Connect with us

Zdrowie

Wielkopolski Klub Pacjenta z udziałem 200 osób. W Pile dbają o swoje zdrowie!

Published

on

25 stycznia br. Fundacja “Z sercem do Pacjenta” American Heart of Poland zorganizowała w Pile Wielkopolski Klub Pacjenta, który zgromadził 200 uczestników w różnym wieku. Ich wspólnym mianownikiem było zdobycie wiedzy na temat dbania o swoje zdrowie i bliskich.

Słuchacze mieli okazję uczestniczyć w inspirujących prelekcjach ekspertów różnych dziedzin. Prof. dr hab. Jacek Kubica opowiedział o programie KOS-zawał, który nie tylko przedłuża życie pacjentów o 30%, ale także zmniejsza ryzyko śmierci w pierwszym roku po przebytym zawale serca. Profesor podkreślił, że program KOS-zawał korzystnie wpływa na pacjentów, aż 90% z nich wyraziło zadowolenie z opieki.

Doktor Michał Lesiak, kardiolog, podzielił się cennymi wskazówkami dotyczącymi zapobiegania chorobom serca. Mówił o czynnikach ryzyka chorób sercowych, o nikotynizmie i o zdrowych nawykach żywieniowych. Zachęcił do regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do preferencji i możliwości każdego pacjenta. Doktor Lesiak zalecił również regularne badania kontrolne w celu zweryfikowania stanu zdrowia, ponieważ choroby serca są największym zabójcą Polaków.

Edyta Dawiskiba zaprosiła uczestników do fascynującego świata japońskiego slow joggingu. Podczas prezentacji przedstawiła nie tylko zasady tej aktywności, ale także jej pozytywny wpływ na zdrowie i długowieczność. Slow jogging jest łagodnym i dostępnym rodzajem aktywności fizycznej, doskonale wpisującym się w ideę utrzymania zdrowego stylu życia, a najlepiej sprawdza się na świeżym powietrzu. Podczas swojej prelekcji Izabela Bednarek udzielała praktycznych wskazówek dotyczących aplikacji Moje Zdrowie i portalu Diety NFZ, aby efektywnie korzystać z dostępnych możliwości systemu opieki zdrowotnej.

Advertisement

Podczas spotkania uczestnicy korzystali z bezpłatnych badań, m.in. badania przesiewowego migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu serca, pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia oraz dotlenienia organizmu. Dodatkowo można było wziąć udział w warsztatach slow joggingu, nauce pierwszej pomocy przy zawale serca, samobadaniu piersi, a także konsultacjach z ekspertami NFZ ds. profilaktyki, kardiologiem, farmaceutami. Ponadto farmaceuci Grupy American Heart of Poland oraz Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej zaproponowali przeglądy lekowe. Jak podkreślała bowiem prof. dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspert Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia, Polacy zażywają gigantyczne ilości leków. Zainteresowanie stoiskiem przeglądu lekowego było spore.

Prezes Fundacji “Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk nie kryła radości obserwując, jak chętnie w wydarzenie włączyli się mieszkańcy Piły i okolic. Podkreśliła ważne zaangażowanie społeczności lokalnej w takie przedsięwzięcia, które nie tylko oferują cenne informacje zdrowotne, ale także mobilizują do korzystania z badań i uczestniczenia w warsztatach. Podsumowała, iż inicjatywy takie jak Wielkopolski Klub Pacjenta są bardzo potrzebne, a co najważniejsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

– Najbardziej zainteresował mnie wykład o dostępnych badaniach w ramach NFZ, bardzo dobrze mieć wiedzę na ten temat – mówiła uczestniczka.

– Cieszę się, że miałam możliwość skorzystania z porad specjalistów i przeprowadzenia bezpłatnych badań. Dowiedziałam się od farmaceuty, jak odpowiednio dawkować leki, przeprowadziłam EKG, zmierzyłam ciśnienie krwi, zbadałam poziom cukru. Zabrakło mi czasu, żeby skorzystać ze wszystkich porad, tyle ich było – dodała seniorka.

Wielkopolski Klub Pacjenta odbył się pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pod patronatem Eligiusza Komarowskiego, Starosty Powiatowego w Pile. Fundacja “Z sercem do Pacjenta” serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom oraz partnerom za wsparcie i udział w tym ważnym wydarzeniu.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

Lekarze przypominają o profilaktyce w światowym miesiącu świadomości raka jelita grubego

Published

on

By

fot. PAP

Rokowanie w przypadku raka jelita grubego zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby – mówi dr Dariusz Lupa ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Wskazuje, że akcje typu “Blue March” są potrzebne, by przypomnieć, jak można dbać o zdrowie. Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego.

Specjaliści podkreślają, że badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie. Jednym z takich badań jest kolonoskopia, która pozwala wykryć raka jelita grubego.

 

“Gorzej, jeśli wstyd i lęk biorą górę. Nie badamy się, bo zawsze znajdzie się coś ważniejszego do zrobienia. To +efekt strusia+, czyli wsadzanie głowy w piasek i unikanie konfrontacji z rzeczywistością” – powiedział PAP dr Dariusz Lupa.

Advertisement

 

Statystycznie zdecydowana większość pacjentów przeżywa pięć lat po leczeniu, gdy zmiana została u nich wcześnie zdiagnozowana. Jeśli diagnoza pojawi się zbyt późno i guz przekracza już ścianę jelita, to odsetek przeżyć drastycznie spada.

 

“Kolonoskopia jest w tej chwili mało przerażającym badaniem. Można ją wykonywać bez tak zwanego znieczulenia, ale też w analgosedacji (płytkiego znieczulenia – PAP) i wtedy pacjent ma zdecydowanie wyższy komfort, bo praktycznie jest to bezbólowe” – dodał dr Lupa.

Advertisement

 

Na badania profilaktyczne jelita grubego można dostać się powyżej 50. roku życia bez skierowania w różnych ośrodkach w całej Polsce.

 

“Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jelita grubego są predyspozycje genetyczne, fatalna dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, a uboga w błonnik, warzywa i owoce, otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, nieswoiste choroby zapalne jelit” – wyliczył lekarz.

Advertisement

 

Jak podkreślił, akcje typu “Blue March” są potrzebne, aby przypomnieć ludziom, jak ważne jest ich zdrowie oraz uświadomić ich, jak o nie zadbać.

 

“Każdego roku w Polsce diagnozę słyszy ponad 19 tysięcy osób. Nowotwory jelita grubego są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na choroby nowotworowe wśród kobiet oraz drugą wśród mężczyzn” -powiedział dr Lupa. Przypomniał, że rak jelita grubego może początkowo rozwijać się nie dając dotkliwych dla pacjenta objawów, dlatego ważne są profilaktyka i działania na rzecz wczesnego wychwytywania zmian w obrębie jelita. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement