Connect with us

Ludzie

Oliwka potrzebuje naszej pomocy

Published

on

Z inicjatywy Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego organizowana jest zbiórka środków dla 14-letniej Oliwki Zdanowicz z Piły, która 18 sierpnia tego roku została potrącona przez pociąg. Dziewczynka cudem przeżyła i jest szansa na jej powrót do zdrowia. Potrzebne są jednak pieniądze na rehabilitację. W tym celu powstało Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, którego siedziba znajduje się w Starostwie Powiatowym w Pile.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Fabrycznej w Pile. Oliwka ok. godz. 20.00 wracała do domu, przechodząc przez przejazd wpadła pod pociąg towarowy. Cudem przeżyła i w stanie krytycznym trafiła do szpitala. O tym wypadku, jako ostrzeżenie dla innych, informację na swoim profilu na FB umieścił Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Wkrótce rozpisywały się o nim również krajowe media.

Początkowo toczyła się walka o życie dziewczynki. Amputowano jej prawą rękę, przeszła bolesne operacje głowy i twarzoczaszki. Jej stan obecnie uległ poprawie i Oliwka ma szansę powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Ale niezbędne są środki na rehabilitację dziewczynki. W pomoc rodzicom zaangażował się starosta pilski.

Advertisement

– Oliwka jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. Jeszcze przed wypadkiem była piękną, zdrową i wysportowaną dziewczynką. Dzisiaj walczy o powrót do zdrowia i odzyskuje siły. Można powiedzieć, że w tym nieszczęściu miała wiele szczęścia, bo chyba nie ma wielu osób, które przeżyłyby zderzenie z pociągiem. Oliwka ma szanse na powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Będzie jednak potrzebowała żmudnej i kosztownej rehabilitacji. Rodzice Oliwki nie są zbyt zamożnymi ludźmi, choć oboje pracują. Zresztą mało kogo z nas byłoby stać na kosztowną rehabilitację. Dlatego postanowiłem im pomóc i razem z rodzicami Oliwki założyliśmy Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się w Starostwie Powiatowym w Pile. Już można wpłacać darowizny, każda przysłowiowa złotówka się liczy. Wierzę, że wiele osób nie pozostanie obojętnych wobec tej tragedii i skala tej pomocy będzie ogromna – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Irena i Michał Zdanowicz, rodzice dziewczynki także apelują o pomoc.
– Spotkała nas straszna tragedia. Na szczęście córka dochodzi do siebie, prawdopodobnie może być z nią dużo lepiej, a może nawet odzyskać zdrowie. Będzie potrzebowała dużo, dużo rehabilitacji, dlatego zwracamy się razem z moją żoną o pomoc. Nie muszą to być duże kwoty, każda złotówka do złotówki może przynieść efekt. Dla nas są to naprawdę duże koszty, których nie będziemy w stanie ponieść, a razem może to wszystko udźwigniemy i Oliwka … na pewno wróci do zdrowia i może  będzie dobrze – apeluje tata dziewczynki.

Mama Irena dodaje:
– Wierzę, że są na świecie dobrzy ludzie, wspaniali ludzie, którzy mogą pomóc mojej Oliwii, która była dziewczynką naprawdę aktywną, dobrą, zdrową, życzliwą dla innych, lubiła młodzież, zabawy na podwórku, a teraz leży, cierpi, chce jak najszybciej wyjść stamtąd, chce wyjść na dwór… Całymi nocami kopie nóżkami…. Jako matka, chciałabym, aby chociaż mogła sama usiąść, sama powiedzieć, pokazać mi, co ją boli.. Już nie oczekuję aż tak dużo, ale chociaż tego bym chciała. Także proszę z całego serca, o cokolwiek, o jakąś złotówkę, o jakąś pomoc, o cokolwiek i z góry bardzo dziękuję wszystkim dobrym ludziom.

Aby pomóc Oliwce powołano Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się obecnie w Starostwie Powiatowym w Pile, a jego celem jest m.in. pomoc rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz wspieranie inicjatyw o charakterze zdrowotnym i charytatywnym. W przyszłości będzie pomagać także innym potrzebującym.

Advertisement

Darowizny dla Oliwki można wpłacać na konto Stowarzyszenia. 
Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, aleja Niepodległości 33/35, 64-920 Piła
PKO Bank Polski
nr konta: 71 1020 3844 0000 1202 0242 3275
Tytuł wpłaty “Pomoc dla Oliwki”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement