Nietypowe zajęcia w SP w Wyrzysku
W klasie 2 d Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyły się nietypowe zajęcia. Warsztaty dotyczyły funkcjonowania osób niewidomych w społeczności. Ich głównym celem było uświadomienie i pokazanie uczniom, jak te osoby radzą sobie w czynnościach dnia codziennego, tj. w poruszaniu się, ubieraniu, rozpoznawaniu kolorów, odróżnianiu banknotów, poszukiwaniu rzeczy, nalewaniu płynów itp.
Głównym inicjatorem zajęć byli rodzice, którzy w akcji „Wszystkie serca biją dla Sary” wylicytowali spotkanie z panem Dawidem Wolskim. To właśnie on, za pomocą różnych przedmiotów i urządzeń, przybliżył dzieciom zupełnie inną rzeczywistość, jaką jest codzienne życie osób zmagających się z tą niepełnosprawnością. Uczniowie podczas warsztatów mieli okazję, choć w malutkim stopniu, zmierzyć się z zadaniami, które codziennie pokonują osoby niewidome. Pan Dawid przybliżył uczestnikom, w jaki sposób przemieszczają i poruszają się ludzie niewidomi, pokazał białą laskę i wspomniał o psie przewodniku. Ponadto pokazał dzieciom pismo punktowe oraz tabliczki do pisania brajla, książkę brajlowską oraz wypukłe obrazki. Podczas zajęć uczniowie mogli posłużyć się czujnikiem nalewu płynów, detektorem kolorów do ubrań, lokalizatorem do kluczy, czytnikiem banknotów. Używali także ramki do podpisu, zegarka mówiącego oraz igły brajlowskiej. Mogli zobaczyć też „czarną książkę kolorów”, kostkę Rubika dla niewidomych oraz piłkę dźwiękową. Próbowali posługiwać się telefonem z syntezatorem mowy oraz używać programów specjalistycznych dla niewidomych. Dowiedzieli się również, jak niewidomi oglądają bajki, filmy czy przedstawienia teatralne.
Tego typu zajęcia, podczas których dzieci mogą zobaczyć, dotknąć przedmiotów codziennego użytku, są cennym źródłem wiedzy, ale i też bardzo wyjątkowym przeżyciem, którego same mogą doświadczyć i zapamiętać na dłużej.