80 tysięcy złotych na odnowę grobu Michała Drzymały – bohatera walki o polskość
Grób jednego z najbardziej znanych polskich bohaterów narodowych, Michała Drzymały, przejdzie gruntowną renowację. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże na ten cel aż 80 tysięcy złotych. Miejsce spoczynku legendarnego chłopa polskiego znajduje się na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim i jest wpisane do rejestru zabytków.
— Michał Drzymała jest jednym z bohaterów "najdłuższej wojny nowoczesnej Europy". Jego opór wobec polityki germanizacyjnej Prus na trwałe wpisał się w historię naszego regionu i kraju. Cieszę się, że jego grób zostanie odnowiony. Pamięć o naszych bohaterach trzeba pielęgnować, również poprzez dbałość o miejsca ich spoczynku — podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Decyzję o przyznaniu środków podjęto podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Gmina Miasteczko Krajeńskie (powiat pilski) otrzyma dofinansowanie w wysokości 80 tysięcy złotych, które przeznaczy na remont zaniedbanego grobu mającego już prawie 90 lat. Wniosek o wsparcie finansowe złożył w czerwcu Krzysztof Oświecimski, Burmistrz Miasteczka Krajeńskiego.
Renowacja z szacunkiem dla historii
Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, grób Michała Drzymały ma zostać odbudowany z wysokiej jakości materiałów. Całość zostanie dodatkowo ogrodzona stylowymi słupkami z ozdobnym łańcuchem, a miejsce wzbogacone o nową tablicę informacyjną opisującą życie i działalność bohatera. Planowane jest również zamontowanie drogowskazów, które pomogą odwiedzającym łatwo trafić na grób.
— Grób Michała Drzymały regularnie odwiedzają turyści, uczniowie i pasjonaci historii. To miejsce nie tylko pamięci, ale także inspiracji, o czym świadczą liczne wzmianki w dziełach Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa czy Lwa Tołstoja — przypomina Burmistrz Oświecimski.
Michał Drzymała — człowiek, który pokonał prawo
Przypomnijmy, że Michał Drzymała zasłynął w latach 1905-1909, gdy w oryginalny sposób sprzeciwił się polityce germanizacji. Gdy władze pruskie nie pozwoliły mu postawić domu, Drzymała zamieszkał w wielkim wozie cyrkowym, który codziennie przestawiał, by ominąć zakazy. Jego postawa stała się symbolem walki o polskość i sprytu wobec opresji.
Sława Michała Drzymały wykroczyła daleko poza granice zaboru pruskiego. Już w 1907 roku, po wizycie zagranicznych dziennikarzy, zdjęcia i opowieści o Drzymale obiegły gazety całego świata — od Polski, przez Francję i Anglię, po Stany Zjednoczone.
Ostatecznie, w 1908 roku, pruskie władze znalazły sposób na pozbycie się słynnego woźnicy, uznając, że jego wóz nie spełnia norm budowlanych. Michał Drzymała musiał zamieszkać w ziemiance, ale jego historia na zawsze wpisała się w polską pamięć narodową.
Dzięki planowanej renowacji grób Michała Drzymały w Grabównie odzyska dawną godność, stając się jeszcze ważniejszym punktem na historycznej mapie Wielkopolski.