Connect with us

Edukacja

Wybrano projekt pomnika

Published

on

Trwają przygotowania do setnej rocznicy uwolnienia się Czarnkowa i Ziemi Nadnoteckiej spod zaboru niemieckiego. Jednym z kluczowych elementów uświetniających to wydarzenie będzie odsłonięcie nowego Pomnika Powstania Wielkopolskiego.

Czarnków ma wszelkie prawo do dumy z powodu okoliczności, w jakich wyzwolił się spod niemieckiego panowania. Wydarzenia te to gotowy scenariusz na film. Mamy wszystkie elementy potrzebne do stworzenia pasjonującej fabuły: wyrazistych bohaterów, podstęp i krwawe walki. Nic więc dziwnego, że niedawno mieliśmy okazję obejrzeć zrealizowany na podstawie tych wydarzeń fabularyzowany film dokumentalny “Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany”.

Zanim jednak powstał film, miasto samo czciło swoich bohaterów. Po raz pierwszy w 1928 roku, kiedy to przed ówczesną szkołą ludową (dzisiejsze Muzeum) posadzono pamiątkowe lipy, by uczcić 10 lat niepodległości. Drugą okazją była dwudziesta rocznica powstania w 1938 roku, kiedy odsłonięto pomnik na rynku. Była to pamiętna uroczystość, która zgromadziła tłumy.

Niestety, erygowany w 1938 roku pomnik nie stał długo. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy starali się wymazać wszelką pamięć o narodowym, zwieńczonym sukcesem zrywie Polaków. Jeszcze w 1939 roku pomnik oraz tablica ku czci Stanisława Putza, pierwszego poległego powstańca z Czarnkowa, zostały rozebrane. Wielu powstańców zostało uwięzionych i zamordowanych. Pozostali w obawie o życie zaczęli ukrywać swoje zaangażowanie w powstańczy zryw. Pozbywali się pamiątek i zdjęć, fałszowali dokumenty. Nie wszyscy się jednak na to godzili. Ofiarni ludzie, nieraz z narażeniem życia, przechowali pamiątki po powstaniu – wiele z nich będzie można zobaczyć na planowanej wystawie okolicznościowej w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w styczniu 2019 roku.

Advertisement

Po wojnie, w nowych realiach politycznych, pamięć o powstaniu Wielkopolskim zeszła na dalszy plan. Ważniejsze były wydarzenia o bardziej odpowiednim kontekście politycznym – na centralnym placu Czarnkowa uczczona została Armia Czerwona i zwycięstwo nad hitleryzmem. Dla powstańców zbrakło miejsca, ale pamięć o ich wyczynie nie zaginęła. Pamięć o ich zrywie trwała, przekazywana w opowieściach rodziców i dziadków, poruszając wyobraźnię coraz to kolejnych pokoleń.

Czas na godne uhonorowanie czarnkowskiego zrywu nadszedł wraz z 85 rocznicą powstania. Wówczas na rynku, dokładnie w miejscu, gdzie stał pomnik przedwojenny erygowano nowy. Na ceglanym postumencie widnieje figura z brązu – koło, którego elementy tworzą postaci ludzkie, a piastę godło Polski. Pomnik ten już od blisko piętnastu lat zdobi nasz rynek.

Setna rocznica jest okazją, by jeszcze raz spojrzeć w przeszłość i godnie uhonorować bohaterów. Z inicjatywą stworzenia nowego, bardziej okazałego pomnika wystąpił śp. płk Władysław Pilawski, syn uczestnika tych wydarzeń. Temat podjęło Towarzystwo Miłośników Historii Miasta Czarnkowa, władze miasta oraz powiatu. W styczniu 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie zebrał się Honorowy Komitet Obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim. Powołano Komitet Społeczny Obchodów, który intensywnie pracuje nad godnym kształtem uroczystości rocznicowych. Trwa publiczna zbiórka na specjalne konto w Banku Spółdzielczym w Czarnkowie. Na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 25 stycznia 2018 roku radni Czarnkowa, po konsultacjach społecznych, podjęli decyzję o ostatecznej formie pomnika. Zaakceptowano projekt dr Jarosława Boguckiego, cenionego i doświadczonego rzeźbiarza, kierownika pracowni Obrazowania Przestrzennego na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pomnik stanowić będzie nowoczesną formę, zachowując jednak więź z tradycją – na czarnkowskim rynku stanie odlany w brązie żołnierz Wojsk Wielkopolskich, na wiecznej warcie “Na chwałę Powstańcom Wielkopolskim i Księżom Katolickim”. Wkomponuje się on w sposób naturalny w przestrzeń historyczną czarnkowskiego rynku, tworząc miejsce dla godnego uhonorowania bohaterów.

Ponad czterysta lat temu wybitny Polak, kanclerz i hetman Jan Zamoyski zapisał: “Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Te wzniosłe słowa mówią wiele o wartościach, które powinny nam przyświecać. Już dziś kształtujemy naszą przyszłość – pomniki również są tego narzędziem. Pomnik ku czci Powstańców Wielkopolskich promuje wartości z nimi powiązane – odwagę, zdolność do poświęceń, ale też cierpliwość, umiejętność planowania i poczucie wspólnoty. Są to ideały, które warto zaszczepić w sercach naszych, szczególnie młodych mieszkańców tej ziemi.

Advertisement

Oficjalne powiatowe obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w dniach 6-8 stycznia 2019 roku w Czarnkowie. Trwają m.in. prace nad albumem okolicznościowym oraz wystawą pod wspólną nazwą: “Oni dla nas. My dla nich. W setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Na 8 stycznia planowane jest uroczyste odsłonięcia nowego pomnika na placu Wolności oraz widowisko prezentujące rekonstrukcję wydarzeń powstańczych na ziemi czarnkowskiej.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement