejszych ośrodków promujących wielokulturowość Europy Wschodniej, różnorodność i równość kultur, dialog międzykulturowy jako sposób poznawania się, rozwoju i zapobiegania konfliktom, zwłaszcza wśród mniejszości narodowych.

• Corocznie w festiwalu uczestniczyło około 150 zespołów z bukowińskim rodowodem, prawie drugie tyle stanowi „zaplecze” dla kolejnych jego edycji. Na tegorocznych arenach „Bukowińskich Spotkań” wystąpiło 75 zespołów: z Polski, Ukrainy, Rumunii i Węgier – prawie 2500 wykonawców. Na festiwalowych scenach w Jastrowiu i Pile zaprezentuje się 12 zespołów z Polski, Ukrainy i Rumunii.

• Na Bukowinie folklor był – i w znacznym stopnie pozostał – zjawiskiem międzykulturowym, zawierającym niepowtarzalne i specyficzne cechy różnych kultur: ukraińskiej, rumuńskiej, polskiej, żydowskiej, węgierskiej, niemieckiej, ormiańskiej i innych. Poprzez folklor i język broniono i zachowywano własną etniczną odrębność i tożsamość, prawo do istnienia, a jednocześnie, poprzez wielorakie kontakty, dochodziło do wzajemnych wpływów i penetracji, krystalizowała się spójność bukowińska.

• Celem festiwalu jest popularyzacja i ochrona tych wartości, które mają wpływ na utrwalanie tożsamości narodowych, umacnianie tradycji i więzi międzyludzkich. Festiwal ma wymiar edukacyjny i promocyjny, jest świętem folkloru i ludzi manifestujących szacunek do odmienności kultur i ich tradycji.

Advertisement

• We współczesnym obrazie kultury przeważa pogląd, że folklor, a tym samym festiwale folklorystyczne to wartości w skali regionalnej. „Bukowińskie Spotkania” dobra te oraz ich obieg przenoszą z lokalnego kręgu w nową, szerszą przestrzeń. Ideą jest maksymalna dostępność, w wymiarze lokalnym – liczne prezentacje plenerowe w centrach miast, umożliwiające otwartość na inne kultury, w wymiarze krajowym i europejskim – promocja kultur narodowych.

• W dobie szybko postępującej globalizacji, kultura ludowa ulega marginalizacji, stając się barwnym dodatkiem do skansenów. Jej żywotność zależy bardzo często od przeglądów i festiwali folklorystycznych, które stają się jedną z nielicznych form manifestacji kultury regionu.

• Liczny udział w festiwalu zespołów wielopokoleniowych, grup młodzieżowych i dziecięcych, buduje gwarancję zachowania tradycji regionalnej. Aktywny udział w projekcie dużej grupy ludzi młodych to dowód, że bukowińska kultura nie ma charakteru „skansenowskiego” lecz jest żywa, zaświadcza o pokoleniowym przekazie tradycji i perspektywie „Bukowińskich Spotkań”.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement