Odsłonięcie tablicy upamiętniającej więźniów politycznych w Niekursku
Wczoraj w Niekursku nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej więźniów politycznych w czasach PRL.
W czwartek 27 lutego, w kościele pw. św. Bartłomieja w Niekursku odbyła się uroczysta Msza święta, podczas której uczczono pamięć Stanisława Burzy-Karlińskiego oraz Czesława i Walentego Staniewiczów – więźniów politycznych aresztowanych w tej miejscowości. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców gminy Trzcianka, przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom trudnej historii.
W uroczystości wzięli udział m.in. Zastępca Burmistrza Trzcianki Wioletta Szukajło, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki Krzysztof Grzyśnik, Dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej Elżbieta Wiśnicka oraz Paweł Wąs z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Mszę świętą celebrował ks. Paweł Raczyński, proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance, nadając wydarzeniu podniosły, duchowy charakter.
Po zakończeniu nabożeństwa zebrani odśpiewali hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego", a następnie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej więźniom politycznym. Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów pod tablicą, co stało się symbolicznym wyrazem szacunku dla represjonowanych. Organizatorzy podkreślali, że celem wydarzenia było nie tylko uczczenie pamięci o ofiarach, ale także przypomnienie o znaczeniu prawdy historycznej i jej roli w budowaniu tożsamości narodowej.
W swoich przemówieniach Paweł Wąs i Wioletta Szukajło zwrócili uwagę na wagę takich inicjatyw w edukacji historycznej i ochronie dziedzictwa. "Pamięć o patriotach, którzy walczyli o wolność, powinna być pielęgnowana i przekazywana młodszym pokoleniom" – podkreślali, wskazując na potrzebę ciągłego przypominania o trudnych kartach przeszłości.
Uroczystość została zorganizowana przez Bibliotekę Parafialną z Trzcianki w ramach obchodów 42. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Wydarzenie to nie tylko zintegrowało lokalną społeczność, ale również stało się ważnym krokiem w pielęgnowaniu lokalnej i narodowej pamięci historycznej.
Obserwuj nas w GOOGLE NEWS