Connect with us

Zdrowie

Wielkopolski Klub Pacjenta z udziałem 200 osób. W Pile dbają o swoje zdrowie!

Published

on

25 stycznia br. Fundacja “Z sercem do Pacjenta” American Heart of Poland zorganizowała w Pile Wielkopolski Klub Pacjenta, który zgromadził 200 uczestników w różnym wieku. Ich wspólnym mianownikiem było zdobycie wiedzy na temat dbania o swoje zdrowie i bliskich.

Słuchacze mieli okazję uczestniczyć w inspirujących prelekcjach ekspertów różnych dziedzin. Prof. dr hab. Jacek Kubica opowiedział o programie KOS-zawał, który nie tylko przedłuża życie pacjentów o 30%, ale także zmniejsza ryzyko śmierci w pierwszym roku po przebytym zawale serca. Profesor podkreślił, że program KOS-zawał korzystnie wpływa na pacjentów, aż 90% z nich wyraziło zadowolenie z opieki.

Doktor Michał Lesiak, kardiolog, podzielił się cennymi wskazówkami dotyczącymi zapobiegania chorobom serca. Mówił o czynnikach ryzyka chorób sercowych, o nikotynizmie i o zdrowych nawykach żywieniowych. Zachęcił do regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do preferencji i możliwości każdego pacjenta. Doktor Lesiak zalecił również regularne badania kontrolne w celu zweryfikowania stanu zdrowia, ponieważ choroby serca są największym zabójcą Polaków.

Edyta Dawiskiba zaprosiła uczestników do fascynującego świata japońskiego slow joggingu. Podczas prezentacji przedstawiła nie tylko zasady tej aktywności, ale także jej pozytywny wpływ na zdrowie i długowieczność. Slow jogging jest łagodnym i dostępnym rodzajem aktywności fizycznej, doskonale wpisującym się w ideę utrzymania zdrowego stylu życia, a najlepiej sprawdza się na świeżym powietrzu. Podczas swojej prelekcji Izabela Bednarek udzielała praktycznych wskazówek dotyczących aplikacji Moje Zdrowie i portalu Diety NFZ, aby efektywnie korzystać z dostępnych możliwości systemu opieki zdrowotnej.

Advertisement

Podczas spotkania uczestnicy korzystali z bezpłatnych badań, m.in. badania przesiewowego migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu serca, pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia oraz dotlenienia organizmu. Dodatkowo można było wziąć udział w warsztatach slow joggingu, nauce pierwszej pomocy przy zawale serca, samobadaniu piersi, a także konsultacjach z ekspertami NFZ ds. profilaktyki, kardiologiem, farmaceutami. Ponadto farmaceuci Grupy American Heart of Poland oraz Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej zaproponowali przeglądy lekowe. Jak podkreślała bowiem prof. dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspert Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia, Polacy zażywają gigantyczne ilości leków. Zainteresowanie stoiskiem przeglądu lekowego było spore.

Prezes Fundacji “Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk nie kryła radości obserwując, jak chętnie w wydarzenie włączyli się mieszkańcy Piły i okolic. Podkreśliła ważne zaangażowanie społeczności lokalnej w takie przedsięwzięcia, które nie tylko oferują cenne informacje zdrowotne, ale także mobilizują do korzystania z badań i uczestniczenia w warsztatach. Podsumowała, iż inicjatywy takie jak Wielkopolski Klub Pacjenta są bardzo potrzebne, a co najważniejsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

– Najbardziej zainteresował mnie wykład o dostępnych badaniach w ramach NFZ, bardzo dobrze mieć wiedzę na ten temat – mówiła uczestniczka.

– Cieszę się, że miałam możliwość skorzystania z porad specjalistów i przeprowadzenia bezpłatnych badań. Dowiedziałam się od farmaceuty, jak odpowiednio dawkować leki, przeprowadziłam EKG, zmierzyłam ciśnienie krwi, zbadałam poziom cukru. Zabrakło mi czasu, żeby skorzystać ze wszystkich porad, tyle ich było – dodała seniorka.

Wielkopolski Klub Pacjenta odbył się pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pod patronatem Eligiusza Komarowskiego, Starosty Powiatowego w Pile. Fundacja “Z sercem do Pacjenta” serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom oraz partnerom za wsparcie i udział w tym ważnym wydarzeniu.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

Naukowcy twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera i czerniaka

Published

on

By

fot. PAP

Naukowcy z Zimbabwe i RPA twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera i opracowali przełomowe leczenie czerniaka, raka skóry.

Profesor Simon Mukwembi, główny naukowiec projektu, powiedział, że jego zespół za pośrednictwem systemu komputerowego o nazwie Rutava odkrył związek chemiczny, który atakuje tylko złośliwe komórki rakowe i nie wpływa na zdrowe komórki w organizmie człowieka, co ich zdaniem daje nadzieję na wyleczenie wszystkich nowotworów.

 

Badania, przeprowadzone przy wsparciu dwóch uczelni z RPA, Uniwersytetu Witwatersrand i Uniwersytetu w Johannesburgu, ograniczały się do leczenia czerniaka i choroby Alzheimera, choć możliwości są nieograniczone – powiedział Mukwembi na konferencji prasowej w Harare.

Advertisement

 

“Dobrą rzeczą, jaką robi Rutava, jest to, że można ją skalibrować pod kątem innych chorób. Więc jeśli chodzi o raka, możemy rozszerzyć zakres badań, aby bez problemu rozwiązać wszystkie inne nowotwory, ponieważ teraz mamy innowacyjną technologię. Opracowaliśmy również, korzystając z Rutava, lekarstwo na chorobę Alzheimera” – przekonywał.

 

Na świecie ponad 55 milionów ludzi żyje z chorobą Alzheimera, najczęstszym rodzajem demencji. Przewiduje się, że liczba ta będzie się niemal podwajać co 20 lat, osiągając 78 milionów w 2030 r. i 139 milionów w 2050 r. Większość wzrostu nastąpi w krajach rozwijających się.

 

Advertisement

Chociaż czerniak nie jest najbardziej złośliwym nowotworem, szacuje się, że w 2022 r. na świecie zdiagnozowano 330 tys. przypadków, a prawie 60 tys. osób zmarło z powodu tej choroby.

 

Mukwembi, który jest przewodniczącym Instytutu Zdrowia Publicznego w Harare, powiedział, że Rutava to “technologia cyfrowa oparta na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i formule matematycznej”.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Czy na jesień będziemy nosili maseczki?

Published

on

By

fot. PAP

Będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, dezynfekcję powierzchni, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, grypy i RSV – powiedział we wtorek PAP Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

We wtorek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące m.in. zachorowań na Covid-19. Oprócz szefa GIS wziął w nim udział konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski, przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

 

Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował  że ustalono, iż w najbliższym czasie zostanie opracowany wspólny komunikat dla urzędów i instytucji.

Advertisement

 

“Potwierdzamy, że narasta fala zachorowań. Trudno jest policzyć, ile jest chorych, ponieważ nie robimy już masowo testów, ale na pewno trend jest rosnący” – zaznaczył Grzesiowski.

 

Główny Inspektor Sanitarny zaznaczył, że rośnie także liczba pacjentów, którzy trafiają do szpitali. Podkreślił, że nie są to pacjenci z chorobą o tak ciężkim przebiegu, jak podczas epidemii Covid-19.

“Jednak osoby z grup ryzyka, w starszym wieku muszą liczyć się z tym, że czasami nawet może będzie potrzebna tlenoterapia, czy pobyt dłuższy w szpitalu. Pojawiają się też pierwsze zgony niestety osób obciążonych innymi schorzeniami więc musimy o tym zakomunikować, że fala już w tej chwili dotarła do Polski” – dodał Grzesiowski.

 

Advertisement

Podkreślił, że szczyt zachorowań spodziewany jest w drugiej połowie października, czyli w momencie rozpoczęcia nauki w szkołach i na uczelniach. “W związku z tym musimy się liczyć z tym, że zachorowań będzie więcej wśród osób młodych” – dodał.

Dodał, że oznacza to powrót do niefarmakologicznych metod powstrzymania zachorowań, które dotyczą nie tylko Covid-19, ale także grypy czy RSV (wirus powodujący zakażenia dróg oddechowych – PAP).

 

“Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, ale też grypy, czy RSV, będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, czy dezynfekcję powierzchni. Będziemy bardzo mocno namawiać do tego, żeby testować szerzej, by osoby chore były wykrywane, diagnozowane i miały również zalecenia domowej izolacji, po prostu pozostania w domu” – dodał.

Advertisement

W codziennym raporcie resortu zdrowia wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 widoczny jest od początku lipca, kiedy dziennie przybywało ok. 60 przypadków zakażenia. Pod koniec lipca było to już ponad 200 przypadków. W sierpniu liczby te się podwoiły – do ponad 400 dziennie, a 13 sierpnia nastąpił kolejny gwałtowny skok – do 820 nowych zakażeń i w sumie 1189 wszystkich aktualnych przypadków zakażenia odnotowanych w systemie.

Są to jednak liczby dotyczące wyłącznie testów zleconych w szpitalach i przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma rejestru, który gromadziłby wyniki testów kupowanych przez pacjentów w aptekach i przeprowadzanych przez nich na własną rękę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading