Connect with us

Ludzie

Oliwka potrzebuje naszej pomocy

Published

on

Z inicjatywy Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego organizowana jest zbiórka środków dla 14-letniej Oliwki Zdanowicz z Piły, która 18 sierpnia tego roku została potrącona przez pociąg. Dziewczynka cudem przeżyła i jest szansa na jej powrót do zdrowia. Potrzebne są jednak pieniądze na rehabilitację. W tym celu powstało Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, którego siedziba znajduje się w Starostwie Powiatowym w Pile.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Fabrycznej w Pile. Oliwka ok. godz. 20.00 wracała do domu, przechodząc przez przejazd wpadła pod pociąg towarowy. Cudem przeżyła i w stanie krytycznym trafiła do szpitala. O tym wypadku, jako ostrzeżenie dla innych, informację na swoim profilu na FB umieścił Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Wkrótce rozpisywały się o nim również krajowe media.

Początkowo toczyła się walka o życie dziewczynki. Amputowano jej prawą rękę, przeszła bolesne operacje głowy i twarzoczaszki. Jej stan obecnie uległ poprawie i Oliwka ma szansę powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Ale niezbędne są środki na rehabilitację dziewczynki. W pomoc rodzicom zaangażował się starosta pilski.

– Oliwka jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. Jeszcze przed wypadkiem była piękną, zdrową i wysportowaną dziewczynką. Dzisiaj walczy o powrót do zdrowia i odzyskuje siły. Można powiedzieć, że w tym nieszczęściu miała wiele szczęścia, bo chyba nie ma wielu osób, które przeżyłyby zderzenie z pociągiem. Oliwka ma szanse na powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Będzie jednak potrzebowała żmudnej i kosztownej rehabilitacji. Rodzice Oliwki nie są zbyt zamożnymi ludźmi, choć oboje pracują. Zresztą mało kogo z nas byłoby stać na kosztowną rehabilitację. Dlatego postanowiłem im pomóc i razem z rodzicami Oliwki założyliśmy Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się w Starostwie Powiatowym w Pile. Już można wpłacać darowizny, każda przysłowiowa złotówka się liczy. Wierzę, że wiele osób nie pozostanie obojętnych wobec tej tragedii i skala tej pomocy będzie ogromna – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Advertisement

Irena i Michał Zdanowicz, rodzice dziewczynki także apelują o pomoc.
– Spotkała nas straszna tragedia. Na szczęście córka dochodzi do siebie, prawdopodobnie może być z nią dużo lepiej, a może nawet odzyskać zdrowie. Będzie potrzebowała dużo, dużo rehabilitacji, dlatego zwracamy się razem z moją żoną o pomoc. Nie muszą to być duże kwoty, każda złotówka do złotówki może przynieść efekt. Dla nas są to naprawdę duże koszty, których nie będziemy w stanie ponieść, a razem może to wszystko udźwigniemy i Oliwka … na pewno wróci do zdrowia i może  będzie dobrze – apeluje tata dziewczynki.

Mama Irena dodaje:
– Wierzę, że są na świecie dobrzy ludzie, wspaniali ludzie, którzy mogą pomóc mojej Oliwii, która była dziewczynką naprawdę aktywną, dobrą, zdrową, życzliwą dla innych, lubiła młodzież, zabawy na podwórku, a teraz leży, cierpi, chce jak najszybciej wyjść stamtąd, chce wyjść na dwór… Całymi nocami kopie nóżkami…. Jako matka, chciałabym, aby chociaż mogła sama usiąść, sama powiedzieć, pokazać mi, co ją boli.. Już nie oczekuję aż tak dużo, ale chociaż tego bym chciała. Także proszę z całego serca, o cokolwiek, o jakąś złotówkę, o jakąś pomoc, o cokolwiek i z góry bardzo dziękuję wszystkim dobrym ludziom.

Aby pomóc Oliwce powołano Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się obecnie w Starostwie Powiatowym w Pile, a jego celem jest m.in. pomoc rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz wspieranie inicjatyw o charakterze zdrowotnym i charytatywnym. W przyszłości będzie pomagać także innym potrzebującym.

Darowizny dla Oliwki można wpłacać na konto Stowarzyszenia. 
Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, aleja Niepodległości 33/35, 64-920 Piła
PKO Bank Polski
nr konta: 71 1020 3844 0000 1202 0242 3275
Tytuł wpłaty “Pomoc dla Oliwki”

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pilski Okrąglak zmieni swoje przeznaczenie

Published

on

By

Budynek przy ulicy Okólnej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Kiedyś mieściło się tu przedszkole, później budynek służył osobom bezdomnych, a teraz w tzw. Okrąglaku powstanie Pilski Instytut Integracji i Edukacji. Będzie to miejsce przyjazne seniorom, osobom z niepełnosprawnościami oraz całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Koszt przebudowy, wyposażenia i prowadzenia działalności to ponad 3 miliony złotych.

Pilski Instytut Integracji i Edukacji stworzy doskonałą przestrzeń, która służyć będzie wzmocnieniu integracji społeczności miejskiej oraz rozwijaniu i aktywizowaniu grup zagrożonych wykluczeniem. Organizowane w instytucie wydarzenia integracyjne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne będą budować relacje międzypokoleniowe,
świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.

Koszt projektu to około 2 701 000 złotych na przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych celów, zmiany terenów wokół budynku oraz wyposażenie obiektu. Kolejne ponad 670 tys. zostanie przeznaczona na działalność, która będzie tu prowadzona.

W obszarze społecznym w ramach działalności Centrum Aktywizacji Seniorów zaplanowano m.in. innowacyjne zajęcia poprawiające funkcje terapeutyczne, edukacyjne i pomagające osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej, zawodowej oraz życiu codziennym.

W ramach aktywizacji gospodarczej przewidziano m.in. organizację wydarzeń w zakresie edukacji zawodowej, co pozwoli dostosować młodzież do wyzwań zawodowych związanych z Nową Ścieżką Rozwoju (m.in. pod nazwą Piła na Start, Pilska Akademia Umiejętności), zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju
zawodowego, co ma tym samym poprawić relatywnie złą sytuację finansową mieszkańców i niedobory na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych). Partnerami Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji są uczelnie wyższe i samorządy gospodarcze.

Advertisement

Projekt jest realizowany w ramach projektu “Miasto Piła z nową energią!” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Continue Reading

Ludzie

Wystartowała Senioriada Powiatu Pilskiego

Published

on

By

Na Stadionie Powiatowym przy ul. Okrzei w Pile wystartowała pierwsza Senioriada Powiatu Pilskiego. To wielkie święto seniorów z całego powiatu pilskiego.

Przez najbliższe godziny odbędą się występu kabaretów, kiermasz rękodzieła, występy zespołów podopiecznych WTZ i DPS, występ grupy Seniority. Będą także pokazy ratownictwa, samoobrony, fryzjerskie oraz zumby. Seniorzy mogą też skorzystać ze stoisk Sanepidu, gdzie dowiedzą się wszystkiego m.in. o kleszczach.

Oprawę muzyczną zapewnia Krzysztof Belak.

Relacja VIDEO już niebawem na naszym kanale na Youtube. Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału.

Organizatorem pikniku jest Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile i Odział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement