Connect with us

Polska i Świat

W Poznaniu uczczono pamięć bohaterów powstania wielkopolskiego

Published

on

Pamięć bohaterów powstania wielkopolskiego uczcili w środę w Poznaniu uczestnicy głównych uroczystości z okazji 105. rocznicy wybuchu postania. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście, że tryumf Wielkopolan przynależy do skarbnicy pamięci narodowej i stanowi nieodłączną część polskiej tożsamości.

Główne uroczystości z okazji rocznicy oraz z okazji przypadającego w środę Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Gospodarzem obchodów jest wielkopolski samorząd.

 

Advertisement

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział w swoim wystąpieniu, że osiągnięte 105 lat temu zwycięstwo było możliwe dzięki determinacji, konsekwencji i wysiłkowi całego ówczesnego społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce.

 

„Pokolenia Wielkopolan marzyły o wolności. Wspierały czyny powstańcze podejmowane na ziemiach polskich pod zaborami. Z coraz większą jednak świadomością, że wymaga to szczególnych okoliczności i pełnej mobilizacji. Nie zmarnowano tego czasu, opierając się próbom wynaradawiania, budując społeczne więzi ponadstanowe i rozwijając najróżniejsze formy społecznej aktywności. Dziś nazwalibyśmy to budową społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział.

 

Advertisement

Podczas uroczystości odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy.

 

„W kronice historycznych wydarzeń prowadzących do odrodzenia niepodległego państwa polskiego jedną z najważniejszych i najbardziej chlubnych kart stanowi powstanie wielkopolskie. Z dumą obchodzimy 105 rocznicę tego wielkiego patriotycznego zrywu” – napisał prezydent.

 

Advertisement

Andrzej Duda przypomniał, że po raz kolejny rocznica rozpoczęcia insurekcji świętowana jest jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego; święto państwowe ustanowione w 2021 r. przez Sejm RP.

 

„Z ogromną satysfakcją wystąpiłem do parlamentu z taką właśnie inicjatywą, odpowiadając na apel wielkopolskich samorządów, instytucji kultywujących historyczne dziedzictwo i organizacji społecznych. Jest bowiem niezwykle ważne, aby pamięć o zwycięskim powstaniu wielkopolskim miała wymiar nie tylko lokalny. Czyn zbrojny Wielkopolan i wspaniały tryumf odniesiony w zmaganiach w niemieckim zaborcą przynależą do skarbnicy pamięci narodowej i stanowią nieodłączną część polskiej tożsamości” – napisał prezydent.

 

Advertisement

Zaznaczył, że powstanie wielkopolskie na zawsze pozostaje dla wszystkich źródłem patriotycznej dumy i pokrzepienia.

 

„Jest ono świadectwem wielkości polskiego ducha, a zarazem rozważnego pragmatyzmu. Widzimy w nim inspirujący symbol, w którym wyrażają się: nieugiętość, siła, sprawczość i podmiotowość naszego narodu. Polacy nigdy nie pogodzili się z zaborami, z obcą przemocą, z unicestwieniem niepodległego bytu ojczyzny. Wytrwale podejmowane insurekcje są dowodem, że w imię wolności za broń chwytało każde polskie pokolenie” – napisał.

 

Advertisement

Prezydent podkreślił, że wszystkie insurekcje miały olbrzymie znaczenie, umacniały wolę walki i trwania przy polskości, jednak powstanie wielkopolskie zajmuje wśród nich miejsce szczególne.

 

„Należy do nielicznych zrywów zwycięskich, tych, które nie tylko potwierdziły niezłomny patriotyzm Polaków, lecz także spełniły nadzieję pokładane w zbrojnym wystąpieniu. Zawsze będziemy pamiętać, że o sukcesie powstania wielkopolskiego (…) przesądziły zarówno odwaga, jak i znakomita organizacja; wojskowa dyscyplina i dalekowzroczna odpowiedzialność powstańców” – zaznaczył.

 

Advertisement

Andrzej Duda przypomniał, że to właśnie na ziemiach, które były kolebką państwa polskiego, a w XIX i XX wieku wzorem pracy organicznej, rzutka armia powstańcza oraz sprawnie działająca polska administracja zadały potężny cios niemieckiemu zaborcy. „Nie do pomyślenia była niepodległa Polska bez wolnej Wielkopolski. Powstanie wielkopolskie dopełniło proces kształtowania zachodnich granic odrodzonej Rzeczypospolitej i umocniło naszą suwerenność. Po wsze czasy będzie ono przykładem dla kolejnych generacji Polaków, jak mamy zwyciężać i budować silną Polskę” – napisał prezydent.

 

Marszałek województwa wielkopolskiego podziękował w trakcie uroczystości wszystkim osobom i podmiotom, które corocznie wzbogacają obchody swoimi inicjatywami.

 

Advertisement

„Są wśród nich oficjalne obchody lokalne, opieka nad grobami, są koncerty, konferencje, konkursy, rekonstrukcje walk, marsze, biegi, gry miejskie, terenowe, murale, publikacje i wiele innych. Deklaruję, że, tak jak do tej pory, najcenniejsze z nich mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa. Proszę również pamiętać o budującym się nowym muzeum powstania i tworzeniu wystawy, która czeka na autentyczne powstańcze pamiątki” – powiedział Marek Woźniak.

 

Jak zauważył „wiele udało się wspólnie osiągnąć, ale ambitny cel, aby każdy Wielkopolanin, a także coraz liczniejsza grupa naszych rodaków doceniała naszych powstańców, jest jeszcze przed nami”.

 

Advertisement

Obchody 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego trwają w stolicy regionu przez cały dzień. Wcześniej na poznańskim Starym Rynku można było spotkać rekonstruktorów w mundurach z epoki i zobaczyć replikę historycznego myśliwca. Przedstawiciele władz regionu i miasta złożyli na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan kwiaty na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty złożono także przy tablicach upamiętniających dowódców powstania wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz marynarzy powstańców wielkopolskich. Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki sprawował w intencji powstańców mszę św. w poznańskiej farze.

 

Marszałek Woźniak pytany o nieobecność w czasie środowych obchodów w Poznaniu premiera czy prezydenta kraju powiedział, że “wszyscy wysyłają swoich reprezentantów”.

 

Advertisement

“Rozumiem, że to jest bardzo specyficzny czas dla państwa. To jest bardzo duża zmiana, jeśli chodzi o władzę. Myślę, że te bieżące problemy, które towarzyszą wszystkim pełniącym najwyższe funkcje zdecydowanie mają pierwszeństwo nad uroczystościami. Rozumiem to jako osoba, która też przede wszystkim pracuje” – wyjaśnił.

 

W czwartek uroczystości związane ze 105. rocznicą wybuchu powstania będą obchodzone w Warszawie.

 

Advertisement

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część regionu.

 

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. rozszerzenia terytorium objętego stanem klęski żywiołowej

Published

on

By

fot. PAP

Rząd rozszerzył terytorium objęte stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty: w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki – wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia.

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego z dnia 16 września.

 

Terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o powiaty: w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

Advertisement

 

Podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że premier zdecydował o rozszerzeniu terytorium, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej.

 

W trakcie późniejszej konferencji prasowej Siemoniak powiedział, że – aby objąć powiat lub gminę stanem klęski żywiołowej – wojewodowie muszą złożyć wniosek o umieszczenie danych obszarów w rozporządzeniu.

Advertisement

 

Szef MSWiA zapewnił, że rozporządzenie będzie nowelizowane, “tyle razy, ile będzie trzeba”. “Być może nadmiarowo, ale to jest rozporządzenie, które pozwala służbom skutecznie działać” – oświadczył.

 

Siemoniak przekazał, że chodzi np. o możliwość wprowadzenia zakazu wchodzenia na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne. “Kończymy z wchodzeniem na wały, narażaniem siebie, służb państwowych, jak i jakości wałów” – zaznaczył.

Advertisement

 

Do tej pory objęte statusem klęski żywiołowej są następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Centralny Zlot Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim

Published

on

By

fot. CWCR

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczął się coroczny Centralny Zlot Klas Wojskowych, gromadzący uczniów szkół ponadpodstawowych biorących udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej, takich jak Oddziały Przygotowania Wojskowego, Cyber.Mil z Klasą oraz Branżowe Oddziały Wojskowe. To siedem dni intensywnych szkoleń, które łączą naukę z praktyką w realistycznych warunkach polowych.

Uroczyste otwarcie zlotu

Zlot oficjalnie otworzył Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, który podkreślił znaczenie wartości wojskowych:

Honor, lojalność, dyscyplina, odpowiedzialność oraz umiejętność pracy w zespole to drogowskaz, który będzie naszą wskazówką przez najbliższe 7 dni. Pamiętajcie, że kadeci stanowią bardzo ważne zaplecze polskich Sił Zbrojnych. Wierzcie w siebie i w swoje możliwości, bo to Wy jesteście przyszłością Wojska Polskiego”.

Podczas ceremonii otwarcia obecny był także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Stanisław Wziątek, który odczytał list od Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Jedną z dróg do stania się w przyszłości żołnierzem Wojska Polskiego jest nauka w klasie o profilu wojskowym. (…) Wszystkim uczniom – uczestnikom tego rocznego zlotu – życzę spełnienia marzeń w mundurze żołnierskim, a następnie szlifów oficerskich. Wojsko czeka na Was, bo to właśnie Wy możecie być wzmocnieniem siły naszej armii”.

Miejsce pełne tradycji i nowoczesności

Poligon w Drawsku Pomorskim to idealne miejsce na organizację takiego wydarzenia. Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. bryg. Dariusz Machula, zaznaczył:

Advertisement

Poligon w Drawsku to największy i jeden z najnowocześniejszych poligonów w Europie. Doskonale nadaje się do realizacji wszechstronnych zadań szkoleniowych, co umożliwia kadetom zdobycie praktycznych umiejętności w realistycznych warunkach polowych”.

Dzięki wsparciu Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, instruktorzy z 12 Brygady Zmechanizowanej i 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekażą swoją wiedzę młodym kadetom. Szkolenia obejmą m.in.: taktykę wojskową, szkolenie strzeleckie, terenoznawstwo, rzut granatem, walkę wręcz, a także przeprawy wodne i ustawianie min. To siedem dni pełnych wyzwań, które dostarczą młodym żołnierzom niezapomnianych doświadczeń.

Integracja i umiejętności na przyszłość

W zlocie uczestniczy 600 kadetów z całej Polski. To nie tylko intensywny czas nauki i zdobywania praktycznych umiejętności wojskowych, ale także okazja do integracji i budowania silnych więzi.

Zlot jest nie tylko doskonałą okazją do nauki, lecz również do integracji. Każdy uczestnik wyniesie z tego wydarzenia nowe umiejętności i silne poczucie przynależności do wspólnoty, która łączy pokolenia” – podkreślają organizatorzy.

Zlot Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim to wydarzenie, które ma na celu przygotowanie młodzieży do przyszłej kariery w Wojsku Polskim, a także wzmocnienie ducha patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. Każdy dzień spędzony na poligonie to krok bliżej do realizacji marzeń o służbie w polskich siłach zbrojnych.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement

fot. CWCR

Continue Reading