Connect with us

Wiadomości

V Wszechnica Wyrzyska o Zbrodni Pomorskiej w 1939 roku

Published

on

W Klubie Miejskim w Wyrzysku odbyła się „V Wszechnica Wyrzyska” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska. Tematem spotkania była „Zbrodnia Pomorska 1939 roku na terenie byłego powiatu wyrzyskiego” wygłoszonej przez ks. dr. Michała Damazyna, adiunkta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– To była niezwykle interesująca prelekcja na temat naszej bardzo trudnej i bolesnej historii. Takie spotkania są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że w spotkaniu wzięła udział  również młodzież. Brawo dla organizatorów – mówi Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile.

Zbrodnia Pomorska to bestialskie zbrodnie dokonywane w pierwszych miesiącach okupacji hitlerowskiej przez Selbstschutz przy aktywnym wsparciu SS i innych struktur wojskowych i policyjnych  III Rzeszy. Nadal znajomość tych faktów jest niestety znikoma.

– Towarzystwo Miłośników Wyrzyska od lat wykonuje bardzo dobrą pracę na rzecz propagowania regionalnej historii, kultury i integruje mieszkańców. Dlatego samorząd Powiatu Pilskiego wspiera takie inicjatywy – dodaje Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który również uczestniczył w tym spotkaniu.

Wszechnice Wyrzyskie to cykliczne przedsięwzięcie Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Są to wykłady popularnonaukowe poświęcone przeszłości i teraźniejszości Wyrzyska, gminy Wyrzysk, a także szerzej – Krajnie. Towarzystwo organizuje je od 38 lat, wcześniej pod nazwą Wszechnice Obywatelskie.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Walne Zgromadzenie Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

W sobotę 20 kwietnia br. odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Bractwa Kurkowego w Wysokiej.

Podsumowano ubiegłoroczne działania przyjmując stosowne sprawozdania. Po uzyskaniu przez Zarząd absolutorium przystąpiono do wyborów władz na nadchodzącą czteroletnią kadencję.

Siostry i Bracia dali swój wyraz aprobaty dla dotychczasowych władz w jednogłośnym głosowaniu. Prezesem wybrano kolejny raz Brata Jana Mrotka. Sądem Honorowym pokieruje nadal Brat Franciszek Miedziński, a Komisją Rewizyjną Siostra Kamila Helinska.

Advertisement
Continue Reading

Fotorelacje

Jeszcze kilka miesięcy utrudnień w centrum Piły

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W Pile trwa remont al. Wojska Polskiego od ronda Solidarności do terenu Poczty Polskiej. Zamknięcie drogi dla mieszkańców powoduje spore utrudnienia.

Remont zaczął się tuż po światach wielkanocnych. Została zerwana nawierzchnia. Ma zostać wybudowana ścieżka rowerowa, przystanki i położona nowa nawierzchnia jezdni.

Całkowity koszt remontu to około 10 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest dopiero na sierpień br.

Wygląda więc na to, że musimy przyzwyczaić się do zakorkowanych alternatywnych ulic dojazdów. Tymczasem pilska policja apeluje do kierowców by nie poruszali się na zakazie jazdy. Znaki te ustawione są przy wieżowcu “Piła Wita”.

Advertisement

– Zakaz B-1 dotyczy wszystkich pojazdów i zabrania ruchu w obu kierunkach. Konsekwencje za niestosowanie się do tego znaku to m.in. mandat karny w kwocie do 5️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ złotych oraz 8️⃣ punktów karnych – ostrzega pilska policja.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement