Connect with us

Polska i Świat

W Poznaniu uczczono pamięć bohaterów powstania wielkopolskiego

Published

on

Pamięć bohaterów powstania wielkopolskiego uczcili w środę w Poznaniu uczestnicy głównych uroczystości z okazji 105. rocznicy wybuchu postania. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście, że tryumf Wielkopolan przynależy do skarbnicy pamięci narodowej i stanowi nieodłączną część polskiej tożsamości.

Główne uroczystości z okazji rocznicy oraz z okazji przypadającego w środę Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Gospodarzem obchodów jest wielkopolski samorząd.

 

Advertisement

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział w swoim wystąpieniu, że osiągnięte 105 lat temu zwycięstwo było możliwe dzięki determinacji, konsekwencji i wysiłkowi całego ówczesnego społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce.

 

„Pokolenia Wielkopolan marzyły o wolności. Wspierały czyny powstańcze podejmowane na ziemiach polskich pod zaborami. Z coraz większą jednak świadomością, że wymaga to szczególnych okoliczności i pełnej mobilizacji. Nie zmarnowano tego czasu, opierając się próbom wynaradawiania, budując społeczne więzi ponadstanowe i rozwijając najróżniejsze formy społecznej aktywności. Dziś nazwalibyśmy to budową społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział.

 

Advertisement

Podczas uroczystości odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy.

 

„W kronice historycznych wydarzeń prowadzących do odrodzenia niepodległego państwa polskiego jedną z najważniejszych i najbardziej chlubnych kart stanowi powstanie wielkopolskie. Z dumą obchodzimy 105 rocznicę tego wielkiego patriotycznego zrywu” – napisał prezydent.

 

Advertisement

Andrzej Duda przypomniał, że po raz kolejny rocznica rozpoczęcia insurekcji świętowana jest jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego; święto państwowe ustanowione w 2021 r. przez Sejm RP.

 

„Z ogromną satysfakcją wystąpiłem do parlamentu z taką właśnie inicjatywą, odpowiadając na apel wielkopolskich samorządów, instytucji kultywujących historyczne dziedzictwo i organizacji społecznych. Jest bowiem niezwykle ważne, aby pamięć o zwycięskim powstaniu wielkopolskim miała wymiar nie tylko lokalny. Czyn zbrojny Wielkopolan i wspaniały tryumf odniesiony w zmaganiach w niemieckim zaborcą przynależą do skarbnicy pamięci narodowej i stanowią nieodłączną część polskiej tożsamości” – napisał prezydent.

 

Advertisement

Zaznaczył, że powstanie wielkopolskie na zawsze pozostaje dla wszystkich źródłem patriotycznej dumy i pokrzepienia.

 

„Jest ono świadectwem wielkości polskiego ducha, a zarazem rozważnego pragmatyzmu. Widzimy w nim inspirujący symbol, w którym wyrażają się: nieugiętość, siła, sprawczość i podmiotowość naszego narodu. Polacy nigdy nie pogodzili się z zaborami, z obcą przemocą, z unicestwieniem niepodległego bytu ojczyzny. Wytrwale podejmowane insurekcje są dowodem, że w imię wolności za broń chwytało każde polskie pokolenie” – napisał.

 

Advertisement

Prezydent podkreślił, że wszystkie insurekcje miały olbrzymie znaczenie, umacniały wolę walki i trwania przy polskości, jednak powstanie wielkopolskie zajmuje wśród nich miejsce szczególne.

 

„Należy do nielicznych zrywów zwycięskich, tych, które nie tylko potwierdziły niezłomny patriotyzm Polaków, lecz także spełniły nadzieję pokładane w zbrojnym wystąpieniu. Zawsze będziemy pamiętać, że o sukcesie powstania wielkopolskiego (…) przesądziły zarówno odwaga, jak i znakomita organizacja; wojskowa dyscyplina i dalekowzroczna odpowiedzialność powstańców” – zaznaczył.

 

Advertisement

Andrzej Duda przypomniał, że to właśnie na ziemiach, które były kolebką państwa polskiego, a w XIX i XX wieku wzorem pracy organicznej, rzutka armia powstańcza oraz sprawnie działająca polska administracja zadały potężny cios niemieckiemu zaborcy. „Nie do pomyślenia była niepodległa Polska bez wolnej Wielkopolski. Powstanie wielkopolskie dopełniło proces kształtowania zachodnich granic odrodzonej Rzeczypospolitej i umocniło naszą suwerenność. Po wsze czasy będzie ono przykładem dla kolejnych generacji Polaków, jak mamy zwyciężać i budować silną Polskę” – napisał prezydent.

 

Marszałek województwa wielkopolskiego podziękował w trakcie uroczystości wszystkim osobom i podmiotom, które corocznie wzbogacają obchody swoimi inicjatywami.

 

Advertisement

„Są wśród nich oficjalne obchody lokalne, opieka nad grobami, są koncerty, konferencje, konkursy, rekonstrukcje walk, marsze, biegi, gry miejskie, terenowe, murale, publikacje i wiele innych. Deklaruję, że, tak jak do tej pory, najcenniejsze z nich mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa. Proszę również pamiętać o budującym się nowym muzeum powstania i tworzeniu wystawy, która czeka na autentyczne powstańcze pamiątki” – powiedział Marek Woźniak.

 

Jak zauważył „wiele udało się wspólnie osiągnąć, ale ambitny cel, aby każdy Wielkopolanin, a także coraz liczniejsza grupa naszych rodaków doceniała naszych powstańców, jest jeszcze przed nami”.

 

Advertisement

Obchody 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego trwają w stolicy regionu przez cały dzień. Wcześniej na poznańskim Starym Rynku można było spotkać rekonstruktorów w mundurach z epoki i zobaczyć replikę historycznego myśliwca. Przedstawiciele władz regionu i miasta złożyli na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan kwiaty na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty złożono także przy tablicach upamiętniających dowódców powstania wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz marynarzy powstańców wielkopolskich. Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki sprawował w intencji powstańców mszę św. w poznańskiej farze.

 

Marszałek Woźniak pytany o nieobecność w czasie środowych obchodów w Poznaniu premiera czy prezydenta kraju powiedział, że “wszyscy wysyłają swoich reprezentantów”.

 

Advertisement

“Rozumiem, że to jest bardzo specyficzny czas dla państwa. To jest bardzo duża zmiana, jeśli chodzi o władzę. Myślę, że te bieżące problemy, które towarzyszą wszystkim pełniącym najwyższe funkcje zdecydowanie mają pierwszeństwo nad uroczystościami. Rozumiem to jako osoba, która też przede wszystkim pracuje” – wyjaśnił.

 

W czwartek uroczystości związane ze 105. rocznicą wybuchu powstania będą obchodzone w Warszawie.

 

Advertisement

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część regionu.

 

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

Bodnar: CBA, SKW i ABW używały Pegasusa

Published

on

By

Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego były tymi służbami, które w latach 2017-2022 używały Pegasusa w kontroli operacyjnej – poinformował w środę szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar.

Z informacji Prokuratora Generalnego przesłanej we wtorek do Sejmu i Senatu wynika, że w latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu Pegasusa objęła 578 osób. Najwięcej osób było nią objętych w 2021 r. – 162. W przesłanej informacji podano też, że kontrolę operacyjną za pomocą Pegasusa stosowały trzy służby, o co Adama Bodnara pytali w środę dziennikarze.

 

– To były trzy służby. Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – odpowiedział Bodnar.

Dodał, że jeżeli chodzi o policję, to ona również korzystała z Pegasusa, ale – jak poinformował prokurator generalny – “nie korzystała indywidualnie, tylko prosiła za każdym razem CBA o wsparcie”.

Advertisement

 

– Generalnie te dane, które zostały przedstawione, dotyczą tych trzech służb i nie mamy wiedzy, żeby jakiekolwiek inne służby stosowały i korzystały z Pegasusa – zaznaczył Adam Bodnar.

 

Prokurator generalny ocenił też, że sędziowie, którzy wydawali zgodę na użycie kontroli operacyjnej przy pomocy Pegasusa, nie mogli mieć świadomości, że dotyczy ona tak inwazyjnego oprogramowania. “Tym bardziej, że służby nie informują o tym, jakiej techniki zamierzają użyć, tylko po prostu proszą o ogólną zgodę na kontrolę operacyjną” – tłumaczył.

 

Advertisement

“Sędziowie wydawali zgodę tylko i wyłącznie na kontrolę operacyjną (…). Nikt nie wiedział o istnieniu takiego systemu, że ta zgoda jest tak inwazyjna, że dotyczy tego urządzenia końcowego” – mówił. Dodał, że sędziowie nie wiedzieli, że w ten sposób będzie można zgłębić wszystko, “co się w tym urządzeniu komórkowym dzieje”. Ponadto, że będzie dostęp do “wszystkich informacji, zarówno aktualnych, jak i z przeszłości, jak również, że ten system daje możliwość wręcz dokonywania manipulacji na telefonie”.

 

Dodał też, że sędziowie nie mogli wiedzieć, że Pegasus to oprogramowanie, z którego państwo polskie korzysta tylko na podstawie licencji, co oznacza, że zebrane dane trafiały za granicę na serwery izraelskiej firmy NSO Group – operatora Pegasusa.

 

– Dlatego to jest ta jedna z najważniejszych kwestii, która jest tutaj do wyjaśnienia – czy te zgody sądu po prostu były wyłudzane, bo sędziowie nie mieli świadomości, na co wyrażają zgodę, podejmując decyzję o kontroli operacyjnej – podsumował.

 

Advertisement

Prokurator generalny odniósł się także do wypowiedzi byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który zapewnił we wtorek, że wszystkie wnioski o użycie Pegasusa były realizowane za zgodą sądu. Kamiński tłumaczył, że procedura wyglądała tak, że najpierw dana służba składała wniosek do Prokuratora Generalnego, gdzie specjalny zespół prokuratorów badał go pod względem formalnym i merytorycznym, a następnie – jeżeli prokuratorzy uznawali wniosek za zasadny – to zgadzali się na skierowanie go do sądu.

 

“To wszystko pięknie brzmi, jak to się przedstawia w ten sposób, natomiast jeżeli spojrzymy na te osoby, które były dotknięte Pegasusem, to niech mi ktoś przedstawi w sposób racjonalny argumenty, dlaczego takie osoby jak (prokurator) Ewa Wrzosek, (polityk KO) Krzysztof Brejza, (mecenas) Roman Giertych i wiele innych osób były traktowane tak, jakby były podejrzewane o najpoważniejsze przestępstwa” – skomentował Bodnar.

 

Advertisement

W jego ocenie Pegasus, w części przypadków, służył walce politycznej. “Aby zdobywać różne informacje na przeciwników politycznych” – powiedział prokurator generalny, podkreślając, że najdobitniej dowodzi tego sprawa Krzysztofa Brejzy.

 

Brejza, jak informował działający przy uniwersytecie w Toronto think tank Citizen Lab, miał być inwigilowany z wykorzystaniem systemu Pegasus w okresie od 26 kwietnia do 23 października 2019; w tym czasie kierował on sztabem wyborczym Koalicji Obywatelskiej.

 

Advertisement

Bodnar zastrzegł, że duża część z grupy 578 osób inwigilowanych Pegasusem była “faktycznie podejrzewana o jakąś poważną, potężną przestępczość zorganizowaną czy działalność szpiegowską”. Z tego powodu wezwania prokuratury osób, wobec których jest podejrzenie inwigilowania Pegasusem, są selekcjonowane. “Weryfikujemy w każdym przypadku, na ile dokonywanie inwigilacji za pomocą Pegasusa mogło być w jakikolwiek sposób uzasadnione interesem publicznym, a na ile po prostu było nadużyciem” – powiedział.

 

Prokurator generalny zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu osobiście przedstawi w Sejmie informację o stosowaniu przez służby kontroli operacyjnych, w tym o użyciu przez te służby Pegasusa.

 

Advertisement

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa podała, że 18 marca 2024 r. zostało wszczęte śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – w okresie od 7 listopada 2017 r. do 31 grudnia 2022 r. w Warszawie i innych miejscach na terenie kraju, podczas stosowania w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych oprogramowania Pegasus. W ocenie prokuratury, tym samym działano na szkodę interesu publicznego i prywatnego osób objętych czynnościami z wykorzystaniem Pegasusa.

 

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Ciężarówka uszkodziła tunel w Sulejówku; są utrudnienia dla kierowców

Published

on

By

fot. PAP

Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel w Sulejówku. Tunel został zamknięty, a policja kieruje samochody na objazdy – przekazała oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim sierżant sztabowy Elżbieta Zagórska.

Do zdarzenia doszło około godz. 5 w ciągu ul. Piłsudskiego w Sulejówku. To fragment drogi wojewódzkiej nr 638. “Pojazd ciężarowy uderzył tam w belkę zabezpieczającą przed wiaduktem kolejowym. Na miejscu pracują służby” – poinformowała we wtorek Zagórska.

 

Dodała, że tunel aktualnie jest zamknięty, a policjanci kierują samochody na objazdy. “Nikomu nic się nie stało. Kierowca był trzeźwy” – podała Zagórska.

Advertisement

 

Wiceburmistrz Sulejówka Remigiusz Górniak poinformował, że TIR uszkodził betonowe przęsło tunelu. “Wyciągnięcie pojazdu potrwa kilka godzin” – napisał na Facebooku. Dodał, że na miejsce ma przyjechać Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. “Decyzja policji ze względów bezpieczeństwa” – przekazał.

 

Tunel w Sulejówku w ciągu ulic Piłsudskiego został oddany do użytku w listopadzie 2023 roku. Inwestycja powstała dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego, miasta Sulejówka i PKP PLK, a jej koszt to przeszło 80 mln zł. Tunel o długości 90,5 metrów zastąpił kolizyjny przejazd kolejowy i powstał w miejscu jednego z najruchliwszych przejazdów kolejowych w kraju. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement