Connect with us

Polska i Świat

PKW: frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 12. w Pile wyniosła 17,32 proc.

Published

on

fot. PAP

Jak mówił szef PKW, w skali kraju frekwencja do południa wyniosła 16,52 proc., czyli ok. 1 pkt proc. więcej niż w analogicznym czasie w poprzednich wyborach w 2108 roku, gdy frekwencja o godz. 12 wyniosła 15,62 proc. W powiecie pilskim na godzinę 12.00 wyniosła 17,32 proc.

 

Marciniak wskazał, że do godz. 12. wydano karty 4 773 413 uprawnionym wyborcom, na ogólną liczbę 28 895 220 uprawnionych.

Do godz. `12.00 w powiecie pilskim wydano 17 714 kart do głosowania, a uprawnionych do głosowania jest 101 120 osób.

Advertisement

Szef PKW powiedział, że najwyższą frekwencję odnotowano do tej pory w województwach: podlaskim (19,13 proc.), warmińsko-mazurskim (17,78 proc.) i lubelskim (17,73 proc.). Najniższą zaś w woj.: opolskim (14,23 proc.), dolnośląskim (15,04 proc.) i śląskim (15,34 proc.).

W Warszawie frekwencja wyniosła do godz. 12. 16,45 proc.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Prokuratura: podczas przeszukań w sosnowieckiej kurii zabezpieczono wiele dokumentów i nośników danych

Published

on

By

fot. PAP

Podczas przeszukań w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu zabezpieczono wiele dokumentów i elektronicznych nośników danych – poinformowała w poniedziałek sosnowiecka prokuratura. W piątek i sobotę w ramach śledztwa dotyczącego przestępstw seksualnych przeszukano kurię i kilka innych miejsc w diecezji.

“Niektóre z istotnych dla śledztwa dowodów zostały dobrowolnie wydane przez przedstawicieli Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, w pozostałym zakresie niezbędne okazało się przeszukanie pomieszczeń kurii, skutkujące zabezpieczeniem dalszych materiałów” – dodali śledczy w komunikacie.

 

Jak podała w poniedziałek prokuratura, w ramach nadzorowanego przez nią śledztwa ws. przestępstw seksualnych dokonano przeszukań „w lokalizacjach związanych z działalnością Delegata Biskupa Sosnowieckiego ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży”. Przeszukanie budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przeprowadzone zostało przez zespół prokuratorów, współpracujących z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego komendy wojewódzkiej w Katowicach. Rozpoczęło się ono w piątek wczesnym popołudniem, a zakończyło rano następnego dnia, a wynikiem tej czynności było zabezpieczenie znacznej ilości dokumentów oraz elektronicznych nośników danych – poinformowali śledczy.

 

Advertisement

Jak podali prokuratorzy, czynności śledztwa objęły również Biuro Delegata Biskupa Sosnowieckiego ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, a także Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu oraz trzy inne lokalizacje „związane z aktywnością urzędującego przedstawiciela biskupa, któremu powierzono zadanie reagowania na zgłoszenia ofiar przestępstw seksualnych, popełnianych przez księży Diecezji Sosnowieckiej”. Te działania procesowe sfinalizowano jeszcze w piątek.

 

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu nie udziela dodatkowych informacji na temat toczącego się postępowania, jak również realizowanych inicjatyw dowodowych, tłumacząc to dobrem śledztwa. Zapowiada zarazem, że w miarę nowych ustaleń będzie aktualizowała swoje komunikaty.

 

Advertisement

1 października na polecenie prokuratury policjanci zatrzymali trzech mężczyzn. Dwaj z nich to to księża, pełniący posługę w parafiach diecezji sosnowieckiej. Trzecia osoba jest byłym duchownym, również związanym w przeszłości z tą diecezją. Pierwszy z zatrzymanych mężczyzn – były duchowny w wieku 67 lat – usłyszał zarzuty dotyczące dwóch oszustw. Zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

Drugi z podejrzanych, 63-letni kapłan, usłyszał zarzuty popełnienia dwóch przestępstw seksualnych na szkodę małoletnich. „Z uwagi na szczególnie naganny charakter przypisywanych podejrzanemu zachowań, a także w obliczu ryzyka matactwa procesowego oraz grożącej surowej kary, wystąpiono do Sądu Rejonowego w Sosnowcu o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Sąd w całości podzielił argumentację przedstawioną przez prokuratora, stosując wobec podejrzanego izolacyjny środek zapobiegawczy na okres trzech miesięcy” – poinformowała prokuratura.

 

Advertisement

Trzeci podejrzany – duchowny w wieku 67 lat – usłyszał zarzuty popełnienia łącznie dziewięciu przestępstw dotyczących przestępstw seksualnych na szkodę dzieci. Wobec tego duchownego prokurator nie wnosił o areszt, również zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

Do ostatnich zatrzymań doszło w śledztwie wszczętym w marcu ubiegłego roku na podstawie informacji pozyskanych w toku innego postępowania – chodzi o zabójstwo 26-letniego diakona przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu. Życia pozbawił go 40-letni ksiądz, oddając do niego sześć strzałów z rewolweru i zadając wiele ciosów nożem. Potem popełnił samobójstwo. Obaj duchowni pełnili posługę w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Sprawa została umorzona z uwagi na śmierć sprawcy.

 

Advertisement

Rzecznik diecezji ks. Przemysław Lech w piątkowym oświadczeniu przypomniał, że 21 września rozpoczęła pracę pierwsza z komisji powołanych przez biskupa sosnowieckiego Artura Ważnego, które mają wyjaśnić nieprawidłowości „do jakich mogło dochodzić w diecezji w poprzednich latach”.

-Komisja, która ma m.in. zbadać kwestie nadużyć wobec małoletnich została zainicjowana w czerwcu, zaś regularne prace rozpocznie w październiku. Kuria stoi na stanowisku, że konieczne jest nie tylko wyjaśnienie wszystkich trudnych spraw, ale i pomoc osobom skrzywdzonym” – podkreślił ks. Lech w oświadczeniu.

 

Również w piątek Kuria Diecezjalna w Sosnowcu potwierdziła informacje prasowe, że po ostatnich zatrzymaniach duchownych z tej diecezji rozesłała księżom informację, w której znalazły się instrukcje, jak powinni zachować się w podobnych sytuacjach. Intencją wiadomości było przypomnienie duchownym obwiązujących przepisów i przysługujących w takich sytuacjach praw – powiedział ks. Lech. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Mężczyzna z nożem na promie Świnoujście – Trelleborg

Published

on

By

fot. PAP

Prom ze Świnoujścia do Trelleborga nie wypłynął w planowany rejs ze względu na obecność na pokładzie mężczyzny z nożem. Policyjni negocjatorzy próbują udzielić mu pomocy, gdyż jest w kryzysie emocjonalnym.

Mężczyzna znajduje się w jednej z szalup ratunkowych na górnym pokładzie promu.

 

„Policjanci interweniują w związku z kryzysem emocjonalnym młodego mężczyzny” – przekazała PAP oficer prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkom. Mirosława Rudzińska.

 

Advertisement

Policyjni negocjatorzy są na promie od sobotniego wieczoru. O zdarzeniu w niedzielę poinformował lokalny świnoujski portal. „Ten mężczyzna znajduje się w takim miejscu, że dostęp do niego jest utrudniony” – wyjaśniła Rudzińska. „Chcemy udzielić mu pomocy i jak najszybciej przekazać służbom medycznym” – dodała nadkom. Rudzińska.

 

Funkcjonariusze znają tożsamość mężczyzny, to obywatel Polski. Prawdopodobnie był jednym z pasażerów promu, który w sobotę po południu przypłynął z Trelleborga do Świnoujścia. Kiedy jednostka znajdowała się już przy nabrzeży, mężczyzna z nożem nie opuścił pokładu.

 

Advertisement

Prom Świnoujście – Trelleborg, który miał wypłynąć o godz. 1 nocy, pozostaje przy nabrzeżu. Terminal promowy w Świnoujściu funkcjonuje z utrudnieniami. W niedzielnym rozkładzie rejsów są jeszcze połączenia do Szwecji promami trzech armatorów.

 

„Staramy się utrzymać normalną sytuację, żeby inne promy mogły wypływać. Z utrudnieniami, ale wypływają” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście Weronika Gocłowska. (PAP)

Advertisement
Continue Reading