Connect with us

Wiadomości

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Published

on

fot. PAP

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

 

„Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 r.” – wyjaśniał PAP w 2018 r. Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Advertisement

 

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

 

Chociaż polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów – białego i czerwonego – to sprecyzowanie odcieni tych barw nie jest już takie łatwe. Z „Ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” dowiadujemy się, że kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Oznacza to, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to z kolei karmazyn, czyli ciemna czerwień. Jednak warto zauważyć, że na przestrzeni lat barwa czerwieni się nieco zmieniała. Pierwszy opis flagi z 1921 r. wprowadzał co prawda karmazyn (choć o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale już od 1927 r. przez ponad pięćdziesiąt lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w kolor pomarańczowy.

Advertisement

 

Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. Jeśli natomiast barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W rozetkach (kotylionach) kolor biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.

Barwy narodowe mają także swoje symboliczne znaczenie. Jak zaznaczył Andrzej Bebłowski w rozmowie z PAP, „kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość”. Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Długości boków we fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten wynika z „Ustawy z 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i nadal obowiązuje. „Przykładowo gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 m szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie” – czytamy w materiałach umieszczonych na stronie internetowej Programu „Niepodległa”.

 

Advertisement

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest biało-czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.

 

Barwy narodowe RP różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być zatem dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Zgodnie z konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej.

 

Advertisement

Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

 

Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, wówczas flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) pierwszą i opuszcza ostatnią. W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii: flaga państwowa RP, flaga innego państwa, flaga województwa, flaga powiatu, flaga gminy (miasta, gminy miejsko-wiejskiej, gminy wiejskiej), flaga europejska, flaga organizacji międzynarodowej (np. ONZ, NATO), flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej), flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp., flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

 

Advertisement

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.(PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading