Connect with us

Wiadomości

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO OBCHODZONE WSPÓLNIE Z MIESZKAŃCAMI

Published

on

fot. PAP

Z okazji Święta Wojska Polskiego na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile w minioną niedzielę odbył się Rodzinny Piknik Wojskowy. Było to wspaniałe spotkanie mieszkańców z żołnierzami.  
Już od godz. 11 na stadion przybywały tłumy, aby zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt, którym obecnie dysponuje polska armia. W tym roku w pikniku uczestniczyło blisko 20 jednostek wojskowych. Jeszcze więcej niż w latach ubiegłych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się cieszył się czołg Leopard 2PL tzw. trzeciej generacji, który zaprezentowała 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wiele osób, zwłaszcza dzieci wchodziło do środka, a żołnierze w tym pomagali i byli otwarci na rozmowy. Długie kolejki ustawiały się także do Rosomaka, podobnie ogromne zainteresowanie budziła samobieżna wyrzutnia rakietowa Langusta, czy moździerz samobieżny RAK z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Tradycyjnie na pikniku gościli żołnierze 100 Batalion Łączności w Wałczu, którzy zaprezentowali sprzęt,   którym na co dzień dysponują, m.in.:  Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej, czy standardowe wyposażenie żołnierza. Obecni byli przedstawiciele 104 Batalion Logistycznego w Wałczu z wozem straży pożarnej i kuchnią wojskową.
Stanowisko saperskie urządził 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach, a 12 Brygada Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu zaprezentowała m.in. zestaw ORBITER 2B – taktyczny bezzałogowy aparat latający. Obecni byli także żołnierze 4 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku z zestawem przeciwrakietowym ZUR 23-2.

Advertisement

Obecni byli także żołnierze amerykańskiej armii, którzy jak zawsze budzili ogromne zainteresowanie mieszkańców. Nie zabrakło wielozadaniowych pojazdów terenowych, karetek wojskowych. Ciekawą prezentację  przygotowali żołnierze ze 122 batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie 12 WBOT, urządzając stanowiska strzeleckie i grę terenową. Mieszkańcy mogli wejść do wielu pojazdów, chwycić do ręki karabin, zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wspaniały pokaz musztry paradnej dała Wojskowa Orkiestra z Koszalina. Tradycyjnie wsparcia logistycznego jednostkom udzieliła 1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu.

– Rodzinny Piknik Wojskowy to znakomita okazja, aby pokazać mieszkańcom, czym na co dzień zajmuje się wojsko, jakim sprzętem dysponuje. Z reguły ćwiczymy na poligonach, przebywamy w jednostkach. To także okazja, aby wzbudzić zainteresowanie żołnierską służbą, promować postawy patriotyczne – mówi ppłk Bogdan Stasiak, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, współorganizatora pikniku.

– Kolejny organizowany na stadionie przy Okrzei piknik wojskowy pokazał jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się wojsko i jego wyposażenie i jak potrzebne są takie wydarzenia. Jak wspaniała panuje tu rodzina atmosfera, jak ogromną frajdę mają również dzieci. Podziękowania należą się przede wszystkim żołnierzom, dowódcom jednostek, wszystkim uczestnikom pikniku, którzy z takim zaangażowaniem przygotowali swoje prezentacje – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Warto zaznaczyć, że ciekawe stoiska urządziły także: Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału w Pile, Zarząd Rejonowy w Pile Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej w Pile oraz KP PSP w Pile, Szkoła Policji w Pile i KPP w Pile. Na pikniku obecni byli także  przedstawiciele Strzeleckiego Klubu Sportowego “Inter-Continental” w Pile, którzy urządzili polową strzelnicę.

Advertisement

Podczas pikniku wydano 3 tysiące porcji grochówki, a dzieci mogły korzystać z bezpłatnych zamków dmuchanych. Było radośnie i świątecznie.

Rodzinny Piknik Wojskowy był zorganizowany dzięki znakomitej współpracy Powiatu Pilskiego  z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Ośrodkiem Zamiejscowym w Poznaniu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji i Wojskowym Centrum Rekrutacji w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement