Connect with us

Sport

Piotr Żyła: Ostatni sezon był bardzo dobry

Published

on

Sportowiec podkreśla, że każdy medal w skokach narciarskich ma swoją niepowtarzalną wartość, jest okupiony ciężką pracą i kosztuje wiele wyrzeczeń. Każde zwycięstwo smakuje inaczej i nie da się porównać, co przyszło łatwiej, a co trudniej. On sam w minionym sezonie dopisał do swojego konta kolejne sukcesy, między innymi obronił wywalczony przed dwoma laty w Oberstdorfie tytuł mistrza świata na skoczni normalnej. Piotr Żyła nie ukrywa, że treningi pochłaniają mnóstwo czasu, ale nie wyobraża sobie już bez nich życia. I choć osiągnął bardzo dużo, to nie zamierza odcinać kuponów od sławy, wciąż chce się rozwijać i doskonalić.

Skoczek przyznaje, że członkowie sztabu szkoleniowego wkładają mnóstwo wysiłku, energii i pracy, aby stworzyć zawodnikom najlepsze warunki do odnoszenia sukcesów. A on sam na każdym treningu daje z siebie wszystko.

– To jest praca i to czasem dosyć ciężka, ale to też jest kwestia lubienia tego trybu życia, bo mnie na przykład sprawia to ogromną przyjemność. Ja lubię się zmęczyć i dać z siebie ponad to, co mogę – mówi agencji Newseria Lifetyle Piotr Żyła.

Aby utrzymać wysoki poziom i być w doskonałej formie, nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek przerwy czy zaległości. Kluczem do sukcesu jest bowiem ciągłość, regularność i systematyczność. Sportowiec podkreśla, że 12 miesięcy w roku realizuje określony plan treningowy.

Advertisement

– To jest praca przez cały rok, bo choć jeden sezon się kończy, to przecież trzeba się przygotowywać do następnego. W ciągu roku jest kilka różnych etapów, że faktycznie bardzo mocno się trenuje. Wiadomo, jest też czas na krótki urlop, ale wtedy i tak ciężko jest wysiedzieć na miejscu, bo jednak ten sport jest w głowie. Jak człowiek cały czas jest w ruchu, to ciężko się zatrzymać. A ja lubię raczej właśnie być w ruchu i lubię cały czas coś robić – mówi.

Konkursy skoków narciarskich są niezwykle ekscytujące. To wspaniałe widowisko dla fanów sportów zimowych, a dla zawodników – emocje i wrażenia wręcz nie do opisania.

– Stoisz na „Mamucie”, patrzysz i tak sobie myślisz: „Co ja tu robię?”. Ale później jak skaczesz, to skok za skokiem i chcesz tam wracać cały czas. To daje energię i fajną adrenalinę. Na skoczni jesteś totalnie sam, bo choć trener ci machnie, to ty już sam musisz wiedzieć, co chcesz zrobić, i tylko ty o tym decydujesz. Każdy sport ma swoje elementy techniki i doskonalenia – tłumaczy.

Ostatni sezon w skokach narciarskich Piotr Żyła uważa za niezwykle udany.

– Mój ostatni sezon był bardzo dobry. Od początku do końca miałem założone to, że po prostu w każdych zawodach będę dawał z siebie wszystko i to mi się udało zrealizować. I udało mi się w sumie obronić tytuł mistrza świata na tej skoczni normalnej, w pucharach świata też kilka razy stanąłem na podium – mówi.

Ciężka praca, treningi i przygotowania do kolejnych konkursów negatywnie odbiły się jednak na jego zdrowiu.

– Właśnie od mistrzostw świata miałem trochę problemy zdrowotne, z którymi poradziłem sobie, jak umiałem, ale też próbuję wyciągnąć wnioski na przyszły sezon przygotowawczy, żeby dawać z siebie jeszcze więcej i żeby nie było problemów chociażby ze zmęczeniem. Bo wiadomo, że jak jest zmęczenie, to i o chorobę łatwiej, tak że myślę, że cały czas jest coś do poprawy i cały czas chcę być po prostu na jeszcze wyższym poziomie – dodaje.

Piotr Żyła wziął ostatnio udział wraz z Rafałem Zawieruchą w kampanii kanału Stopklatka „Lecimy z hitami!”. Mistrz świata w skokach narciarskich i aktor na jeden dzień zamienili się miejscami, pokazując sobie techniki swoich profesji. Rafał Zawierucha latał z Piotrem Żyłą w specjalnie przygotowanym tunelu aerodynamicznym, gdzie prędkość powietrza dochodzi aż do 200 km/h. Skoczek narciarski z kolei ćwiczył z aktorem swój warsztat aktorski, odgrywając fragmenty z kultowego horroru „Omen”, „Powrotu do przyszłości” i „Młodych gniewnych”, czyli hitów wiosennej ramówki Stopklatki.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Michał Probierz następcą Fernando Santosa

Published

on

By

fot. PAP

Michał Probierz został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski – ogłosił prezes PZPN Cezary Kulesza. Zastąpił Portugalczyka Fernando Santosa, z którym rozstano się przed tygodniem. Debiut nowego trenera – 12 października w meczu eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi.

“Selekcjonerem reprezentacji Polski został Michał Probierz. To wybór najlepszy z możliwych. Życzę powodzenia nowemu trenerowi” – napisał Kulesza w mediach społecznościowych w środę rano.

 

Tym samym potwierdziły się spekulacje z ostatnich godzin, bo informacje zza kulis spotkania władz PZPN wskazywały, że to właśnie dotychczasowy opiekun kadry młodzieżowej zastąpi Santosa, z którym – po niespełna dziewięciu miesiącach pracy – 13 września rozwiązano kontrakt za porozumieniem stron.

Advertisement

 

Probierz, który będzie 51. w historii selekcjonerem biało-czerwonych, urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu. Jako piłkarz występował w barwach ŁKS Łagiewniki, Rozbarku Bytom, Gwarka Zabrze, Ruchu Chorzów, Bayeru Uerdingen, KFC Uerdingen, SG Wattenscheid, Górnika Zabrze, Pogoni Szczecin i Widzewa Łódź.

 

W polskiej ekstraklasie rozegrał 260 spotkań, zdobywając dziewięć bramek. Występował w juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski.

Advertisement

 

Karierę trenerską rozpoczynał jako szkoleniowiec młodzieży w SG Wattenscheid oraz Górniku Zabrze.

 

Jako pierwszy trener prowadził Polonię Bytom, Widzew Łódź, Jagiellonię Białystok, ŁKS Łódź, Aris Saloniki, Wisłę Kraków, GKS Bełchatów, Lechię Gdańsk i Cracovię. Na początku 2022 roku przez dwa dni oficjalnie był też szkoleniowcem Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, ale nie zdążył nawet poprowadzić żadnego treningu i zrezygnował.

Advertisement

 

Z Jagiellonią, w której spędził w dwóch podejściach łącznie sześć lat, sięgnął po Puchar Polski i Superpuchar (2010) oraz wicemistrzostwo kraju (2017). Natomiast z Cracovią, w której przez pewien czas pełnił jednocześnie funkcję wiceprezesa ds. sportowych, zdobył Puchar Polski i Superpuchar (2020).

 

4 lipca 2022 został szkoleniowcem młodzieżowej reprezentacji kraju. W tej roli zaliczył 10 meczów, z których pięć wygrał, trzy zremisował i doznał dwóch porażek. W rozpoczętych we wrześniu kwalifikacjach mistrzostw Europy do lat 21 jego zespół odniósł dwa zwycięstwa i prowadzi w grupie.

Advertisement

 

Jako trener “dorosłej” kadry zadebiutuje 12 października w spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi w Thorshavn.

 

Ostatnim selekcjonerem, który odnotował zwycięski debiut był we wrześniu 1997 roku Janusz Wójcik (1:0 z Węgrami). Później kolejnych 12 szkoleniowców nie potrafiło wygrać pierwszego meczu na tym stanowisku.

Advertisement

 

Pierwsze zgrupowanie drużyny narodowej pod wodzą Probierza, które poprzedzi mecze z Wyspami Owczymi i Mołdawią, rozpocznie się 9 października. Zgodnie z przepisami FIFA jednak najbliższa niedziela – 24 września – to ostatni termin, by wysłać do klubów wstępne powołania dla piłkarzy.

 

Głównym zadaniem nowego szkoleniowca będzie powalczenie o awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy. W pięciu występach eliminacyjnych pod wodzą Santosa Polacy wywalczyli ledwie sześć punktów i są na czwartej pozycji w grupie E, za Albanią – 10, Czechami – 8, ale tylko w czterech meczach, i Mołdawią – 8.

Advertisement

 

W przypadku niewywalczenia awansu do turnieju w Niemczech dzięki zajęciu jednego z dwóch czołowych miejsc w grupie, a to wciąż jest możliwe, choć zależy już nie tylko od wyników biało-czerwonych, zapewne w marcu 2024 wystąpią oni w barażach. Zakwalifikują się do nich dzięki wysokim notowaniom w ostatniej edycji Ligi Narodów.

 

O godz. 12 odbędzie się oficjalna prezentacja i konferencja prasowa nowego selekcjonera.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Sport

7. PKO Bieg Charytatywny w Pile

Published

on

By

W sobotę, 23 września zapraszamy na Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile na 7. PKO Bieg Charytatywny pod hasłem “Pomagamy z każdym krokiem”. Towarzyszyć mu będzie Rodzinny Piknik z wieloma atrakcjami dla najmłodszych.

 

Piła po raz pierwszy dołącza do tego wydarzenia, które w tym roku odbędzie się jednocześnie w 12 miastach Polski. Cel biegu jest niezwykle szczytny. Fundacja Charytatywna PKO BP zbiera na stypendia dla młodych sportowców.

Advertisement

Do udziału zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, członków klubów i stowarzyszeń sportowych.

 

W godz. 10.00 do 11.00 odbędzie się Bieg Główny, w którym mogą wziąć udział osoby powyżej 14 roku życia.

W biegu będą stratować 5 – osobowe drużyny. To bieg sztafetowy. Liczy się liczba uczestników i dystans, jaki przebiegną w ciągu godziny.  Okrążenia pokonane przez biegaczy zostaną przeliczone na złotówki, które Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na cel charytatywny biegu.

Advertisement

ZAPISY na bieg:  https://zapisy.sts-timing.pl/pko/register.php

 

Od godz. 12.00 rozpoczną się biegi dzieci, w zależności od wieku na różnym dystansie 100, 200 i 400 metrów.

ZAPISY na Bieg Młodych: https://zapisy.sts-timing.pl/pko/register-child.php

Advertisement

 

Zapisy będą możliwe także w dniu biegu, w biurze zawodów czynnym od godz. 8.00.

 

Na biegi obwiązuje symboliczne wpisowe na stronie organizatora (5 zł od dziecka, 10 zł od starszych zawodników) w zamian każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy: numer, koszulkę, napój z batonem energetycznym. Dla najlepszych w różnych kategoriach wręczane będą medale.

Advertisement

 

Szczegółowe informacje na stronie: www.pkobiegcharytatywny.pl

 

PIKNIK RODZINNY NA DUŻEJ PŁYCIE BOISKA – dodatkowe atrakcje od 11.30 do 14.00.

Advertisement

–  strefa zabaw i gier sportowych

–  strefa malucha z atrakcjami dla najmłodszych,

–  strefa familijna z wielkoformatowymi grami i zabawami podwórkowymi

–  strefa relaksu dla rodzin.

Advertisement

 

Ambasadorem Biegu w Pile będzie Tomasz Czubak – lekkoatleta, czterokrotny mistrz Polski i rekordzista kraju w biegu na 400 m.

Advertisement
Continue Reading