Connect with us

Ludzie

W święta marnujemy 3 razy więcej żywności

Published

on

Wielkanoc. To kolejne święta, kiedy przygotowujemy góry jedzenia nie do przejedzenia. Efekt? Nadmiar trafia do kosza na śmieci. Jak to powstrzymać? Gdzie w Pile zostawić żywność dla potrzebujących?

Ponad 65 proc. marnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych – wynika z raportu przygotowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. W okresie świątecznym skala tego zjawiska jest jeszcze większa – pozbywamy się tego, czego nie udało się zjeść z zastawionych po brzegi stołów.

Firma Kantar Public na zlecenie Too Good To Go przeprowadziła badanie, w którym badani mogli powiedzieć, co i dlaczego wyrzucają po Wielkanocy. Aż 54 proc. respondentów przyznaje, że w koszu ląduje nadwyżka jedzenia, którego zwykle przygotowują więcej, niż jest to konieczne.

Co najczęściej wyrzucamy?

Advertisement

Ankieterzy zapytali rozmówców również o to, które potrawy i produkty najczęściej trafiają do śmietnika. Na pierwszym miejscu znalazła się popularna w Polsce
– sałatka jarzynowa (62 proc.).
W drugiej kolejności pozbywamy się
– pieczywa (39 proc.).
Trzecie miejsce na tym niechlubnym podium zajęły różnego rodzaju
– szynki (25 proc.).
Po świętach do kosza trafiają również
– warzywa i owoce (23 proc.),
– baranki z cukru i inne symbole (23 proc.),
oraz
– jajka ugotowane na twardo, w tym pisanki (21 proc.).

Jak to powstrzymać?

Twórcy aplikacji Too Good To Go, której zadaniem jest ograniczenie marnowania żywności, przypominają o kilku zasadach, dzięki którym świąteczna żywność nie musi być spisana na straty. Proponują m.in., żeby przed zakupami przemyśleć realne potrzeby i przygotować listę najpotrzebniejszych produktów oraz zadbać o preferencje smakowe swoich gości. Warto też korzystać z możliwości mrożenia produktów spożywczych, również tych przetworzonych.
Jeśli mimo starań po Wielkanocy zostanie nam nadmiar jedzenia, można nie tylko podzielić je pomiędzy gości, ale również zanieść do jadłodzielni, czyli specjalnych lodówek, które funkcjonują w wielu miastach. Taka jadłodzielnia działa także w Pile przy ul. Okrzei 4 Czynna jest od godz. 6.00 do .00. Jadłodzielnia powstała z inicjatywy fundacji CHOPS oraz firmy Winiary, przy współpracy pilskiego stowarzyszenia Akcja Humanitarna “Życie”.

News4Media

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

VI Turystyczny Rajd Samochodowy “Reporter” już za nami

Published

on

By

Już po raz szósty uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego wieku z Piły wzięli udział w Turystycznym Rajdzie Samochodowym “REPORTER”. Rajd został przygotowany przez małżeństwo Krystynę i Marka Plucińskich.

Tym razem uczestnicy wyruszyli do malowniczej Gminy Szydłowo, aby poznać jej walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne.
Zbiórka odbyła się w pilskim BWA, gdzie zaznajomiono uczestników rajdu z zabytkami gminy.Krzysztof Sadowski etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile życzył uczestnikom wspaniałych wrażeń.
Później na malownicze trasy Gminy Szydłowo samochodami ruszyło 15 załóg, wyposażonych w aparaty fotograficzne. Na szlaku czekało wiele niespodzianek i zagadek.
-W trakcie rajdu uczestnicy musieli rozwiązać 10 zagadek – mówi Marek Pluciński – organizator rajdu.
Podsumowanie rajdu odbyło się w Róży Wielkiej, gdzie wręczono nagrody najlepszym drużynom i puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pile.

Continue Reading

Ludzie

35-lecie pracy zawodowej dyrektor biblioteki w Pile

Published

on

By

Joanna Wyrwa-Krzyżańska dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile obchodziła jubileusz 35-lecia pracy zawodowej.
Z te okazji starosta pilski Eligiusz Komarowski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Emilia Załachowska i Marek Kamiński, członkowie Zarządu złożyli jej gratulacje i podziękowania za codzienna sumienną pracę.  której efektem jest nieustanny rozwój Biblioteki.

Joanna Wyrwa Krzyżańska swoją karierę zawodową zaczynała właśnie w pilskiej bibliotece. Jej poświeciła całe zawodowe życie, awansując do stanowiska dyrektora.
Dziękuję za docenienie mojej pracy, to niezwykle miłe i wzruszające – powiedziała pani dyrektor.

Pilska biblioteka to dzisiaj placówka nowoczesna na miarę XXI wieku. Nieustająco pozyskuje nowości wydawnicze. W jej zasobach jest już ponad 25o tysięcy książek i czasopism oraz prawie 38 tysięcy multimediów. Z biblioteki korzysta ponad 12 tysięcy czytelników, którzy w ubiegłym roku wypożyczyli ponad 300 tysięcy książek.
To wszystko dzięki wspaniałym pomysłom, które realizuje placówka. Jednym z nich była ławeczka bookcrossingowa, w której mieszkańcy mogą wymieniać się przeczytanymi książkami. Biblioteka zrealizowała także ciekawy projekt, dzięki któremu zebrano pamiątki Solidarności Regionu Pilskiego, które w formie cyfrowej można oglądać w infokiosku w bibliotece.

Advertisement

Bibliotek, która zarządza Joanna Wyrwa – Krzyżańska skutecznie sięga po środki zewnętrze. Dzięki nim realizuje także ciekawe projekty kulturalne. W ubiegłym roku były to koncerty muzyki poważnej i spektakle popularnych bajek w gminach powitu pilskiego pt. „Kulturalne Weekendy”, w tym roku m.in. recital Stanisława Soyki i pokaz multimedialny na ekranie wodnym w ramach obchodów 100-lecia urodzin poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej.

Continue Reading