Connect with us

Ludzie

Wiktorówko świętuje jubileusz 100-lecia

Published

on

Wieś Wiktorówko świętuje swoje 100-lecie. 12 września odprawiona została tu uroczysta msza święta w intencji jej mieszkańców, był urodzinowy tort, a także festyn dla lokalnej społeczności z widowiskowym Turniejem sikawki konnej o Puchar Starosty Pilskiego. Wydarzenie wsparł Powiat Pilski.

Wieś Wiktorówko powstała w 1921 roku z połączenia dwóch miejscowości: Łochocin i Wiktorowo. W maju tego roku na 100 – lecie istnienia miejscowości na dwóch końcach wsi ustawiono dwa zegary słoneczne. Wtedy sołtys Franciszek Kapeja żałował, że z powodu pandemii uroczystość odbyła się bez licznego udziału mieszkańców.

W niedzielę 12 września odbyły się kolejne obchody, tym razem wspólnie z mieszkańcami. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Samorządu Powiatu Pilskiego: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, radne powiatu: Monika Kubiak- Majewska oraz Zdzisława Bosak-Kawa, którzy z okazji jubileuszu złożyli sołtysowi, Radzie Sołeckiej i mieszkańcom serdeczne gratulacje.
– Jak już nieraz wspominałem, Wiktorówko jest mi bardzo bliskie, tu mieszkali moi dziadkowie, a w dzieciństwie często spędzałem tu wakacje. 100 lat istnienia to piękny jubileusz i choć na przestrzeni wieków nie jest to tak długi czas, to mieszkańcom Wiktorówka należą się duże słowa uznania, bo żyją w znakomitej symbiozie. Macie charyzmatycznego sołtysa, który jednak bez wsparcia Rady Sołeckiej i mieszkańców, nie mógłby tak wiele zdziałać. Życzę wam, abyście byli tacy jacy jesteście. Wszystkiego dobrego – mówił starosta.

Z Wiktorówkiem mocno związany jest także przewodniczący Kazimierz Wasiak. 
– Tu się wychowałem, tu skończyłem swoją pierwszą szkołę. Zawsze sercem jestem z Wami. Życzę Wam wspaniałej przyszłości i kolejnego tak pięknego jubileuszu – powiedział.
Podobnie bliskie wspomnienia związane w Wiktorówkiem ma radna Zdzisława Bosak-Kawa.
– Moja mama również urodziła się w Wiktorówku. Gratuluję, że mieszkają tu ludzie, którzy dbają o utrwalanie historii wsi – powiedziała życząc mieszkańcom samych dobrych wspomnień.

Advertisement

Niezwykłą atrakcją obchodów był Turniej sikawki konnej, która liczy już ponad 100 lat, a od 2019 r. jest własnością Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej Gminy Łobżenica. W turnieju wzięło udział 5 drużyn: OSP Izdebki – która turniej wygrała oraz OSP Luchowo, OSP Wiktorówko, Stowarzyszenie  Miłośników Sikawki Konnej Gminy Łobżenica oraz drużyna samorządowców ze starostą pilskim na czele. Było dużo prawdziwej rywalizacji i zabawy. Na koniec odbyła się zabawa pod chmurką.
_______
Łobżenicka sikawka konna wyprodukowana została w 1907 roku w zakładach Gustaw Ewald – Gustrin w Kostrzynie nad Odrą. Te informacje zachowały się na sprzęcie, w postaci stosownych oznaczeń. Wysoka jakość użytych materiałów pozwoliła przetrwać temu urządzeniu do czasów współczesnych.

Jak udało się ustalić Miłośnikom Sikawki Konnej w Łobżenicy, pojazd został zakupiony przez właściciela ziem i majątku w Izdebkach. Służył do gaszenia pożarów w całej okolicy. Po wojnie sprzęt był coraz rzadziej używany. W 1977 r. zapadła decyzja, że sikawka trafi do Łobżenicy. Zabytkowy pojazd był eksponatem, mającym zdobić teren przed remizą w stolicy gminy. Stał tam do 2011 roku. W latach 90-tych sikawka przeszła pierwszy gruntowny remont, zostało wtedy wymienione odeskowanie, odnowiono koła, sikawka została oczyszczona i odmalowana. Kolejny poważniejszy remont przeszła w 2011 roku, na 100-lecie OSP w Łobżenicy. Ostatnia duża renowacja była przeprowadzona w 2017 roku, gdzie praktycznie została rozłożona na części pierwsze i złożona od nowa. Dzisiaj jest dumą całej gminy Łobżenica.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

IX edycja Krajna Adventure Race wystartuje już w sierpniu

Published

on

By

Tegoroczna edycja to swego rodzaju powrót do korzeni. Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z rajdem przygodowym na Krajnie, bazą zawodów było Sławianowo, później przez lata gościliśmy w Złotowie, a w tej edycji postanowiliśmy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło, a więc nad Jezioro Sławianowskie – piszą organizatorzy.

-W tym roku przygotowujemy dwie trasy: rajdową oraz rowerową. Rowerzyści zmierzą się z nawigacją na dystansie około 80 km, które należy pokonać w limicie 11 godzin. Do odnalezienia będzie około 25-30 punktów kontrolnych, a start i meta będą zlokalizowane w Sławianowie. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w tracker gps umożliwiający kibicom śledzenie pozycji zawodnika on-line, a zawodnikowi analizę swojego wariantu po zawodach – dodają organizatorzy.

Przygodowo w czterech dyscyplinach
Krajna Adventure Race to jednak przede wszystkim zawody multidyscyplinarne. Tym razem nie dajemy uczestnikom wyboru długości trasy – przygotowujemy jedną – liczącą około 80 km. Może to dobry czas, żeby starzy wyjadacze z długich dystansów zmierzyli się z tymi, którzy zazwyczaj święcili triumfy na trasie krótkiej? Kto będzie lepszy? Zobaczymy!


Rajd rozpocznie się przeprawą przez jezioro – odcinek liczący około 500 metrów należy pokonać wpław, choć można korzystać z wszelkich pomocy pływackich, zaczynając od płetw czy łapek, a na materacach kończąc – wszystkie chwyty dozwolone. Etap drugi to mniej więcej biegowy półmaraton, oczywiście z mapą i kompasem w ręce. Etap trzeci – kajaki na jeziorze – do pokonania będzie około 11 km i na koniec liczący około 45 kilometrów odcinek rowerowy.

Długość poszczególnych etapów nie faworyzuje nikogo, żeby stanąć na podium trzeba czuć się dobrze w każdej dyscyplinie, mieć zgrany zespół i oczywiście dobrze nawigować, żeby nie zgubić się w terenie!

Zgłoszenia na trasę rajdową trwają do 8., a na trasę rowerową do 16 sierpnia 2022.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego reportażu filmowego z edycji 2021

Advertisement

Do zobaczenia na Krajnie!
Więcej informacji znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Krajna Adventure Race: https://www.facebook.com/krajnaadventurerace/

Continue Reading

Ludzie

Dania z jabłek i śliwek opanują Białośliwie

Published

on

By

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

W sobotę 28 maja br. w Białośliwiu odbędzie się finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów”. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Gminą Białośliwie W którym udział wezmą Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Będzie okazją do zaprezentowania bogactwa Wielkopolskiej kuchni i poznania wyjątkowych smaków.

Wydarzenie odbędzie się 28 maja br. o godz. 12:00, w Parku Dworskim Raczyńskich przy ulicy Podgórnej w Białośliwiu. W rywalizacji udział wezmą najlepsze dania ze śliwek i jabłek przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z całego Regionu. Finał konkursu poprzedził nabór zgłoszeń, w którym KGW mogły zgłosić swoje potrawy. Konkurs jest także okazją do poznania Wielkopolski, regionalnej tradycji, dziedzictwa kulinarnego oraz integracji uczestników imprezy.

-Finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego to wyjątkowa forma promocji naszego dziedzictwa kulinarnego. Sady są charakterystycznym elementem naszego tradycyjnego wiejskiego krajobrazu, a Koła Gospodyń Wiejskich bardzo często korzystają z bogactwa zbiorów jakie mogą z nich pozyskać. W licznych potrawach owoce pozyskiwane z przydomowych sadów odgrywają kluczową rolę. Celem konkursu którego finał odbywa się w Białośliwiu, w powiecie pilskim jest zebranie i zaprezentowanie przed szeroką publicznością tych najbardziej wyjątkowych i tradycyjnych przygotowywanych w oparciu o rodzime receptury. Najlepsze dania ze śliwek i jabłek ocenione przez Komisję konkursową otrzymają nagrody finansowe. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

KGW zaprezentują potrawy regionalnie i lokalne. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: – na najlepszą potrawę regionalną z jabłkiem i na najlepszą potrawę regionalną ze śliwką. Potrawy zostaną zaprezentowane na stoiskach, a degustować je i oceniać będzie Komisja Konkursowa wg kryteriów takich jak: wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Zwycięzcami Konkursu w każdej z dwóch kategorii zostanie do 10 nominowanych KGW, które uzyskają największą liczbę punktów. Otrzymają oni nagrody finansowe.

Podczas imprezy organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m. in. poczęstunek dla uczestników, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i młodzieży, stoiska KGW z możliwością zakupienia produktów.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement