Connect with us

Wiadomości

V Wszechnica Wyrzyska o Zbrodni Pomorskiej w 1939 roku

Published

on

W Klubie Miejskim w Wyrzysku odbyła się „V Wszechnica Wyrzyska” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska. Tematem spotkania była „Zbrodnia Pomorska 1939 roku na terenie byłego powiatu wyrzyskiego” wygłoszonej przez ks. dr. Michała Damazyna, adiunkta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– To była niezwykle interesująca prelekcja na temat naszej bardzo trudnej i bolesnej historii. Takie spotkania są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że w spotkaniu wzięła udział  również młodzież. Brawo dla organizatorów – mówi Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile.

Zbrodnia Pomorska to bestialskie zbrodnie dokonywane w pierwszych miesiącach okupacji hitlerowskiej przez Selbstschutz przy aktywnym wsparciu SS i innych struktur wojskowych i policyjnych  III Rzeszy. Nadal znajomość tych faktów jest niestety znikoma.

– Towarzystwo Miłośników Wyrzyska od lat wykonuje bardzo dobrą pracę na rzecz propagowania regionalnej historii, kultury i integruje mieszkańców. Dlatego samorząd Powiatu Pilskiego wspiera takie inicjatywy – dodaje Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który również uczestniczył w tym spotkaniu.

Wszechnice Wyrzyskie to cykliczne przedsięwzięcie Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Są to wykłady popularnonaukowe poświęcone przeszłości i teraźniejszości Wyrzyska, gminy Wyrzysk, a także szerzej – Krajnie. Towarzystwo organizuje je od 38 lat, wcześniej pod nazwą Wszechnice Obywatelskie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Mikołaj przypłynął kajakiem!

Published

on

By

W sobotę, 3 grudnia,  spadł lekki śnieg, więc Mikołaj w asyście trzydziestu kajakarzy wypłynął na Gwdę.

Na pilskiej Wyspie spotkał grupę dzieci z ośrodka szkolno-wychowawczego. Dzieciaki otrzymały z jego rąk prezenty, kajakarze dostali upominki od młodzieży, a wszyscy zostali poczęstowani gorącą czekoladą przez niezastąpionego Wyspiarza.

Wodniacy nie oglądając się za siebie popłynęli dalej, aż do Motylewa skąd kajaki i uczestników zwieziono do bazy. Tam ognisko, gorący poczęstunek i losowanie wzajemnie przygotowanych drobnych upominków. Świetna atmosfera, dobry humor i sprzyjająca pogoda – to jest to, co kajakarze lubią najbardziej.

Następne spotkanie na wodzie – dopiero w przyszłym roku ;), na Trzech Króli, czyli za miesiąc!

Zapraszamy, do zobaczenia.

Advertisement

Joanna Piotrowska

Prezes Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile

Continue Reading

Ludzie

W Pile odbył się Festyn dla małej Zosi

Published

on

By

Niezwykły festyn i niezwykła okazja. W niedzielę na lotnisku w Pile odbył się Festyn Lotniczy, z którego dochód przeznaczony był na ratowanie życia 20-miesięcznej Zosi Szcześniewskiej. Dziewczynka choruje na SMA. Potrzebuje najdroższego leku na świecie. Jedna dawka kosztuje 9,5 mln złotych!!!

O Zosi i jej Tacie zrobiło się głośno w sierpniu tego roku, kiedy Ojciec postanowił wyruszyć w podróż po Polsce na zebranie kwoty potrzebnej na zakup leku dla swojego dziecka. Wyruszyli w Zakopanem, a skończyli na Helu. W czasie tej wędrówki odwiedzili wiele miast, miasteczek i wsi. Udało im się zebrać 3 mln złotych. To jednak za mało.

We wrześniu Rząd ogłosił, że lek na SMA będzie miał dofinansowanie dla dzieci. Niestety jest dużo warunków, jakie trzeba spełnić by otrzymać refundację i Zosia na pewno nie otrzyma refundacji do jego zakupu. Ojciec postanowił znów wyruszyć w podróż po Polsce.

 

 

Advertisement

-Wyruszamy dzisiaj w Pile, trasę mamy zaplanowaną do 23 grudnia. Jeśli nie będzie 9,5 mln złotych na zakup tego leku dla mojej Zośki, po świętach znów wyruszam w drogę – mówi Tomasz Szcześniewski – tata małej Zosi.

W najbliższych dniach Tata Zosi odwiedzi m.in. Złotów, Debrzno, Człuchów, Przechlewo. Wpłat można także dokonywać za pośrednictwem www.siepomaga.pl/dla-zosi.

 

Dzisiaj na lotnisku w Pile odbyły się nie tylko pokazy lotnicze czy pokazy driftu. Można było skosztować emocjonującej przygody Off Road. Dla spragnionych były gorąca zupa, kawa, herbata i przepyszne ciasto.

 

Zapraszamy do obejrzenia bardzo emocjonalnej rozmowy z tatą Zosi.

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement