Connect with us

Wiadomości

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO OBCHODZONE WSPÓLNIE Z MIESZKAŃCAMI

Published

on

fot. PAP

Z okazji Święta Wojska Polskiego na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile w minioną niedzielę odbył się Rodzinny Piknik Wojskowy. Było to wspaniałe spotkanie mieszkańców z żołnierzami.  
Już od godz. 11 na stadion przybywały tłumy, aby zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt, którym obecnie dysponuje polska armia. W tym roku w pikniku uczestniczyło blisko 20 jednostek wojskowych. Jeszcze więcej niż w latach ubiegłych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się cieszył się czołg Leopard 2PL tzw. trzeciej generacji, który zaprezentowała 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wiele osób, zwłaszcza dzieci wchodziło do środka, a żołnierze w tym pomagali i byli otwarci na rozmowy. Długie kolejki ustawiały się także do Rosomaka, podobnie ogromne zainteresowanie budziła samobieżna wyrzutnia rakietowa Langusta, czy moździerz samobieżny RAK z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Tradycyjnie na pikniku gościli żołnierze 100 Batalion Łączności w Wałczu, którzy zaprezentowali sprzęt,   którym na co dzień dysponują, m.in.:  Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej, czy standardowe wyposażenie żołnierza. Obecni byli przedstawiciele 104 Batalion Logistycznego w Wałczu z wozem straży pożarnej i kuchnią wojskową.
Stanowisko saperskie urządził 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach, a 12 Brygada Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu zaprezentowała m.in. zestaw ORBITER 2B – taktyczny bezzałogowy aparat latający. Obecni byli także żołnierze 4 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku z zestawem przeciwrakietowym ZUR 23-2.

Advertisement

Obecni byli także żołnierze amerykańskiej armii, którzy jak zawsze budzili ogromne zainteresowanie mieszkańców. Nie zabrakło wielozadaniowych pojazdów terenowych, karetek wojskowych. Ciekawą prezentację  przygotowali żołnierze ze 122 batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie 12 WBOT, urządzając stanowiska strzeleckie i grę terenową. Mieszkańcy mogli wejść do wielu pojazdów, chwycić do ręki karabin, zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wspaniały pokaz musztry paradnej dała Wojskowa Orkiestra z Koszalina. Tradycyjnie wsparcia logistycznego jednostkom udzieliła 1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu.

– Rodzinny Piknik Wojskowy to znakomita okazja, aby pokazać mieszkańcom, czym na co dzień zajmuje się wojsko, jakim sprzętem dysponuje. Z reguły ćwiczymy na poligonach, przebywamy w jednostkach. To także okazja, aby wzbudzić zainteresowanie żołnierską służbą, promować postawy patriotyczne – mówi ppłk Bogdan Stasiak, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, współorganizatora pikniku.

– Kolejny organizowany na stadionie przy Okrzei piknik wojskowy pokazał jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się wojsko i jego wyposażenie i jak potrzebne są takie wydarzenia. Jak wspaniała panuje tu rodzina atmosfera, jak ogromną frajdę mają również dzieci. Podziękowania należą się przede wszystkim żołnierzom, dowódcom jednostek, wszystkim uczestnikom pikniku, którzy z takim zaangażowaniem przygotowali swoje prezentacje – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Warto zaznaczyć, że ciekawe stoiska urządziły także: Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału w Pile, Zarząd Rejonowy w Pile Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej w Pile oraz KP PSP w Pile, Szkoła Policji w Pile i KPP w Pile. Na pikniku obecni byli także  przedstawiciele Strzeleckiego Klubu Sportowego “Inter-Continental” w Pile, którzy urządzili polową strzelnicę.

Advertisement

Podczas pikniku wydano 3 tysiące porcji grochówki, a dzieci mogły korzystać z bezpłatnych zamków dmuchanych. Było radośnie i świątecznie.

Rodzinny Piknik Wojskowy był zorganizowany dzięki znakomitej współpracy Powiatu Pilskiego  z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Ośrodkiem Zamiejscowym w Poznaniu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji i Wojskowym Centrum Rekrutacji w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Harcerze i Zuchy z Powiatu Pilskiego na obozie w Próchnówku

Published

on

By

Ponad 40-osobowa grupa zuchów i harcerzy z gmin powiatu pilskiego wypoczywa na obozie w Stanicy harcerskiej w Próchnówku (gmina Tuczno, powiat wałecki).

Organizatorem obozu jest IV Szczep Zawiszacy, działający przy Szkole Podstawowej nr 4 w Pile. Komendantką obozu jest założycielka tego szczepu oraz komendantka Hufca ZHP Piła, Bożena Wojciechowska.

Wizyta Ważnych Gości

9 lipca harcerzy odwiedzili Rafał Zdzierela, starosta pilski, oraz Beata Dudzińska, prezydent Piły. Starosta Zdzierela wyraził wdzięczność instruktorom i opiekunom za ich wkład w przekazywanie harcerskiej wiedzy, umiejętności i wartości młodemu pokoleniu.

  • “Dziękuję instruktorom i opiekunom za przekazywanie młodemu pokoleniu, w warunkach obozowych, harcerskiej wiedzy, umiejętności i wartości, natomiast wszystkim życzę wspaniałych wrażeń” – powiedział starosta Rafał Zdzierela.

Drużyny i program obozu

Wśród uczestników obozu znajduje się jedna drużyna zuchowa (dzieci do lat 10) oraz dwie drużyny harcerskie. Dla młodych ludzi taki obóz to prawdziwa lekcja życia oraz okazja do zdobycia nowych umiejętności.

Obozowicze mieszkają w namiotach, śpią na łóżkach polowych, a posiłki przygotowywane i wydawane są w polowej kuchni. Codzienne zajęcia wypełniają m.in. kąpiele w pobliskim jeziorze Bytyń Wielki oraz zajęcia terenowe z kompasem czy nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Wieczory upływają przy ognisku i harcerskich piosenkach, co tworzy niezapomnianą atmosferę.

Advertisement

Stanica Harcerska w Próchnówku

Stanica harcerska należąca do Komendy Hufca Piła położona jest w Rezerwacie Przyrody nad jeziorem Bytyń Wielki, niedaleko Tuczna. Powstała w 1978 roku jako jedna z pierwszych stanic w Polsce. W sezonie, jest w stanie przyjąć nawet 300 osób na jeden turnus.

Wspomnienia na całe życie

Obóz w Próchnówku to dla młodzieży nie tylko świetna zabawa, ale także cenne doświadczenie, które pozostanie w ich pamięci na długie lata. Dzięki wysiłkom instruktorów i opiekunów, harcerze i zuchy mogą cieszyć się bezpiecznym i pełnym przygód wypoczynkiem na łonie natury.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Blues Express – Festiwalowy Pociąg pełen Muzyki i Nostalgii

Published

on

By

for. Krzysztof Dęga

W sobotę, 13 lipca, po raz 32. północną Wielkopolskę przemierzy Blues Express. Festiwalowy pociąg, składający się z zabytkowego parowozu i odrestaurowanych wagonów retro, zaplanował aż sześć koncertowych przystanków. Finał imprezy tradycyjnie odbędzie się w Zakrzewie, w powiecie złotowskim.

Koncertowy Start w Pile

Wydarzenie wspierane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW) rozpocznie się w piątek, 12 lipca, o godzinie 19:30 koncertem bluesowym nad Jeziorem Płotki w Pile. To wyjątkowa okazja, by rozpocząć muzyczną podróż w malowniczej scenerii.

Trasa Blues Expressu

W sobotę, 13 lipca, o godzinie 12:00 na Dworcu Letnim w Poznaniu zespół Wolna Sobota otworzy dzień koncertowy. Pociąg wyruszy o 13:03, a na trasie zaplanowano przystanki w Chodzieży, Pile, Krajence i Złotowie. Na wszystkich tych stacjach odbędą się bluesowe koncerty, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Advertisement

Finał w Zakrzewie

Finał festiwalu odbędzie się w amfiteatrze leśnym nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, gdzie koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Wśród zapowiedzianych wykonawców znajdą się artyści z Polski oraz goście z USA i Francji, tacy jak Big Daddy Wilson oraz Mazingo.

Powrót do Poznania

Blues Express wyruszy w drogę powrotną do Poznania w niedzielę, 35 minut po północy. Skład festiwalowego pociągu zapewnią samorządowe Koleje Wielkopolskie, a zabytkowy parowóz udostępni Parowozownia Wolsztyn. Pociąg osiągnie prędkość 60 km/h, a wodowanie, czyli napełnienie lokomotywy 10 tys. litrów wody, zaplanowano podczas postoju w Chodzieży.

Organizacja i Finansowanie

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie. Impreza została dofinansowana przez samorząd województwa wielkopolskiego kwotą 150 tys. zł.

Bilety i Program

Bilety na przejazd festiwalowym pociągiem są dostępne na stronie https://bilet.wielkopolskiebilety.pl/. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na https://bluesexpress.pl.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement