Zbiornik paliwa od Messerschmitta w Pilskim Muzeum Wojskowym

Wystaw stała naszego muzeum dokumentująca 100 lat pilskiego lotniska wzbogaciła się o nowy eksponat związany z jego historią. Pan Klaudiusz Fichna przekazał nam unikalny zbiornik paliwa z ciężkiego myśliwca Messerschmitt Me 410.

Zbiornik został wydobyty ponad 20 lat temu z „wojskowych glinianek” przy ul. Kusocińskiego. Skąd taki zbiornik w Pile?

Otóż, od 1940 roku na pilskim lotnisku w dawnych obiektach zakładów Ostdeutsche Albatros Werke Schneidemuhl swoją działalność rozpoczynają zakłady Ludwig Hansen & Co., w których remontowane są samoloty typu Focke-Wulf 189, Messerschmitt Me 110, 210, 262 oraz 410. Po zakończeniu walk o miasto w lutym 1945 roku na terenie zakładów i lotniska pozostało bardzo dużo części do samolotów, wśród nich mogły się znajdować elementy do Messerschmitta Me 410. Nowy eksponat to prawdziwy unikat, jego stan zachowania jest bardzo dobry, co ciekawe elektryczna pompa paliwa zamontowana w zbiorniku jest nadal sprawna technicznie – tłumaczy Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Na świecie zachowały się tylko dwa egzemplarze ciężkiego myśliwca Messerschmitt Me 410, jeden w RAF Muzeum Cosford w Wielkiej Brytanii drugi w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie.

Do tej pory na wystawie można było zobaczyć tylko dwa niewielkie elementy od samolotów z okresu II wojny światowej odnalezione na pilskim lotnisku, zbiornik będzie wspaniałym uzupełnieniem ekspozycji.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart