Connect with us

Ludzie

Jak sobie radzą pelargonie pozostawione (prawie) bez opieki?

Published

on

Pelargonie to wdzięczne rośliny. Szybko rosną, obficie kwitną, trwałe i wytrzymałe i przede wszystkim mało wymagające. Słoneczne stanowisko, woda i dużo składników odżywczych to najważniejsze wymagania, aby te popularne, letnie kwiaty mogły kwitnąć od wiosny do jesieni.

Jeśli od czasu do czasu usuniemy także obumarłe liście i kwiaty, odpłacą się bujnymi kwiatami. Dla tych, dla których regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie jest zbyt
pracochłonne,
eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) przygotowali trzy pomocne wskazówki. Stosując się do nich, można sprawić, że pelargonie wymaga niewielkiej opieki.


Wskazówka 1
: Stosuj pojemniki ze zbiornikiem na wodę lub automatyczne systemy nawadniania


Pelargonie
uwielbiają słońce i upały. Mimo że dzięki grubym łodygom z łatwością znoszą krótkie okresy suszy, potrzebują regularnego podlewania, aby obficie rosnąć i wytwarzać mnóstwo nowych kwiatów. W bardzo gorące dni i w pełnym słońcu konieczne może być podlewanie rano i wieczorem. Pojemniki ze zbiornikiem na wodę lub automatyczne systemy nawadniania znacznie ograniczają podlewanie. Systemy nawadniania są dość drogie, dlatego można wykonać je samodzielnie, na przykład z plastikowych butelek. Instrukcje, jak je zrobić, można znaleźć w sieci.


Wskazówka
2: Używaj nawozu o spowolnionym działaniu


Pelargonie
są roślinami “zachłannymi”. Oznacza to, że mają szczególnie wysokie wymagania dotyczące składników odżywczych. Aby zapewnić roślinom jak najlepszą opiekę, po kilku tygodniach należy dodać do wody płynny nawóz,
nawet jeśli
ziemia została wstępnie nawieziona. Jeśli nie chcesz zawracać sobie tym głowy, podczas sadzenia pelargonii wymieszaj z glebą nawóz o spowolnionym działaniu. Ważne: Aby zapewnić dostarczanie składników
odżywczych do
końca sezonu wegetacyjnego, należy wybrać nawóz dziewięciomiesięczny. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 20°C, roślina zwykle zużywa składniki odżywcze kilka tygodni przed spodziewanym końcem okresu nawożenia i wymaga ponownego zasilenia nawozem.

Advertisement


Wskazówka 3: Wybierz odmiany samoczyszczące


 Pelargonia
będzie jeszcze obficiej kwitła, jeśli będziesz regularnie usuwać zwiędnięte kwiaty. Wielu miłośników roślin lubi usuwanie obumarłych kwiatów i uważa to za rodzaj odprężenia. Jeśli nie lubisz tego robić, możesz wybrać odmiany samooczyszczające. Należą do nich obficie kwitnące pelargonie zwisające, które same zrzucają przekwitłe kwiatostany. Te samoczyszczące odmiany idealnie nadająsię do skrzynek balkonowych i wiszących koszy.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów

Published

on

By

W niedzielę w gościnnych progach RCK odbyła się wystawa „Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów” zorganizowana przez Pilskie Muzeum Wojskowe.

 

Jedenastu pasjonatów historii miasta zaprezentowało swoje zbiory, można było podziwiać; porcelanę, pocztówki, dokumentu, gazety, butelki, porcelanki, modele samolotów z naszego lotniska, artefakty z obozu jenieckiego, piecyki gazowe i wiele innych interesujących pamiątek.

Advertisement

-Zapowiadaną przez nas ciekawostką, której nigdy wcześniej miłośnicy dawnej Piły nie widzieli w całości i o takich wymiarach, była duża tablica „Schneidemuhl” z jednego z peronów dworca kolejowego. Tablicę kilka miesięcy temu odnalazł mieszkaniec Piły na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską. Pan, od którego kupował samochód wykorzystał tablicę jako blaszane pokrycie dachu szopy. Tablica będzie eksponowana jako depozyt w Pilskim Muzeum Wojskowym- mówi Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, pierwsi zwiedzający byli już 15 minut przed otwarciem. Wystawcy byli również pod wrażeniem zainteresowania i ilości pytań dotyczących ich zbiorów.

Kolejne spotkanie miłośników już za rok.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Pączkowe Szaleństwo: Konkurs W Jedzeniu Pączków Na Czas!

Published

on

By

1 lutego w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży odbyła się czwarta edycja emocjonujących zawodów – IV Zawody w Jedzeniu Pączków Na Czas. Konkurs, który przyciągnął uwagę miłośników wyzwań kulinarnych, podzielony został na dwie grupy.

Uczestnicy mieli za zadanie spożyć 5 apetycznych pączków w jak najkrótszym czasie, z zachowaniem limitu 10 minut na całość. Pączki, przygotowane według tradycyjnego przepisu babci Jadzi, były zalane lukrem i wypełnione aromatycznym nadzieniem z powideł śliwkowych – podkreślił Dominik Piotrowski, współorganizator wydarzenia.

W ostatniej chwili regulamin został zmieniony, aby umożliwić uczestnikom picie wody w trakcie rywalizacji. Dla niektórych zmagających się uczestników spożycie pięciu pączków w tak krótkim czasie okazało się wyzwaniem nie do pokonania.

Pierwszą serię wygrał Kacper Hak, natomiast drugą Jan Wysocki. W trakcie przerw zapewniano rozrywkę w postaci występów dziecięcych zespołów tanecznych oraz koncertu zespołu.

Advertisement

Organizatorami zawodów byli Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży oraz Dominik Pietrowski, właściciel firmy PPHU EDEN

Continue Reading

Advertisement
Advertisement