Connect with us

Wiadomości

Wybory samorządowe: głos ważny – znak X przy jednym nazwisku

Published

on

fot. PAP

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania. Aby oddać ważny głos w wyborach, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania.

 

Każdy wyborca otrzyma cztery lub trzy karty. Na każdej karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Wszystkie karty do głosowania będą koloru białego, przy czym nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowym tle.

Advertisement

 

Tam, gdzie wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania, nazwiska kandydatów znajdą się na tle: szarym – w wyborach do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców oraz powyżej 20 tys. mieszkańców, żółtym – w wyborach do rad powiatu, niebieskim – w wyborach do sejmików wojewódzkich i różowym w wyborach wójta, burmistrza.

 

W miastach na prawach powiatu wyborcy otrzymają tylko trzy karty. Na szarym tle znajdą się nazwiska kandydatów do rady miasta, na niebieskim – do sejmików wojewódzkich, a na różowym – w wyborach prezydenta miasta. Kart wyborczych w miastach na prawach powiatu jest mniej, gdyż nie odbywają się w nich wybory do rad powiatu.

Advertisement

 

Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie wyborcy oprócz tych trzech kart, otrzymają dodatkowo kartę w wyborach do rady dzielnicy – nazwiska kandydatów znajdą się na niej na tle żółtym. Do obsadzenia jest 420 miejsc w radach dzielnic stolicy.

 

Na każdej z kart do głosowania można postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Advertisement

 

Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

 

Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od czynienia takich dopisków.(PAP)

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

50 imprez na 70-lecie PTTK w Pile

Published

on

By

Już 50 imprez turystycznych różnego rodzaju – rajdy, spacery tematyczne, wyjazdy do teatrów, krajoznawcze wycieczki autokarowe, spływy kajakowe – odbyło się w roku jubileuszu 70-lecia Oddziału Pilskiego PTTK. Wzięło w nich udział blisko 1850 uczestników.

Przed nami ostatni kwartał roku jubileuszowego, choć ostatnie niektóre przedsięwzięcia zakończą się dopiero w roku 2025.

Co więc nas czeka do końca roku?

Jeszcze we wrześniu dwie imprezy rowerowe – jedna w ramach SOBÓT…, czyli XXII Rajd Rowerowy ZAKOŃCZENIE LATA „Tam gdzie Mickiewicz, Wybicki i inni…” w okolicach Rogoźna (20-22 września); druga to wycieczka „70 kilometrów na 70-lecie” organizowana przez Pilski Klub Turystyki Rowerowej PTTK „Jednoślad” – w niedzielę 29 września. Start z Placu Konstytucji 3 Maja o godzinie 10.00, zgłoszenia niepotrzebne, trzeba się zjawić na starcie i jechać.

13 października czeka nas kolejny spacer po Kuźniku, który tym razem prowadzić będzie pani Anna Kałka z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, hasło spaceru – „Smakowita jesień”, zbiórka o godzinie 10.00 przy wejściu do rezerwatu w okolicach baru „Nad zalewem”. Poprzedni, lipcowy spacer nie odbył się, bo Kuźnik był wtedy zdewastowany po nawałnicy z końca czerwca, ale Nadleśniczy Adam Standio obiecał, że pospaceruje z chętnymi wiosną 2025 roku i opowie wtedy jak ważna jest woda w lesie, jak ją retencjonować – temat absolutnie na czasie w związku z powodzią szalejącą na południu Polski.

Advertisement

Również w październiku zaprosimy rowerzystów na wyjazd „Zapal znicz pamięci”, wspólne działanie IPN i Radia Poznań mające na celu upamiętnienie ofiar masowych egzekucji inteligencji polskiej w październiku 1939 roku w ramach akcji „Tannenberg” – 19 października. Chętni skorzystają zapewne z zaproszenia na wycieczkę autokarową 16 października w województwo zachodniopomorskie.

W listopadzie tradycyjnie – wyjazd na Wzgórza Morzewskie, „Strasznieee odblaskowy rajd Jednośladowy”, XXVII Piknik Marciński, może „coś się jeszcze urodzi…”. A w grudniu imprezy mikołajkowe – piesze, rowerowe, kajakowe i powoli rok się skończy.

Oficjalna gala jubileuszowa, na którą zaproszeni będą wszyscy członkowie Oddziału, obecni i ci dawni odbędzie się w sali miejskiej przy ulicy Dąbrowskiego 23 listopada; będzie okazja do obejrzenia okolicznościowej wystawy, do wspomnień, wyróżnień i rozmów z koleżankami i kolegami.

Na zakończenie warto dodać, że wszystkie działania podejmowane przez Oddział PTTK w Pile są dziełem oddanych społeczników, że nikt za organizację rajdów, wycieczek, spływów itp. nie bierze żadnych pieniędzy. Imprezy przez PTTK organizowane są adresowane do wszystkich chętnych, nie tylko do członków. Że każdy miłośnik różnych form turystyki jest mile widziany na imprezach a jeśli zdecyduje się dołączyć do naszych szeregów – będzie nam tylko miło.

Advertisement

Warto przypomnieć, że Pilski Oddział PTTK w związku ze swoim jubileuszem 70-lecia zaproponował inicjatywę programową o nazwie – „70 na 70”. Najkrócej rzecz ujmując chodzi o to, by na 70-lecie Oddziału uczestniczyć w minimum 7 imprezach o charakterze turystycznym i pokonać podczas ich trwania minimum 70 kilometrów. Regulamin na stronie Oddziału.

Wszelkie informacje znaleźć można w siedzibie Oddziału PTTK w Pile– ul. Śródmiejska 12/1, wejście od Ossolińskich po schodkach, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 16.00; strona mailowa – www.pila.pttk.pl; profil na FB – www.facebook.com/pttkpila; informacje można uzyskać także tutaj – www.facebook.com/SobotyNaDwochKolkach, albo tutaj – www.gwda.pila.pttk.pl, https://www.facebook.com/kkgwdapila/ oraz oczywiście tutaj – www.facebook.com/pktrjednoslad.

Jan Balcerzak

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS 

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Jak zadbać o swojego psa, gdy nadchodzą chłodniejsze dni?

Published

on

By

fot. Schronisko "Miluszków"

Kiedy zbliża się jesień i temperatura zaczyna spadać, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu nie tylko siebie, ale także swojego psa na chłodniejsze dni.

Zmieniające się warunki atmosferyczne wpływają na naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad, które pomogą Twojemu psu przetrwać ten okres w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Jesienne linienie

Jednym z pierwszych sygnałów jesieni dla psów jest gubienie sierści. To naturalny proces, w którym pies pozbywa się letniej okrywy, by przygotować się na zimę.

– To czas, kiedy w naszym domu pojawia się mnóstwo sierści, która jest wszędzie. Dlatego należy pamiętać o regularnym czesaniu psa, co pozwoli szybciej pozbyć się martwych włosów” – radzi Kama Frąckowska-Pilarska z Fundacji „Miluszków”.

Spacer to podstawa

Chłodne dni nie powinny być wymówką, aby rezygnować ze spacerów. Aktywność na świeżym powietrzu to nie tylko zabawa, ale także sposób na spożytkowanie energii psa, co wpływa na jego kondycję fizyczną i psychiczną.

Advertisement

– Nasz pies cierpliwie spędza w domu długie godziny, gdy jesteśmy w pracy. Czeka na nas. Gdy więc już wrócimy, znajdźmy czas na wspólny spacer, żeby psiak mógł się wybiegać – apeluje Kama Frąckowska-Pilarska.

Ubranka dla psa na zimę

Jeśli Twój pies ma krótką sierść i zauważasz, że marznie, warto rozważyć zakup specjalnego ubranka. Wybór na rynku jest ogromny – od kamizelek po kurtki, które chronią przed zimnem, deszczem i wiatrem. Dzięki temu Twój pupil będzie czuł się komfortowo nawet podczas chłodniejszych dni.

Pielęgnacja po spacerze

Po powrocie ze spaceru nie zapomnij wytrzeć psa ręcznikiem, aby usunąć wilgoć i błoto. Dzięki temu nie tylko ochronisz dom przed zabrudzeniami, ale także zapobiegniesz ewentualnym przeziębieniom związanym z mokrą sierścią.

Zmiana diety

Wraz z nadejściem jesieni warto dostosować dietę psa do nowych warunków. Treściwsze posiłki pomogą utrzymać odpowiednią wagę i dostarczą mu energii na chłodniejsze dni. Jednak nie przesadzaj z ilością karmy – przejadanie się może prowadzić do problemów z nadwagą. Zmieniaj dietę pod okiem weterynarza lub konsultanta ze sklepu zoologicznego.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS 

Advertisement

Continue Reading