Connect with us

Kultura

Znów wyjedzie Blues Express

Published

on

W sobotę na wielkopolskie tory znów wyjedzie specjalny bluesowy pociąg. “Szynoblues” powiezie z Poznania, przez Piłę do Zakrzewa miłośników kolei i bluesa na 31. Festiwal Blues Express.

Podobnie jak w poprzednich latach muzyka będzie rozbrzmiewać i w pociągu, i podczas specjalnych koncertowych postojów na siedmiu stacjach kolejowych. Finałem bluesowej podróży będzie koncert nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie.

 

Także i w tym roku zabraknie składu prowadzonego przez parowóz – póki co żadna z lokomotyw Parowozowni Wolsztyn nie jest dostępna. Fani bluesa pojadą muzycznym szynobusem – “szynobluesem”.

Advertisement

 

Blues Express to jedyny w swoim rodzaju festiwal łączący bluesa z koleją. Najważniejszym elementem całego wydarzenia jest przejazd specjalnego pociągu. Impreza jest jednym z ważniejszych festiwali bluesowych w kraju.

 

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Henryk Szopiński, powiedział PAP, że festiwal niezmiennie cieszy się bardzo dużą popularnością w kraju i w świecie. Widać to także po szybkości rozchodzenia się biletów na muzyczny pociąg – wyprzedano już niemal wszystkie.

Advertisement

 

“W sobotę ze stacji w Poznaniu wyjedzie podwójny skład, mimo to bilety na szynobus rozeszły się w mgnieniu oka. Zainteresowani możliwością przejazdu dzwonią i piszą nie tylko z Polski, ale i z Europy” – powiedział.

 

Henryk Szopiński zapewnił także, że w przyszłym roku fani bluesa wreszcie będą mogli wsiąść do pociągu prowadzonego przed wolsztyński parowóz.

Advertisement

 

Pierwszy festiwalowy występ zaplanowano już w piątek wieczorem nad jeziorem Płotki koło Piły. Muzyczny pociąg wyruszy z Dworca Letniego w Poznaniu w sobotę w południe. Odjazd poprzedzi koncert na stacji. Kolejne koncerty odbędą się podczas postojów pociągu w Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Festiwalowa muzyka na żywo zabrzmi także w pociągu, w trakcie podróży.

 

Podczas finałowego koncertu w amfiteatrze leśnym nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie wystąpią artyści USA i Wielkiej Brytanii, Big Daddy Wilson i Blues Shaker oraz rodzime składy: Boogie Boys i Wild Flame. Po zakończeniu koncertu, w nocy z soboty na niedzielę pociąg wyruszy w powrotną drogę do Poznania.

Advertisement

 

Organizowany przez Dom Polski w Zakrzewie festiwal Blues Express odbywa się od 1993 roku. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy osób z kraju i zagranicy. Według organizatorów przedsięwzięcia jest to pierwszy festiwal prezentujący bluesa w tej oryginalnej formie; pomysł i nazwę skopiowano później w innych miejscach świata.

 

“Nie jesteśmy jedynym festiwalem, który się tak nazywa, jesteśmy jednak na pewno najstarsi. Następny festiwal nazywający się również Blues Express jest od nas o połowę młodszy, ma też inną formułę – tam nie ma np. koncertów na dworcach” – powiedział PAP Szopiński. (PAP)

Advertisement

 

autor: Rafał Pogrzebny

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Polecamy wystawę fotografii w Centrum Aktywizacji Seniorów

Published

on

By

W Centrum Aktywizacji Seniorów przy ul Spacerowej w Pile otwarto ciekawa wystawę zdjęć Stanisława Stępyry pt. „Tak było”.


Gratulacje autorowi złożył Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile.
 – To niezwykle ciekawa wystawa. Stanisław Stępyra prezentuje na niej zdjęcia rodzinnego miasta oraz wiele fotografii ze swojego życia. Naprawdę polecam.

Wystawę można oglądać w galerii na I piętrze przy Spacerowej 23.

Kuratorem wystawy jest ceniony fotografik artysta Wojciech Beszterda.

Advertisement
Continue Reading

Kultura

20 dni w Mariupolu – w 2. rocznicę agresji na Ukrainę

Published

on

By

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu pt. “20 dni w Mariupolu”, reż. Mstyslav Chernov. Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera.

Bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.
Film tylko dla widzów dorosłych.

Kiedy: 24 lutego 2024 roku o godzinie 18.oo

Gdzie: Centrum Iskra w Pile (dawne Kino Iskra) przy ulicy ul. Kilińskiego 12.

Wstęp wolny.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement