Connect with us

Ludzie

W święta marnujemy 3 razy więcej żywności

Published

on

Wielkanoc. To kolejne święta, kiedy przygotowujemy góry jedzenia nie do przejedzenia. Efekt? Nadmiar trafia do kosza na śmieci. Jak to powstrzymać? Gdzie w Pile zostawić żywność dla potrzebujących?

Ponad 65 proc. marnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych – wynika z raportu przygotowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. W okresie świątecznym skala tego zjawiska jest jeszcze większa – pozbywamy się tego, czego nie udało się zjeść z zastawionych po brzegi stołów.

Firma Kantar Public na zlecenie Too Good To Go przeprowadziła badanie, w którym badani mogli powiedzieć, co i dlaczego wyrzucają po Wielkanocy. Aż 54 proc. respondentów przyznaje, że w koszu ląduje nadwyżka jedzenia, którego zwykle przygotowują więcej, niż jest to konieczne.

Co najczęściej wyrzucamy?

Ankieterzy zapytali rozmówców również o to, które potrawy i produkty najczęściej trafiają do śmietnika. Na pierwszym miejscu znalazła się popularna w Polsce
– sałatka jarzynowa (62 proc.).
W drugiej kolejności pozbywamy się
– pieczywa (39 proc.).
Trzecie miejsce na tym niechlubnym podium zajęły różnego rodzaju
– szynki (25 proc.).
Po świętach do kosza trafiają również
– warzywa i owoce (23 proc.),
– baranki z cukru i inne symbole (23 proc.),
oraz
– jajka ugotowane na twardo, w tym pisanki (21 proc.).

Advertisement

Jak to powstrzymać?

Twórcy aplikacji Too Good To Go, której zadaniem jest ograniczenie marnowania żywności, przypominają o kilku zasadach, dzięki którym świąteczna żywność nie musi być spisana na straty. Proponują m.in., żeby przed zakupami przemyśleć realne potrzeby i przygotować listę najpotrzebniejszych produktów oraz zadbać o preferencje smakowe swoich gości. Warto też korzystać z możliwości mrożenia produktów spożywczych, również tych przetworzonych.
Jeśli mimo starań po Wielkanocy zostanie nam nadmiar jedzenia, można nie tylko podzielić je pomiędzy gości, ale również zanieść do jadłodzielni, czyli specjalnych lodówek, które funkcjonują w wielu miastach. Taka jadłodzielnia działa także w Pile przy ul. Okrzei 4 Czynna jest od godz. 6.00 do .00. Jadłodzielnia powstała z inicjatywy fundacji CHOPS oraz firmy Winiary, przy współpracy pilskiego stowarzyszenia Akcja Humanitarna “Życie”.

News4Media

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją

Published

on

By

fot. PAP

Budowanie zasobów poznawczych, na które składają się m.in. wiedza i aktywność społeczna, zmniejsza ryzyko rozwoju demencji – czytamy w piśmie „Neurology”.

Naukowcy z Brighton and Sussex Medical School postanowili sprawdzić, dlaczego u części osób posiadających w mózgu blaszki amyloidowe (marker choroby Alzheimera) występują zaburzenia poznawcze (głównie problemy z pamięcią), podczas gdy inni ludzie, posiadający taki sam poziom blaszek amyloidowych, nie przejawiają żadnych objawów pogorszenia sprawności umysłowej.

 

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 1184 osób urodzonych w Wielkiej Brytanii w 1946 roku. Uczestnicy przechodzili szereg testów zdolności poznawczych, gdy mieli osiem lat, a następnie w wieku 69 lat.

 

Advertisement

Pod uwagę wzięto także zasoby (rezerwy) poznawcze: wykształcenie zdobyte do 26. roku życia, ścieżkę zawodową do 53. roku życia oraz zaangażowanie w życie społeczne do 43. roku życia.

 

Osoby z większymi zasobami poznawczymi i lepszą umiejętnością czytania w dzieciństwie miały lepsze wyniki podczas testów w wieku 69 lat. Maksymalny wynik wynosił 100 punktów. Średni wynik badanej grupy to 92 punkty (najniższy 53, a najwyższy 100).

 

Uczestnicy z wykształceniem wyższym mieli średnio o 1,22 punktu lepsze wyniki niż osoby bez wyższego wykształcenia. Posiadanie kwalifikacji zawodowych związane było z wynikiem wyższym średnio o 1,5 punktu, a większe zaangażowanie w życie towarzyskie (m.in. branie udziału w rożnego rodzaju aktywnościach, członkostwo w klubach czy wolontariat) – o 1,53 punktu.

Advertisement

 

Wcześniejsze prace wskazywały, że osoby z niższymi wynikami testów zdolności poznawczych doświadczają silniejszych ubytków funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Te badania sugerują, że trening mózgu i budowanie rezerwy poznawczej poprzez uczenie się pomaga chronić mózg, a co za tym idzie może zniwelować to ryzyko.

 

„Te wyniki wskazują, że nasze zdolności poznawcze są kształtowane przez wiele różnych czynników na przestrzeni całego życia, a aktywność intelektualna, społeczna i fizyczna może pomóc dłużej zachować dobrą sprawność umysłu oraz opóźnić rozwój demencji” – komentuje dr Dorina Cadar, autorka badań.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Trzcianka na rondo WOŚP

Published

on

By

fot. UM Trzcianka

W sobotę, 30 lipca br., przy rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce happening, w którym prócz mieszkańców Trzcianki, wziął udział Jurek Owsiak.

30 lat temu pojawił się „Pan z ideą”, z ideą pomagania tym najbardziej potrzebującym. Festiwal muzyczny Jarocin ’92 i hasło: „tam gdzie jest przyjaźń, miłość i muzyka – tam ludzi łatwo zjednoczyć ku dobremu”. I tak się też stało, to był początek, tak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą każdy z nas bardzo dobrze zna.
Po 30 latach od jej utworzenia, właśnie w drodze na kolejną edycję Pol’and’Rock festiwal, do  Trzcianki przyjechał Jurek Owsiak założyciel, prowadzący, inicjator, społecznik – po prostu Człowiek – Orkiestra.
Jurek Owsiak przyjechał, by wspólnie odsłonić namalowane serce na rondzie imienia WOŚP, którego autorem jest  Janusz Kufel. Były pamiątkowe zdjęcia, kilka słów ze sztabu WOŚP Trzcianka oraz zastępcy burmistrza Witolda Putyrskiego.
Wydarzeniu towarzyszyły występy zespołu, specjalnie skrojonego na tę okazję. Utwory „Wtorek” i „Sam na sam” wykonali trzcianeccy muzycy: Piotr Gmur (Zmaza), Sylwester Szade (Zmaza) oraz Krzysztof Zacharski (Kwatera C2).
Największe poruszenie jednak wywarły słowa gościa.
Jurek Owsiak z hasłami „ No War”, „Troszczmy się o nasz piękny kraj” i “Pomaganie jest ponad podziałami” trafił do serc mieszkańców Trzcianki.

Continue Reading
Advertisement