Connect with us

Ludzie

Oliwce pomagają ludzie o pięknych sercach

Published

on

Na pomoc dla 14-letniej Oliwki Zdanowicz z Piły, potrąconej przez pociąg, ruszyła wielka rzesza ludzi o otwartych sercach. Zbiórka pieniędzy na rehabilitację dziewczynki rozkręciła się na dobre.

Na apel Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego oraz jej rodziców zareagowało mnóstwo osób. Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym, na które starosta zaprosił chętnych do pomocy. Omówiono na nim różne formy wsparcia rehabilitacji dziewczynki, organizacje  zbiórek charytatywnych, licytacje. Wcześniej z inicjatywy starosty Eligiusza Komarowskiego zostało założone stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, którego siedziba mieści się w Starostwie. Środki z dopiskiem „Pomoc dla Oliwki” już wpływają na konto stowarzyszenia.
Przypominamy numer: 71 1020 3844 0000 1202 0242 3275

Zaczęły się również wizyty darczyńców w Starostwie. Na przykład drużyna MKP Powiat Pilski z prezesem Mariuszem Cichym przekazała dla Oliwki 2 tys. zł, z kolei 5 tysięcy zł z prywatnych funduszy na leczenie Oliwki podarowała Justyna Jakimowicz oraz Stacja Demontażu Pojazdów Sebastian Kurowski.
Niezwykle wzruszająca była także wizyta pani Ewy Sikory z synem Grzegorzem, który podarował Oliwce woreczek miedzianych monet, które z sentymentem zbierał miesiącami.
– Te wizyty są niezwykle wzruszające. Ludzie nie znający dziewczynki chcą jej pomóc. Pani Justyna Jakimowicz i pan Sebastian Kurowski nawet nie mieszkają w naszym regionie, pani Ewa Sikora kiedy z synem zobaczyli film pokazujący historię Oliwki, mocno się wzruszyli i również postanowili pomóc. Tym bardziej, że Pani Ewa sama straciła córkę i mierzy się z wychowaniem niepełnosprawnego syna  – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Ludzi chcących pomóc przybywa. 25 września podczas zawodów Ninja Wolf Race na Stadionie Powiatowym w Pile stoisko z lodami Anny Maes firmy Lodowa Krowa – Manufaktura Lodów Prawdziwych prowadziła zbiórkę dla Oliwki, dzięki czemu konto stowarzyszenia wzbogaciło się o kolejne 4 tys. zł.
Pani Ania nie zaprzestała zbiórki, nadal jeździ z lodami popularnej Krówki po mieście. Robi zbiórki pod szkołami średnimi w Pile, gdzie za „co łaska” wydaje młodzieży lody.
Odbywają się także licytacje na Facebooku. Ludzie dobrego serca wystawiają na licytacje różne przedmioty, a dochód przeznaczony jest na pomoc dla Oliwki. Stronę licytacji znajdziecie klikając TUTAJ
Również na stronie zrzutka.pl prowadzona jest pomoc dla Oliwki – wystarczy kliknąć TUTAJ.

Advertisement

– Jestem niezwykle zbudowany postawą mieszkańców. To niesamowite, jak wiele osób zaangażowało się w pomoc dla Oliwki. To prawdziwe pospolite ruszenie wspaniałych serc – mówi starosta.

– W imieniu Oliwki serdecznie dziękujemy Panu Staroście za zaangażowanie w pomoc dla naszej córki, dziękujemy z całego serca wszystkim ludziom, którzy jej pomagają i wpłacają i zbierają dla niej pieniążki. Dziękujemy za to wsparcie, że tylu ludzi jest z nami. Oliwka czuje się coraz lepiej, już otwiera oczka, słyszy nas, rozpoznaje, pamięta… Mamy nadzieję, że będzie dobrze, że już niedługo będzie z nami. Wiemy, że czeka nas wszystkich jeszcze długa droga, długa rehabilitacja, ale Oliwka jest dzielna i silna, wierzymy, że wszystko będzie dobrze – mówią rodzice Oliwki – mama Irena i tata Michał.

Bieżące informacje na temat pomocy dla Oliwki znajdują się na specjalnej grupie na FB: Pomoc na rehabilitację Oliwki – potrąconej przez pociąg, wystarczy kliknąć TUTAJ
_____
Wypadek, któremu uległa 14-letnia Oliwka Zdanowicz miał miejsce 18 sierpnia tego roku. Dziewczynka została potrącona przez pociąg towarowy na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Cudem przeżyła i w krytycznym stanie trafiła do szpitala. Straciła prawą rękę, przeszła operację głowy. Nadal przebywa w jednym z poznańskich szpitali. Więcej na naszej stronie

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Strzelanie 3 Majowe Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

Z niewielkim opóźnieniem Siostry i Bracia z Bractwa Kurkowego w Wysokiej przeprowadzili pierwszy w tym sezonie strzeleckim turniej o godność Króla 3 Majowego A.D. 2022. Rywalizowano jak zwykle w strzelaniach do tarcz honorowych, Tarczy Królewskiej oraz do Kura.

Pierwsza z tarcz honorowych została ufundowana przez Brata Waldemara Koteckiego i trafiła do rąk Prezesa Banku Spółdzielczego w Wysokiej Macieja Wojczyńskiego, który okazał się lepszy od kandydata do Bractwa Rafała Waśkowiaka oraz Brata Andrzeja Batora. Kolejną tarczę ufundował Brat Mariusz Nowak. Zwyciężył w strzelaniu do niej Brat Andrzej Bator, przed Rafałem Waśkowiakiem i Bratem Andrzejem Oziminą. W strzelaniu do ostatniej z tarcz honorowych, ufundowanej przez Brata Franciszka Miedzińskiego, najlepszy okazał się Brat Mirosław Mantaj wyprzedzając Rafała Waśkowiaka i Brata Waldemara Koteckiego.
Jak zawsze, najwięcej emocji wzbudziło strzelanie do Tarczy Królewskiej. Zdobył ją wraz z tytułem Króla 3 Majowego A.D. 2022 Brat Prezes Jan Mrotek. Pierwszym Rycerzem został Brat Andrzej Ozimina , a Drugim Rycerzem Brat Andrzej Bator.
Na zakończenie strzelano do Kura. Zwyciężyła w nim Marta Bureta, który wyprzedziła swoją Mamę Mirosławę Nowak oraz Brata Andrzeja Batora.

Continue Reading

Fotorelacje

W Goraju znów wabili jelenie – FOTO

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

To nie jest prosta sprawa. Aby dobrze naśladować głosy dzikich zwierząt nie wystarczy dobra piszczałka, tuba czy muszla. Konieczne są dziesiątki , jeśli nie setki godzin spędzonych na rykowisku oraz … dobry słuch. Najlepsi zawodnicy z całej Polski zjechali do Goraja koło Czarnkowa, by wziąć udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Wabienia Jeleni.

W tym roku na konkurs przyjechało tradycyjnie około 30 zawodników. Większość już z dość sporym doświadczeniem jeśli chodzi o udział w tym konkursie. Cieszy też obecność młodych, dla których kultura łowicka i myśliwska to prawdziwa pasja.

Uczestnicy do wydawania dźwięków korzystali z najrozmaitszych przyrządów: od rur, przez różnego rodzaju tuby na muszlach skończywszy. Każdy zawodnik losował numer, a następnie prezentował swój ryk. Odgłosy oceniało profesjonalne jury, ukryte w drewnianych budkach. Zamknięcie jury w specjalnych pomieszczeniach ma spowodować, że wystawiane przez nich oceny mają być bezstronne. Jurorzy nie wiedzą kto w danej chwili występuje. Oceniają tylko na podstawie dźwięków jakie do nich napływają.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 30 uczestników z całej Polski. Jak twierdzą uczestnicy, naśladowanie odgłosów zwierząt wcale nie jest takie łatwe. Prócz sprzętu liczy się wyszkolenie, dobry słuch i zwyczajnie szczęście.

Uczestnicy mieli m.in. naśladować głosy starszego byka szukającego łani czy młodego byka . Trzeba mieć do tego nie tylko dobre gardło, ale też absolutny słuch.

Advertisement

W trakcie XXVIII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej Goraj-Zamek 2022 odbędzie się także konkurs XXVIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskic czy XI Pilski Konkurs Oceny Poroży Jeleni.

Continue Reading
Advertisement