Connect with us

Sport

MP w skokach na igelicie – tytuły dla Twardosz i Kubackiego

Published

on

fot. PAP

Słowaczka Tamara Mesikova (TS Wisła Zakopane) i Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) zajęli pierwsze miejsca w rozegranych w Szczyrku mistrzostwach Polski w skokach narciarskich na igelicie. Najlepszą z Polek była Anna Twardosz (KS AZS AWF Katowice) i to ona została mistrzynią kraju.

W rywalizacji kobiet drugie miejsce też zajęła Słowaczka (Kira Kapustikova). Wicemistrzynią Polski została Nicole Konderla (KS AZS AWF Katowice – czwarta w konkursie), a brązową medalistką Natalia Słowik (AZS Zakopane – piąta w konkursie).

 

Srebrny medal w rywalizacji mężczyzn zdobył Piotr Żyła (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe,) a brązowy Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane).

Advertisement

 

W zawodach rozegranych na obiekcie im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku, wzięło udział 15 kobiet i 74 mężczyzn, także z Ukrainy i Słowacji.

 

Panowie nim przystąpili do pierwszej rundy musieli skakać w kwalifikacjach. W gronie 74 zawodników najlepszy był Kubacki.

Advertisement

 

W pierwszej serii bardzo dobrze zaprezentowali się najbardziej utytułowani polscy zawodnicy, z grona tych, którzy w sobotę startowali. Kubacki zajmował drugie miejsce (skoczył 102,5 m), wyprzedzał go tylko Żyła (103,0). Wracający do rywalizacji po kłopotach zdrowotnych Stoch też popisał się dobrym skokiem (101,0). Jednak oddał go w lepszych warunkach wietrznych niż mniej utytułowany Kacper Juroszek (ten wylądował na setnym metrze). Dlatego ten ostatni zajmował trzecie miejsce, a Stoch czwarte.

 

W finałowej serii świetnie zaprezentował się Kubacki, który skoczył 106,5 i zdobył złoty medal. Nieco słabiej wypadł Juroszek i spadł na siódme miejsce.

Advertisement

 

“Od razu po wyjściu z progu czułem, że to będzie dobra próba. To był długi dzień. Zawody rozegrano bardzo późno. Rano był rozruch, potem cały czas coś się działo. Nie miałem kiedy zjeść kolacji. Na skoczni się rozkręcałem krok po kroku, a skoki pod względem technicznym były coraz lepsze” – podsumował dla TVP Sport zawody mistrz Polski.

 

Po pierwszej serii rywalizacji pań prowadziła Mesikova, który skoczyła 93 m przed Twardosz (91,0) a trzecia była Kapustikova (92,0). W drugiej serii Polka oddała słabszy skok i spadła na trzecie miejsce.

Advertisement

 

“Jestem bardzo zadowolona. Miałem dziś duże problemy w locie. Jest jednak medal” – powiedziała Polka.

 

Pierwotnie zawodnicy mieli zaczynać swoją próbę jadąc po torach lodowych. Jednak ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę ostatecznie były one porcelanowe.

 

Advertisement

“Nie miało to dla mnie żadnego znaczenia” – ocenił Kubacki

 

W 2022 r. w MP, które rozegrano w Zakopanem, triumfowali Konderla i Kubacki.

W niedzielę na tym samym obiekcie odbędzie się konkurs drużynowy seniorów (pierwsza seria ma się rozpocząć o godz. 11).

 

Advertisement

Wyniki sobotnich zawodów:

 

kobiety

1. Tamara Mesikova (TS Wisła Zakopane/Słowacja) 225,1 pkt (93,0 m i 93,0)

Advertisement

2. Kira Kapustikova (KS Chochołów/Słowacja) 224,3 (92,0 i 93,0)

3. Anna Twardosz (KS AZS AWF Katowice) 219,4 (91,0 i 89,5)

4. Nicole Konderla (KS AZS AWF Katowice) 219,2 (90,0 i 90,5)

5. Natalia Słowik (AZS Zakopane) 203,9 (88,0 i 87,0)

Advertisement

6. Karina Kozłowska (KS Eve-nement Zakopane/Ukraina) 199,7 (86,5 i 85,5)

 

mężczyźni

1. Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) 297,6 pkt (102,5 i 106,5)

Advertisement

2. Piotr Żyła (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe) 287,7 (103,0 i 100,5)

3. Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane) 280,8 (101,0 i 100,5)

4. Maciej Kot (AZS Zakopane) 280,7 (98,0 i 100,5)

5. Paweł Wąsek (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe) 279,4 (99,5 i 100,0)

Advertisement

6. Aleksander Zniszczoł (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe) 278,2 (99,0 i 100,5)

(PAP)

 

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sport

Zbliża się XI Bieg im. Ujskich Powstańców Wielkopolskich

Published

on

By

12. października 2024 r. zapraszamy  wszystkich aktywnych sportowo do udziału w XI Biegu im. Ujskich Powstańców Wielkopolskich.

Bieg został reaktywowany po przerwie, którą rozpoczęła pandemia Covid-19.

Tym razem impreza odbędzie się w Nowej Wsi Ujskiej – start i meta przy sali wiejskiej (Nowa Wieś Ujska 7).
Trasa biegu wynosi 10 km i prowadzi drogami asfaltowymi (w tym około 500 m odcinek kostki brukowej).
Start do biegu głównego o godzinie 12:00.

Godzinę wcześniej, czyli o godz. 11:00 odbędzie się wyścig nordic walking na dystansie 5 km (100% asfalt).

Advertisement

Dla uczestników zawodów przewidziane są napoje izotoniczne, batony i ciepły posiłek.
Na miejscu będzie można kupić domowe ciasta, kiełbasę z grilla, popcorn, kawę, herbatę.

Gorąco zapraszamy biegaczki i biegaczy, kijkarki i kijkarzy i oczywiście kibiców.

Zapisy, lista startowa i regulamin:

biegnijmy.pl

Advertisement

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS 

Continue Reading

Sport

„Biegowe 360 stopni” znów w Zakopanem

Published

on

By

fot. Polski Związek Lekkiej Atletyki

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników biegania w Polsce! W ostatni weekend października w Zakopanem odbędzie się druga edycja konferencji „Biegowe 360 stopni”, której gośćmi specjalnymi będą wybitne postaci polskiej lekkiej atletyki, m.in. Natalia Kaczmarek, Joanna Jóźwik czy Adam Kszczot.

Znane są już wszystkie atrakcje i program konferencji. W sobotę odbędzie się cykliczny już bieg na 10 km – „BiegamBoLubie – Dycha pod Krokwią” z udziałem m.in. Andrzeja Bargiela.

Na niewiele ponad miesiąc przed startem niezwykłego wydarzenia dla biegaczy w Polsce, organizatorzy ogłosili program trzydniowej konferencji, która odbędzie się w dniach 25-27 października.

– Będzie dużo ciekawych spotkań teoretycznych, ale i mnóstwo praktyki, więc sama z chęcią w wielu z nich wezmę udział. Program konferencji był przygotowywany głównie z myślą o początkujących biegaczach. Tych, którzy biegają na pięć i dziesięć kilometrów – mówi Joanna Jóźwik.

Pierwszego dnia uczestnicy konferencji będą mogli spotkać się z Natalią Kaczmarek, wysłuchać wykładów o przygotowaniu do pierwszych w życiu biegów górskich, a także o tym, jak poprawiać swoje rekordy życiowe po czterdziestce. Spotkać będzie można również organizatorów największego mityngu lekkoatletycznego w Polsce, czyli Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej, posłuchać rozmów o wzroście popularności lekkiej atletyki oraz wysłuchać wykładu fizjoterapeuty dr Urszuli Biernat o zdrowym bieganiu czy ortopedy Mateusza Janika ze Szpitala Carolina.

Advertisement

– Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tego wydarzenia i żałuję, że wcześniej, gdy zaczynałam swoją przygodę z bieganiem, nie było takich konferencji. Zapraszam do Zakopanego i mam nadzieję, że też będę mogła przekazać naszym gościom przydatną wiedzę – mówi Natalia Kaczmarek, najlepsza obecnie polska lekkoatletka.

Drugi dzień konferencji rozpoczną tradycyjnie już wspólne biegi z Joanną Jóźwik, Adamem Kszczotem i Markiem Plawgo. Tego dnia zaplanowanych jest wiele zajęć praktycznych, poświęconych m.in. technice biegu, ćwiczeniom relaksującym po biegu, czy sile biegowej. W tym samym czasie będzie można nauczyć się skutecznego pozyskiwania dotacji na organizację imprez biegowych oraz poznać alternatywne sposoby finansowania organizacji wydarzeń sportowych. W sobotę uczestnicy konferencji poznają nowoczesne koncepcje terapii urazów sportowych, a także spotkają się z Andrzejem Bargielem, polskim biegaczem górskim, himalaistą i narciarzem wysokogórskim.

Wydarzeniem sobotniego wieczoru będzie bieg „BiegamBoLubię – Dycha pod Krokwia”, rozgrywany w niezwykłej wieczornej scenerii okolic zakopiańskich skoczni narciarskich. Start biegu zaplanowano na godz. 19 z okolic kompleksu skoczni narciarskich Średnia Krokiew. Do pokonania będą pętle wiodące głównie odcinkami asfaltowymi, a w części także szutrowo-kamienistymi. Dystans biegu to dziesięć kilometrów, na wszystkich uczestników czekają okolicznościowe medale, a na najlepszych nagrody rzeczowe.

– Od wielu lat propagujemy bieganie, a w naszych akcjach w ciągu roku, w ponad 100 lokalizacjach w Polsce udział bierze kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Doceniając pomysł z konferencją oraz bieg, który odbywa się w pięknej klimatycznej scenerii zdecydowaliśmy się wesprzeć organizację tego wydarzenia – mówi Paweł Januszewski z Fundacji „Wychowanie przez Sport”, która od kilkunastu lat propaguje aktywność fizyczną wśród Polaków i m.in. organizuje bezpłatne zajęcia w całej Polsce w ramach projektów „BiegamBoLubię” i „ChodzęBoLubię”.

Niedziela, która będzie ostatnim dniem konferencji, rozpocznie się od wspólnego biegu uczestników konferencji z Adamem Kszczotem, a później programie są wykłady poświęcone metodom treningowym, różnicom w treningach amatorów i profesjonalistów, czy diecie w życiu biegacza. Dr Mateusz Janik ze Szpitala Carolina, który jest partnerem „Biegowe 360 stopni” opowie o skutecznych metodach regeneracji i profilaktyki zdrowotnej. Sporo czasu poświęcone zostanie na nowinki sprzętowe dla biegaczy.

Zapisy do udziału w konferencji prowadzone są na stronie internetowej http://biegowe360.pl/. W ramach części pakietów istnieje możliwość zakwaterowania w zakopiańskim COS oraz wykupienia pełnego wyżywienia. Dla chętnych przewidziany został również pobyt w pokojach hipoksyjnych, które jako innowacyjne rozwiązanie w efektywny sposób imitują warunki wysokogórskie. Możliwy jest również udział w samej konferencji, bez wykupienia zakwaterowania i wyżywienia. Partnerami konferencji są Polski Związek Lekkiej Atletyki, Akademicki Związek Sportowy oraz firmy Polanik i MCC Medale.

Advertisement

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS 

Continue Reading