Connect with us

Ludzie

Koło Gospodyń Wiejskich ze Śmiłowa ma już 65 lat

Published

on

fot. UMiG Kaczory

W Wiejskim Domu Kultury w Śmiłowie świętowano 65-lecie KGW Śmiłowo. Panie przygotowały znakomitą ucztę dla ciała i ducha. Była to okazja do świętowania ale też do wspomnień.

Właśnie od przybliżenia historii koła i powspominania ubiegłych lat rozpoczęła uroczystość Przewodnicząca Koła – Agnieszka Niewęgłowska wspólnie z  Natalią Gruenke. Panie przywitały przybyłych gości, wśród których prócz członkiń i członka nie zabrakło Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory Brunona Wolskiego, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Kaczory Stefana Kowala, Radnego Miasta i Gminy Kaczory Dariusza Krupy, Sołtys Śmiłowa – Teresy Strzeleckiej, Radnej Rady Powiatu – Emilii Załachowskiej, Przedstawicieli KGW Dziembowo i Dziembówko oraz przedstawiły prezentację, podczas której przybliżyły obecnym gościom najważniejsze informacje.

Założycielką Koła w 1958 roku była Gertruda Mantaj, pierwszą Przewodniczącą Koła została Antonina Bloch (1958-1972). Kolejnymi przewodniczącymi były:  Maria Durecka (1972-1975), Jadwiga Glińska (1975-1978), Maria Kubisiak (1978-1983),  Teresa Mikosz (1983-2023). Obecnie od 24.03.2023r. funkcję przewodniczącej sprawuje:  Agnieszka Niewęgłowska.

Podczas uroczystości zaproszeni goście złożyli życzenia i gratulacje członkiniom. Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Wielki bukiet kwiatów otrzymała także Teresa Mikosz, która tę funkcję pełniła przez 40 lat!

Advertisement

Oczywiście nie zabrakło tortu i odświętnie odśpiewanego “Sto lat”.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Czarnkowie świętowano 100. rocznicę urodzin Adama Słodowego

Published

on

By

Dzisiaj w Czarnkowie odbyły się obchody 100. rocznicy urodzin w tym mieście Adama Słodowego.

Adam Słodowy przez wiele lat prowadził w Telewizji Polskiej program “Zrób to sam”. Pokazywał w nim, że z pozoru prostych rzeczy można zrobić coś pożytecznego. Był legendą telewizji. Zmarł w 2019 roku.

Mieszkańcy Czarnkowa postanowili uczcić słynnego mieszkańca. Dzisiaj w domu, w którym się urodził i mieszkał, uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości wzięła udział wdowa po panie Adamie, Bożenna Kwiatkowska-Słodowy.

Dalsze uroczystości odbyły się w Kinie Światowid.

Advertisement

Continue Reading

Ludzie

Piła 1946-1989 w obiektywie Zaranków

Published

on

By

Niezwykle ciekawą wystawę można oglądać od dzisiaj w BWA w Pile przy ul. Okrzei. Prezentowanych jest na niej 300 fotografii z kolekcji Romana i Andrzeja Zaranków. Koniecznie musicie się na nią wybrać.

Po II Wojnie Światowej Piła była zburzona w około 75 procentach. Jej największe zniszczenia powstały w wyniku ofensywy zimowej Armii Czerwonej w 1945 roku.

Na wystawie fotograficznej pt. “Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” prezentowana jest Piła od wszechobecnych powojennych ruin, poprzez kolejne etapy odbudowy i zabudowy. W centrum tej odbudowy i rozwoju stoją zwykli mieszkańcy. Są prezentowani w różnych sytuacjach i wydarzeniach.

Wystawę w pilskim BWA można oglądać do 13 listopada br. Na prawdę warto!

Advertisement

Zapraszamy Was do obejrzenia relacji wideo na naszym kanale na YOUTUBE.

Advertisement
Continue Reading


Advertisement
Advertisement